Zavrieť

Porady

Vydržanie pozemku

dobry den,poprosim info o možnosti vydržania pozemku.V skratke:
- zdedili sme pozemok 5 spoluvl.z celkovych 6 spvl.(rok 1998)
- 1 spvl. robí zamerne problem,nechce vyporiadať
- 5 spvl sa dohodlo, vytvorilo dohodu a GP,dalo zavkladovať,
- kataster prerušil konania a potom zastavil pre chybajuci podpis 1 spvl.
- nasledne podanie na súdne doriešenie, tu je to 3 roky
- medzi tym bezvysledne jednania s tym 1 spvl.
- je možné použiť vydržanie na časť pozemku, kde su znamy spvl?
- pozemok uživam 11rokov.a s podpismi 2 dotknutých spvl nie je problem ak sa tým čiastočne vyrieši spor.
- ak použijem §134 vydržanie a dam si ho spolu s GP čo je na sude s dohodou zapísať ako vlastníctvo(parcely podla GP-čiastočne využijem daný GP)zapíšu mi to ako osobne vlastníctvo.?

dakujem
Naposledy upravil Dav : 25.05.10 at 19:34
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Nemôžeš vydržať niečo, čo má vlastníka, ktorý ti to odmieta predať. Môžeš odkúpiť podiely tých, čo ti ich predajú. Budeš spoluvlastníkom 5/6, to ti kataster zavkladuje.
Ak ti šiesty spouvlastník podiel nepredá, môžeš požiadať súd o vyporiadanie podielového spoluvlastníctva a navrhnúť odkúpenie podielu.
Naposledy upravil Mária27 : 25.05.10 at 21:16
9 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Vlado Turinič Vlado Turinič

Vlado Turinič je offline (nepripojený) Vlado Turinič

dakujem za info.
0 0
doktor23 doktor23

doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac
Mária27 Pozri príspevok
Nemôžeš vydržať niečo, čo má vlastníka. Môžeš odkúpiť podiely tých, čo ti ich predajú. Budeš spoluvlastníkom 5/6, to ti kataster zavkladuje.
Ak ti šiesty spouvlastník podiel nepredá, môžeš požiadať súd o vyporiadanie podielového spoluvlastníctva a navrhnúť odkúpenie podielu.
na základe čoho sa domnievate, že nemožno vydržať pozemok, ktorý má majiteľa?
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Občiansky zákonník:
Držba
§ 129



(1) Držiteľom je ten, kto s vecou nakladá ako s vlastnou alebo kto vykonáva právo pre seba.

(2) Držať možno veci, ako aj práva, ktoré pripúšťajú trvalý alebo opätovný výkon.

§ 130

(1) Ak je držiteľ so zreteľom na všetky okolnosti dobromyseľný o tom, že mu vec alebo právo patrí, je držiteľom oprávneným. Pri pochybnostiach sa predpokladá, že držba je oprávnená.

(2) Ak zákon neustanovuje inak, má oprávnený držiteľ rovnaké práva ako vlastník, najmä má tiež právo na plody a úžitky z veci po dobu oprávnenej držby.

(3) Oprávnený držiteľ má voči vlastníkovi nárok na náhradu nákladov, ktoré účelne vynaložil na vec po dobu oprávnenej držby, a to v rozsahu zodpovedajúcom zhodnoteniu veci ku dňu jej vrátenia. Obvyklé náklady súvisiace s údržbou a prevádzkou sa však nenahrádzajú.

§ 131

(1) Neoprávnený držiteľ je povinný vždy vydať vec vlastníkovi spolu s jej plodmi a úžitkami a nahradiť škodu, ktorá neoprávnenou držbou vznikla. Môže si odpočítať náklady potrebné pre údržbu a prevádzku veci.

(2) Neoprávnený držiteľ si môže od veci oddeliť to, čím ju na svoje náklady zhodnotil, pokiaľ je to možné bez zhoršenia podstaty veci.

Nadobúdanie vlastníctva
§ 132



(1) Vlastníctvo veci možno nadobudnúť kúpnou, darovacou alebo inou zmluvou, dedením, rozhodnutím štátneho orgánu alebo na základe iných skutočností ustanovených zákonom.

(2) Ak sa vlastníctvo nadobúda rozhodnutím štátneho orgánu, nadobúda sa vlastníctvo dňom v ňom určeným, a ak určený nie je, dňom právoplatnosti rozhodnutia.

§ 134
Vydržanie



(1) Oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom veci, ak ju má nepretržite v držbe po dobu troch rokov, ak ide o hnuteľnosť, a po dobu desať rokov, ak ide o nehnuteľnosť.

(2) Takto nemožno nadobudnúť vlastníctvo k veciam, ktoré nemôžu byť predmetom vlastníctva, alebo k veciam, ktoré môžu byť len vo vlastníctve štátu alebo zákonom určených právnických osôb (§ 125).

(3) Do doby podľa odseku 1 sa započíta aj doba, po ktorú mal vec v oprávnenej držbe právny predchodca.

(4) Pre začiatok a trvanie doby podľa odseku 1 sa použijú primerane ustanovenia o plynutí premlčacej doby.

§ 135

(1) Kto nájde stratenú vec, je povinný ju vydať vlastníkovi. Ak vlastník nie je známy, je nálezca povinný odovzdať ju príslušnému štátnemu orgánu. Ak sa o ňu vlastník neprihlási do jedného roka od jej odovzdania, pripadá vec do vlastníctva štátu.

(2) Nálezca má právo na náhradu potrebných výdavkov a na nálezné, ktoré tvorí desať percent ceny nálezu. Osobitný právny predpis môže inak upraviť oprávnenie toho, kto vec našiel alebo ohlásil.

(3) Ustanovenia odsekov 1 a 2 platia primerane aj na skryté veci, ktorých vlastník nie je známy, a na opustené veci.

§ 135a

Vlastníkovi veci patria aj prírastky veci, aj keď boli oddelené od hlavnej veci.

§ 135b

(1) Ak niekto dobromyseľne spracuje cudziu vec na novú vec, stáva sa vlastníkom novej veci ten, ktorého podiel na nej je väčší. Je však povinný uhradiť druhému vlastníkovi cenu toho, o čo sa jeho majetok zmenšil. Ak sú podiely rovnaké a účastníci sa nedohodnú, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek z nich súd.

(2) Ak niekto spracuje cudziu vec, hoci je mu známe, že mu nepatrí, môže vlastník veci žiadať o jej vydanie a navrátenie do predošlého stavu. Ak navrátenie do predošlého stavu nie je možné alebo účelné, určí súd podľa všetkých okolností, kto je vlastníkom veci a aká náhrada patrí vlastníkovi alebo spracovateľovi, ak medzi nimi nedôjde k dohode.

§ 135c

(1) Ak niekto zriadi stavbu na cudzom pozemku, hoci na to nemá právo, môže súd na návrh vlastníka pozemku rozhodnúť, že stavbu treba odstrániť na náklady toho, kto stavbu zriadil (ďalej len "vlastník stavby").

(2) Pokiaľ by odstránenie stavby nebolo účelné, prikáže ju súd za náhradu do vlastníctva vlastníkovi pozemku, pokiaľ s tým vlastník pozemku súhlasí.

(3) Súd môže usporiadať pomery medzi vlastníkom pozemku a vlastníkom stavby aj inak, najmä tiež zriadiť za náhradu vecné bremeno, ktoré je nevyhnutné na výkon vlastníckeho práva k stavbe.
Naposledy upravil misoft : 22.05.10 at 21:53
3 0
doktor23 doktor23

doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac
To misoft:
je tu niekde napísané, že nemožno vydržať pozemok, ktorý má majiteľa?
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

ako sa dá hovoriť o dobromyselnom užívaní v domnení že mu vec patrí, keď vie, že mu nepatrí a vie aj to kto je majiteľ...
3 0
profesional profesional

profesional je offline (nepripojený) profesional

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac
Na to aby mohlo dojst k vydrzaniu, musi byt clovek dobromyselny v tom ze je vlastnikom nehnutelnosti, ktoru chce vydrzat. Z popisaneho je jednoznacne preukazane, ze tu nie je splnena podmienka dobromyselnosti vlastnictva a preto vydrzanie nie je mozne.

Ak mas pocit, ze na sude to trva pridlho, mas moznost podat staznost pre rietahy v sudnom konani.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

doktor23 Pozri príspevok
na základe čoho sa domnievate, že nemožno vydržať pozemok, ktorý má majiteľa?
doktor23 Pozri príspevok
To misoft:
je tu niekde napísané, že nemožno vydržať pozemok, ktorý má majiteľa?
Priznám sa, že by ma zaujímal význam týchto otázok v kontexte tejto témy.
0 0
doktor23 doktor23

doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac
Príklad: na LV je zapísaný Jožko Novák, rok narodenia 1930
Jožko novák sa v roku 1956 ústne dohodol s Jankom Mrkvičkom, že mu odpredáva roľu na vyšnom konci, p.č. 3258/5
dohodli san, na MNV podpísali dohodu, Jožko prevzal 3 000,--Kčs, ale zmluvu nikdy nedali na kataster
Je Janko Mrkvička dobromyseľný v tom, že je nehnuteľnosť jeho? Je
Je to viac ako 10 rokov? Je
Tak prečo by tento pozemok nemohol vydržať? Najlepšie osvedčením vyhlásenia o vydržaní, kde mu Jožko Novák resp. jeho právny nástupca podpíše vyhlásenia, že nemá voči tomu námietky ....
Ak ešte nejaké otázky, pokojne .... robím to denne

edit:
ja som reagoval na príspevok, že nemožno vydržať niečo, čo má vlastníka
0 0
doktor23 doktor23

doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac
reakcia na pôvodný príspevok. Ak spoluvlastníci dobrovoľne podpíšu, že svoj podiel na Vás previedli (napr. v roku 1999), akurát, že zmluva (kúpna, darovacia, iná .... ) nebola perfektná .... nevidím dôvod, prečo by ste ich podiely nemohli nadobudnúť vydržaním.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

doktor23 Pozri príspevok

edit:
ja som reagoval na príspevok, že nemožno vydržať niečo, čo má vlastníka
A ten príspevok reagoval na to, že "- 1 spvl. robí zamerne problem,nechce vyporiadať"!
4 0
doktor23 doktor23

doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac
"je možné použiť vydržanie na časť pozemku, kde su znamy spvl?"
áno, je to možné

"- pozemok uživam 11rokov.a s podpismi 2 dotknutých spvl nie je problem ak sa tým čiastočne vyrieši spor"
áno, je možné vydržať
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Zdá sa, že je to dobromyseľnosť so zreteľom na všetky okolnosti! Nuž, možno, keď si to vtedy nevybavil s piatimi podpismi, teraz si to vybehá s dvomi. A keď si to nevybehá, aspoň si zabehá.
4 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

ale v tomto prípade o snahe to vydržať sa dá hovoriť ako o zlomyseľnosti a nie dobromyseľnosti...
ako keby som si požičal auto a po dvoch rokoch používania by som si ho privlastnil s tým, že aj tak platím všetky prevádzkové náklady...
2 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

doktor23 Pozri príspevok
Príklad: na LV je zapísaný Jožko Novák, rok narodenia 1930
Jožko novák sa v roku 1956 ústne dohodol s Jankom Mrkvičkom, že mu odpredáva roľu na vyšnom konci, p.č. 3258/5
dohodli san, na MNV podpísali dohodu, Jožko prevzal 3 000,--Kčs, ale zmluvu nikdy nedali na kataster
Je Janko Mrkvička dobromyseľný v tom, že je nehnuteľnosť jeho? Je
Je to viac ako 10 rokov? Je
Tak prečo by tento pozemok nemohol vydržať? Najlepšie osvedčením vyhlásenia o vydržaní, kde mu Jožko Novák resp. jeho právny nástupca podpíše vyhlásenia, že nemá voči tomu námietky ....
Ak ešte nejaké otázky, pokojne .... robím to denne

edit:
ja som reagoval na príspevok, že nemožno vydržať niečo, čo má vlastníka
A ako vydržanie Janka Mrkvičku súvisí s právnym postavením zadávateľa témy, teda, Vlada Turiniča?
Naposledy upravil Petra Nová : 25.05.10 at 08:09
0 0
doktor23 doktor23

doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac
Odpovedal som aj zadávateľovi, ale musel som reagovať na tvrdenie, že ak existuje vlastník, vydržanie nie je možné ..... Mária27 je všeobecne rešpektovaný poraďák a ak si niekto prečítak jej príspevok, trošku ho to mohlo zaviesť
0 1
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

No, keď musel, tak musel.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

misoft Pozri príspevok
Občiansky zákonník:
§ 134
Vydržanie

(1) Oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom veci, ak ju má nepretržite v držbe po dobu troch rokov, ak ide o hnuteľnosť, a po dobu desať rokov, ak ide o nehnuteľnosť.
(2) Takto nemožno nadobudnúť vlastníctvo k veciam, ktoré nemôžu byť predmetom vlastníctva, alebo k veciam, ktoré môžu byť len vo vlastníctve štátu alebo zákonom určených právnických osôb (§ 125).
(3) Do doby podľa odseku 1 sa započíta aj doba, po ktorú mal vec v oprávnenej držbe právny predchodca.
(4) Pre začiatok a trvanie doby podľa odseku 1 sa použijú primerane ustanovenia o plynutí premlčacej doby.
Ako sa posudzuje doba 10 rokov v prípade, že nehnuteľnosť zmenila vlastníka? Plynie tam znovu 10 rokov, keďže predchádzajúci NOVÝ vlastník nemusel vedieť, že niekto túto nehnuteľnosť užíva?
Konkrétne ide o to, že k bytovke patrí aj okolitý pozemok. Byty vrátane pozemku okolo bytovky boli odkúpené do vlastníctva pred 6 - 7 rokmi. Dovtedy bolo majiteľom bytové družstvo. Pri zápise do katastra nehnuteľností vlastníci bytov (VB)zistili:
- že časť pozemku užíva sused, ktorý si o tento pozemok rozšíril svoju záhradu a aj si ho oplotil, takže vlastníci bytov na túto časť pozemku nemajú prístup. Ten sused to má takto urobené už aj cez 30 rokov, ale bytovému družstvu to bolo jedno a VB to zistili až pri zápise do katastra. Keby chceli VB tento pozemok späť, môže to sused napadnúť na súde s tým, že ho vydržal, alebo by museli byť VB vlastníkmi pozemku 10 rokov a až potom by ho sused mohol vydržať?
- že cez časť pozemku vybudovala obec pred cca 15 rokmi cestu (obecnú). Je to normálna asfaltka. Predtým tam tiež bola cesta, taká lepšia poľná Cesta nie je zakreslená v katastri. Môže obec vydržať pozemok pod cestou?
Naposledy upravil Llívia : 25.05.10 at 20:09
0 0
lenkam68 lenkam68

lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

Dá sa vydržaním získať nehnuteľnosť (v tomto prípade prístupová cesta k pozemku v rozmere cca 84 m2) v správe NFM? Neviem, či sa dá na takto položenú otázku jednoznačne odpovedať, ale súvislosti okolo toho sú dosť zdĺhavé, preto ich v tejto chvíli nechcem rozpisovať.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

doktor23 Pozri príspevok
Odpovedal som aj zadávateľovi, ale musel som reagovať na tvrdenie, že ak existuje vlastník, vydržanie nie je možné ..... Mária27 je všeobecne rešpektovaný poraďák a ak si niekto prečítak jej príspevok, trošku ho to mohlo zaviesť
Tak, to medzi poraďákov prišla riadna posila! Odteraz nie sú problémy s pozemkami. Volajte doktor23!
Minimálne vie dokázať, že keď niekto robí zamerne problem,nechce vyporiadať je to to isté ako keď podpíše vyhlásenia, že nemá voči tomu námietky.
Naposledy upravil Mária27 : 25.05.10 at 11:26
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať