Zavrieť

Porady

Platenie zdravotneho poistenia u ludi s dvojitym obcianstvom.

Rad by som sa spytal ak by vedel niekto podadit ako je to s platenim zdr. poistenia u ludi ktori maju dvojite obcianstvo. VsZP nevie normalne odpovedat len poslat cislo uctu kde treba zaplatit.Ziadna ucta k klientovi.

Pred casom ma tato poistovna kontaktovala , ze nemam vykryte asi 14 dnove obdobie ked som bol v zahranici a neplatil som si zdravotne poistenie na Slovensku t.zn. ze som nebol ani samoplatcom ani vedeny na Urade prace. Poskytol som im original potvrdenia od poistovne u ktorej som poisteny v druhej krajine , kde mam druhe obcianstvo, avsak oznamili mi ze nebola splnena podmienka nepretrziteho pobytu 6 po sebe iducich mesoiacov takze to mam doplatit.

Ak by niekto vedel o tejto zalezitosti co zakon hovori na situacie ako je tato? Som povinny toto 14 dnove obdobie zaplatit alebo je dostacujuce ak som im predlozil original dokladu od poistovne v zahranici kde som riadne poisteny?

Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    §3 Zák. o zdrav.poistení č. 580/2004
    (2) Povinne verejne zdravotne poistená je fyzická osoba, ktorá má trvalý pobyt3) na území Slovenskej republiky; to neplatí, ak

    a) je zamestnaná v cudzine a je zdravotne poistená na území štátu, v ktorom vykonáva činnosť zamestnanca,
    b) vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť v cudzine a je zdravotne poistená na území štátu, v ktorom vykonáva činnosť,
    c) dlhodobo sa zdržiava v cudzine a je zdravotne poistená v cudzine; za dlhodobý pobyt v cudzine sa považuje pobyt dlhší ako šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov

    Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Vo všeobecnosti platí, ak aj občan má zárobkovú činnosť na úzmení dvoch štátov, poistený je len v jednom. Z tohto pravidla si štáty vyrokovali asi 37 výnimiek. Keďže ty máš zárokovú činnosť len v jednom štáte (SR), mala by si byť poistená len tu, nemala by si byť poistená v Nemecku. Manžel by mal byť poistený v Nemecku, nemal by byť poistený v SR. Obaja by ste si mali vybaviť EZP ako píše BLXmiami a ten vám platí v prípade potreby v oboch štátoch.
    Ak by si mala zárobkovú činnosť v dvoch štátoch, napr. zamestnanie v Nemecku a podnikanie na Slovensku, potom si povinná v SP si vyžiadať formulár E101, kde ti určia príslušnosť k právnym predpisom (SR alebo Nemecko) a podľa toho by si sa poistla v SR alebo v Nemecku, prípadne by si bola poistená v oboch štátoch - ak by to bolo v tom formulári uvedené.

    Pokiaľ ide o syna, ten určite nemá zárobkovú čisnnosť, takže môže byť poistený len v jednom štáte - detto treba vybaviť Európsky zdravotný preukaz - ten mu platí na území celej EÚ.
    Dobry den,
    ja s manzelom mame dvojite obcianstvo ( slovenske a nemecke). V marci sa nam narodil syn v nemecku, vybavila som mu aj slovensky rodny list a rodne cislo. Chcela som ho poistit vo Vszp, ale tam mi povedali, ze musim doniest potvrdenie, ze som syna odhlasila z nemeckej statnej zdr.poistovni. Ak je syn obcanom 2 Statov, preco nesmie byt v 2 statoch aj poisteny? V oboch statoch sa zdrzujeme rovnako dlho, mesiac sme tam, mesiac tu.

    Prosim pomozte mi. Ak su vynimky v dvojitom obcianstve, tak su urcite nejake vynimky v poisteni obcanov s dvojitym obcianstvom.

    dakujem pekne
    daniela

    Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    V rámci EÚ platia predpisy EÚ, ktoré hovoria, že (až na vyjednané výnimky) občan EÚ môže byť sociálne (v tom zdravotne) poistený iba v jednom štáte EÚ. Toto poistenie platí potom pre celú EÚ. Výnimky sa netýkajú občanov s dvojitým občianstvom, týkajú sa ľudí, ktorí majú zárobkovú čnnosť v dvoch štátoch EÚ.
    Dakujem, ale aj to plati ciastocne na mna. RP poberam v Nemecku, Manzel pracuje v nemecku a plati on zdravotne poistenie ( rodinne zdravotne poistenie) a ja podnikam na Slovensku a aj tak nesmieme byt poisteny aj na slovensku???

    BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

    BXLmiami
    Treba vybaviť Europsky zdravotný preukaz poistenia a na našej poistovni ktorejkoľvek Ti dajú partnerský preukaz zdrav.poistenia.Lekári ťa vyšetria a učtuju našej poistovni extra a tá si to dá preplatiť Tvojej poistovni v Nemecku.Trochu viac ich pootravuj,nech Ti vysvetlia postup.To že lekári na to frflú pretože sa im to finančne neoplatí nie je Tvoja vec.

    Platenie zdravotneho poistenia u ludi s dvojitym obcianstvom.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.