Zavrieť

Porady

výplatný termín pripadá na sobotu

Ahojte poradaci,
chcela by som Vas poprosit o pomoc.
Vyplatny termin mame 15., co tento mesiac pripada na sobotu. Nas sef si postavil hlavu, ze sa to bude uhradzat az v pondelok, co je uz 17 . Je prosim nejaky §, ktory urcuje ze to treba spravit najblizsi mozny den predtym? V pracovnej zmluve toto osetrene nemame.
dakujem velmi pekne,
Usporiadat
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

mzdy musia dostať zamestnanci do konca mesiaca po mesiaci, za ktorý sa vyplácajú..
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

zuzuliksk Pozri príspevok
Ahojte poradaci,
chcela by som Vas poprosit o pomoc.
Vyplatny termin mame 15., co tento mesiac pripada na sobotu. Nas sef si postavil hlavu, ze sa to bude uhradzat az v pondelok, co je uz 17 . Je prosim nejaky §, ktory urcuje ze to treba spravit najblizsi mozny den predtym? V pracovnej zmluve toto osetrene nemame.
dakujem velmi pekne,
Mzda už v tento termín musí byť na účte zamestnancov a nestačí ju len v tento termín uhradiť. Viď ZP.
§ 130
4) Mzda sa vypláca v pracovnom čase a na pracovisku, ak sa v pracovnej zmluve nedohodlo inak. Ak sa zamestnanec z vážnych dôvodov nemôže dostaviť po výplatu mzdy alebo ak pracuje na vzdialenom pracovisku, zašle mu zamestnávateľ mzdu tak, aby mu bola doručená v deň určený na jej výplatu, alebo najneskôr v najbližší nasledujúci pracovný deň na svoje náklady a nebezpečenstvo, ak sa nedohodnú inak.
4 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

ewita888 Pozri príspevok
mzdy musia dostať zamestnanci do konca mesiaca po mesiaci, za ktorý sa vyplácajú..
§ 129 Zákonníka práce
Splatnosť mzdy



(1) Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.

(2) Na žiadosť zamestnanca musí mu byť mzda splatná počas dovolenky vyplatená pred nastúpením dovolenky.

(3) Pri skončení zamestnania vyplatí zamestnávateľ zamestnancovi mzdu splatnú za mesačné obdobie v deň <basefont>skončenia pracovného pomeru, ak sa nedohodli inak ,najneskôr však v najbližšom výplatnom termíne nasledujúcom po dni skončenia pracovného pomeru.


Podľa mňa by teda zamestnanci mali mať mzdu (v ruke resp. už na svojom účte) najneskôr v deň určený na výplatu. Ak nie je takýto deň určený, tak do konca nasledujúceho mesiaca. Myslím, že výplatný termín je povinná náležitosť pracovnej zmluvy.
Naposledy upravil hena22 : 13.05.10 at 06:15
2 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ewita888 Pozri príspevok
mzdy musia dostať zamestnanci do konca mesiaca po mesiaci, za ktorý sa vyplácajú..
Ale ak majú v PZ určený výpl. termín, ako uvádza, tak toto tvrdenie nie je správne.
0 0
zuzuliksk zuzuliksk

zuzuliksk je offline (nepripojený) zuzuliksk

mam z toho zmatok, tiez si myslim ze ked mame vyplatny termin 15. to znamena ze by tie peniaze mali byt 15. na ucte, a nie ich 15. len davat na uhradu.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

zuzuliksk Pozri príspevok
mam z toho zmatok, tiez si myslim ze ked mame vyplatny termin 15. to znamena ze by tie peniaze mali byt 15. na ucte, a nie ich 15. len davat na uhradu.
Ukáž mu spomínané znenie § ZP.
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

zuzuliksk Pozri príspevok
mam z toho zmatok, tiez si myslim ze ked mame vyplatny termin 15. to znamena ze by tie peniaze mali byt 15. na ucte, a nie ich 15. len davat na uhradu.
Máš pravdu. a Vyššie máš uvedené aj paragrafy ZP 129 a 130, na ktoré sa môžeš odvolať.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

Tweety Pozri príspevok
Ale ak majú v PZ určený výpl. termín, ako uvádza, tak toto tvrdenie nie je správne.
Ona ale písala, že v PZ to nemajú ošetrené.. myslela som, že výplatný termín.. my máme v PZ uvedené ako termín: do konca nasledujúceho mesiaca.. a môže to tak byť, inšpekt. práce nám to nevytkol pri kontrole..
0 0
martina1111 martina1111

martina1111 je offline (nepripojený) martina1111

suhlasim s ewita. Nasa spolocnost pravidelne posiela vyplaty po dohodnutom termine, nakolko sme mali aj kontrolu z inspektoratu prace - ohladom iných veci - preberal sa aj vyplatný termín a pokial su poslane mzdy za predchadzajuci mesiac do konca mesiaca je to v uplnom poriadku bez ohladu na to aky je dohodnutý termín
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

martina1111 Pozri príspevok
suhlasim s ewita. Nasa spolocnost pravidelne posiela vyplaty po dohodnutom termine, nakolko sme mali aj kontrolu z inspektoratu prace - ohladom iných veci - preberal sa aj vyplatný termín a pokial su poslane mzdy za predchadzajuci mesiac do konca mesiaca je to v uplnom poriadku bez ohladu na to aky je dohodnutý termín
IP je jedná vec a ZP druhá, je to zákon, ktorým by sa mali pri kontrole riadiť.
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

Podľa mňa je výplatný termín povinná náležitosť PZ, keď je teda stanovený na 15., mal by byť záväzný.
Avšak neviem o tom, že by za jeho nedodržanie boli nejaké sankcie.

§ 43 ZP

(1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:

a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,
b) miesto výkonu práce (obec a organizačnú časť alebo inak určené miesto),
c) deň nástupu do práce,
d) mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.

(2) Zamestnávateľ v pracovnej zmluve uvedie okrem náležitostí podľa odseku 1 aj ďalšie pracovné podmienky, a to výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby.

(3) Ak sú pracovné podmienky podľa odseku 1 písm. d) a odseku 2 dohodnuté v kolektívnej zmluve, stačí uviesť odkaz na ustanovenia kolektívnej zmluvy; inak stačí uviesť odkaz na príslušné ustanovenia tohto zákona.
3 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

hena22 Pozri príspevok
Máš pravdu. a Vyššie máš uvedené aj paragrafy ZP 129 a 130, na ktoré sa môžeš odvolať.
V pripade, ze mate v PZ urceny vyplatny termin, a termin pripadne na sobotu, mzdy by si mala uhradit tak , aby ich uz v sobotu najneskor mali na ucte, v pripade , ze vyplatny termin pripadne na nedelu , tak by si mohla vyplaty uhradit tak, aby boli na ucte v pondelok.
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

VieraPopluharova Pozri príspevok
V pripade, ze mate v PZ urceny vyplatny termin, a termin pripadne na sobotu, mzdy by si mala uhradit tak , aby ich uz v sobotu najneskor mali na ucte, v pripade , ze vyplatny termin pripadne na nedelu , tak by si mohla vyplaty uhradit tak, aby boli na ucte v pondelok.
Takto sa to robilo voľakedy za "totáča". Podľa mňa to už nemá oporu v zákone.
0 0
zuzuliksk zuzuliksk

zuzuliksk je offline (nepripojený) zuzuliksk

Toto mame v PZ:
"Článok 6
Určený pracovný čas, mzda a výplatný deň

6.1 Pracovný čas zamestnanca predstavuje 40 hodín týždenne.

6.2 Výška mzdy zamestnanca je stanovená na základe dohody mzdovým dekrétom, ktorý tvorí prílohu k tejto zmluve. Výšku mzdy zamestnanca je možné meniť novým mzdovým dekrétom po vzájomnej dohode. Nový mzdový dekrét sa potom stáva prílohou tejto zmluvy.

6.3 Zamestnávateľ môže nariadiť zamestnancovi prácu nadčas v rozsahu najviac 150 hodín v kalendárnom roku. Mzda zamestnanca bola stanovená s prihliadnutím k prípadnej práci nadčas.

6.4 Ako výplatný deň bol určený 15. deň každého kalendárneho mesiaca. "
0 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

zuzuliksk Pozri príspevok
Toto mame v PZ:
"Článok 6
Určený pracovný čas, mzda a výplatný deň

6.1 Pracovný čas zamestnanca predstavuje 40 hodín týždenne.

6.2 Výška mzdy zamestnanca je stanovená na základe dohody mzdovým dekrétom, ktorý tvorí prílohu k tejto zmluve. Výšku mzdy zamestnanca je možné meniť novým mzdovým dekrétom po vzájomnej dohode. Nový mzdový dekrét sa potom stáva prílohou tejto zmluvy.

6.3 Zamestnávateľ môže nariadiť zamestnancovi prácu nadčas v rozsahu najviac 150 hodín v kalendárnom roku. Mzda zamestnanca bola stanovená s prihliadnutím k prípadnej práci nadčas.

6.4 Ako výplatný deň bol určený 15. deň každého kalendárneho mesiaca. "
§ 130 ZP<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
Výplata mzdy
(8) Zamestnávateľ je povinný poukázať mzdu alebo jej časť určenú zamestnancom na ním určený účet<o:p></o:p>
v banke alebo v pobočke zahraničnej banky v Slovenskej republike, ak o to zamestnanec písomne požiada alebo ak sa zamestnávateľ so zamestnancom na takom postupe dohodne tak, aby určená suma peňažných prostriedkov mohla byť pripísaná na tento účet najneskôr v deň určený na výplatu. <o:p></o:p>
V kolektívnej zmluve možno dohodnúť, že zamestnávateľ bude časti mzdy<o:p></o:p>
určené zamestnancom zasielať na viac účtov, ak o to zamestnanec požiada. Zamestnávateľ je povinný poukázať mzdu alebo jej časť určenú zamestnancom na ním určený účet v banke alebo v pobočke zahraničnej banky v Slovenskej republike, ak o to zamestnanec písomne požiada alebo ak sa zamestnávateľ so zamestnancom na takom postupe dohodne tak, aby určená suma peňažných<o:p></o:p>
prostriedkov mohla byť pripísaná na tento účet najneskôr v deň určený na výplatu. V kolektívnej zmluve<o:p></o:p>
možno dohodnúť že zamestnávateľ bude časti mzdy určené zamestnancom zasielať na viac účtov, ak o to zamestnanec požiada.<o:p></o:p>
Naposledy upravil vieraaaa : 13.05.10 at 08:33
2 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

Tweety Pozri príspevok
IP je jedná vec a ZP druhá, je to zákon, ktorým by sa mali pri kontrole riadiť.
no ja si zase myslím, že IP sa ZP riadi až až.. áno, ak je termín v PZ uvedený, mal by sa dodržať.. ale zase bodaj by mali všetci zamestnanci v tomto štáte sklz vo výplate len jeden deň..
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

zuzuliksk Pozri príspevok
Ahojte poradaci,
chcela by som Vas poprosit o pomoc.
Vyplatny termin mame 15., co tento mesiac pripada na sobotu. Nas sef si postavil hlavu, ze sa to bude uhradzat az v pondelok, co je uz 17 . Je prosim nejaky §, ktory urcuje ze to treba spravit najblizsi mozny den predtym? V pracovnej zmluve toto osetrene nemame.
dakujem velmi pekne,
Ak ten VT nemáme v PZ, tak prečo si ho tu presne uviedla? To ma pri odpovedi dosť zmiatlo.
0 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

zuzuliksk Pozri príspevok
Toto mame v PZ:
"Článok 6
Určený pracovný čas, mzda a výplatný deň

6.1 Pracovný čas zamestnanca predstavuje 40 hodín týždenne.

6.2 Výška mzdy zamestnanca je stanovená na základe dohody mzdovým dekrétom, ktorý tvorí prílohu k tejto zmluve. Výšku mzdy zamestnanca je možné meniť novým mzdovým dekrétom po vzájomnej dohode. Nový mzdový dekrét sa potom stáva prílohou tejto zmluvy.

6.3 Zamestnávateľ môže nariadiť zamestnancovi prácu nadčas v rozsahu najviac 150 hodín v kalendárnom roku. Mzda zamestnanca bola stanovená s prihliadnutím k prípadnej práci nadčas.

6.4 Ako výplatný deň bol určený 15. deň každého kalendárneho mesiaca. "
Ale podľa toho, ako "zuzuliksk" uvidla, v bode 6.4. PZ bol ako výplatný deň určený 15-ty deň každého kalenárneho mesiaca.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

tak si to len predstavte, ja tu preberám IP a zrazu klop klop, dobrý deň, inšpekcia práce... tak som im položila dotaz k tejto téme.. takže je to takto: ak je v PZ uvedený výplatný termín 15., tak najneskôr v tento deň musí mať zamestnanec mzdu vyplatenú.. už sa to vraj aj pokutuje /v minulosti nie/. Ale tvrdil presne to čo ja, zamestnávateľ si škodí sám tým, že neuvedie výpl. termín v PZ posledný v mesiaci.. máme to čierne na bielom...
3 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

ewita888 Pozri príspevok
tak si to len predstavte, ja tu preberám IP a zrazu klop klop, dobrý deň, inšpekcia práce... tak som im položila dotaz k tejto téme.. takže je to takto: ak je v PZ uvedený výplatný termín 15., tak najneskôr v tento deň musí mať zamestnanec mzdu vyplatenú.. už sa to vraj aj pokutuje /v minulosti nie/. Ale tvrdil presne to čo ja, zamestnávateľ si škodí sám tým, že neuvedie výpl. termín v PZ posledný v mesiaci.. máme to čierne na bielom...
... u nás v pracovnej zmluve uvádzame, že je to spravidla 15. deň nasledujúceho mesiaca. Zaujímalo by ma, čo vy nato, či je to v poriadku?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať