Zavrieť

Porady

Odpocitanie DPH spatne

Ahojte poradaci,
1.
luskam cely internet a stale neviem prist na jednoznacnu odpoved, ktoru by som si rada aj overila...a sice - tyka sa spatneho odpocitania DPH. Co sa tyka §55 o DPH - je mi v podstate jasny: SZCO si moze uplatnit spatne DPH pri registracii na platitela len v pripade, pokial bol majetok zaradeny do DM a bol odpisovany.(?) Ako to teda vyzera pri aute, ktore si SZCO obstaral v roku 2008? Neviem ako by som to zauctovala v Alfe po technickej stranke..nikdy som to nerobila, neviem si to ani predstavit :-(
2.
Rozmyslam spravne, ak mal klient v roku 2009 zahrnute mechanicke zariadnie v drobnom majetku ( hoci je to zariadenie, ktore stalo menej ako 1700 Eur ale jeho doba pouzitelnosti je dlhsia ako jeden rok), uz sa neda preuctovat na DM a spatne uplatnit DPH, nakolko uz bolo cele odpocitane ako danovy vydavok za min. rok 2009? Ide mi o to, aby som to vysvetlila klientovi...

3.
Ak klient kupil 3 stroje spolu v hodnote 1900 Eur 28.4. 2010 a od 1.5. 2010 sa stal platitelom DPH - mozem tieto zaradit do DM od 28.4.2010 a potom si zase nejakym sposobom pomernej casti odpocitat DPH??? Som z toho jelen :-(((

Viete mi niekto odpovedat? Uctujem v JU Alfa...

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nemusíš preraďovať a odpisovať - len si urob inventúru, zápis, alebo kartu drobného majetku v operatívnej evidencii.
    Ide o SZČO, že?
    Y hľadiska DPH - tvojej otázky je to jedno, nárok na odpočítanie DPH z dôvodu registrácie od 1.5.2010 je, pokiaľ ide o majetok kúpený v r.2010. Treba zvýšiť DPH na vstupe a znížiť náklady=výdavky.
    k prvej časti zadania
    auto z r.2008 má zostatkovú hodnotu, lebo ho odpisuješ. DPH si vyrataš pomerne k ZC a môžeš si ju tiež odpočítať. Treba znížiť OC a zvýšiť DPH na vstupe. Zmenu ocenenia a nové odpisy vyznač na inv.karte.
    Naposledy upravil KEJKA : 06.05.10 at 05:20

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    KEJKA Pozri príspevok

    auto z r.2008 má zostatkovú hodnotu, lebo ho odpisuješ. DPH si vyrataš pomerne k ZC a môžeš si ju tiež odpočítať. Treba znížiť OC a zvýšiť DPH na vstupe. Zmenu ocenenia a nové odpisy vyznač na inv.karte.
    Podľa mňa, pri MV M1 zakúpenom pred 1.1.2010, nie je nárok na odpočet, mýlim sa?
    § 85i
    Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010

    (1) Na odpočítanie dane, ktorá sa vzťahuje na kúpu a nájom osobného automobilu registrovaného v kategórii M1, sa vzťahuje § 49 ods. 7 písm. a) a § 49 ods. 8 a 9 v znení účinnom do 31. decembra 2009, ak zmluva o kúpe osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 a zmluva o nájme osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 bola uzavretá do 31. decembra 2009 a osobný automobil bol odovzdaný kupujúcemu alebo nájomcovi do 31. decembra 2009.
    (2) Dodanie osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 je oslobodené od dane, ak pri jeho nadobudnutí bolo vylúčené odpočítanie dane podľa § 49 ods. 7 písm. a) v znení účinnom do 31. decembra 2009.

    Prechodné a záverečné ustanovenia
    § 85

    (1) Podľa doterajších predpisov sa až do uplynutia posudzujú všetky lehoty, ktoré začali plynúť pred účinnosťou tohto zákona.
    Naposledy upravil babi2 : 06.05.10 at 05:37

    branuska je offline (nepripojený) branuska

    branuska
    Ano, ide o SZCO, cize tyka sa to aj toho drobneho majetku, ktory kupil 28. 4. 2010? Moze si teda odpisat DPH ked je pllatitelom od 1.5.?

    Dakujem krasne

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ja nikde nevidím v zadaní, že ide o auto M1. Moja
    odpoved bola preto všeobecná a samozrejme platí za predpokladu, že sa jedná o auto, pri ktorom bol v roku obstarania nárok na odpočítanie DPH.
    M1 - nedá sa odpočítať
    N1 - dá sa odpočítať v zmysle môjho príspevku.

    Odpocitanie DPH spatne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.