Zavrieť

Porady

konatel a auto

Dobry vecer,

konatel vo firme nie je zamestnany, je len konatelom. Ma narok na preplatenie pracovnych ciest s narokom na km a preplatenie PHM pri pouzity vlastneho auta, ktore ma zaplatene cestnu dan?

Dakujem

Zuzu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    zuzubalu
    Dobry vecer,

    konatel vo firme nie je zamestnany, je len konatelom. Ma narok na preplatenie pracovnych ciest s narokom na km a preplatenie PHM pri pouzity vlastneho auta, ktore ma zaplatene cestnu dan?

    Dakujem

    Zuzu
    Má nárok na cestovné náhrady pri použití súkromného vozidla tak ako zamestnanec
    firmy.
    Príjemný večer, či noc?

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Konatelia (bez ohľadu na existenciu prípadného pracovno-právneho vzťahu) patria medzi osoby, ktoré majú v zmysle § 1 ods. 2 písm. b) zákona o cestovných náhradách nárok na cestovné náhrady pri pracovných cestách v prospech s.r.o. vrátane náhrad za použitie motorového vozidla v rozsahu a za podmienok ustanovených týmto zákonom. Použité súkromné vozidlo použité na pracovné cesty nepodlieha dani z motorových vozidiel - s výnimkou uvedenou v nasledujúcom príspevku.
    Naposledy upravil andrej_rv : 23.10.05 at 20:22

    ricij je offline (nepripojený) ricij

    Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac ricij
    andrej_rv
    Použité súkromné vozidlo použité na pracovné cesty nepodlieha dani z motorových vozidiel
    Sú názory, že v prípade, ak ide zároveň aj o spoločníka, tak by sa daň platiť mala (je to dokonca názor DR SR). No moje skúsenosti z daňových úradov sú také, že to nevedia. Pozri link prísp. č. 12:
    http://www.porada.sk/showthread.php?t=8934&page=2&pp=10

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    ricij
    Sú názory, že v prípade, ak ide zároveň aj o spoločníka, tak by sa daň platiť mala (je to dokonca názor DR SR). No moje skúsenosti z daňových úradov sú také, že to nevedia.
    Ďakujem, rozšíril si mi obzor - o tomto názore DRSR som nevedel (žiadne metodické usmernenie k dani z motorových vozidiel s takýmto výkladom sa zatiaľ na stránke DRSR nenachádza). Aj keď zatiaľ ide len o názor DRSR bez právnej záväznosti, asi bude treba s ním do budúcnosti uvažovať.

    JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

    JarkaL
    Prosím Vás o radu, nie som si úplne istá. Môžem v s.r.o., ktorej som konateľkou aj spoločníčkou, použiť na pracovnú cestu auto, ktoré mi požičia moja švagriná a preplatiť cesťák? Nemám zamestnancov, cestu vykonám ja a bude riadne podložená - stretnutie s odberateľom, žiadna vymyslená cesta. Vlastné ani firemné auto zatiaľ nemám.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    JarkaL
    Prosím Vás o radu, nie som si úplne istá. Môžem v s.r.o., ktorej som konateľkou aj spoločníčkou, použiť na pracovnú cestu auto, ktoré mi požičia moja švagriná a preplatiť cesťák? Nemám zamestnancov, cestu vykonám ja a bude riadne podložená - stretnutie s odberateľom, žiadna vymyslená cesta. Vlastné ani firemné auto zatiaľ nemám.
    Áno, môžeš.

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    andrej_rv
    Konatelia (bez ohľadu na existenciu prípadného pracovno-právneho vzťahu) patria medzi osoby, ktoré majú v zmysle § 1 ods. 2 písm. b) zákona o cestovných náhradách nárok na cestovné náhrady pri pracovných cestách v prospech s.r.o. vrátane náhrad za použitie motorového vozidla v rozsahu a za podmienok ustanovených týmto zákonom. Použité súkromné vozidlo použité na pracovné cesty nepodlieha dani z motorových vozidiel - s výnimkou uvedenou v nasledujúcom príspevku.
    Ahoj tyka sa takehoto konatela (bez pracovno-právneho vzťahu) aj stravne?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    nika.sum
    Ahoj tyka sa takehoto konatela (bez pracovno-právneho vzťahu) aj stravne?
    Náhradami sa myslia všetky náhrady, ktoré zamestnancom vyplývajú zo zákona 283/2002, teda aj stravné, vreckové,...

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    Chobot
    Náhradami sa myslia všetky náhrady, ktoré zamestnancom vyplývajú zo zákona 283/2002, teda aj stravné, vreckové,...
    Dakujem velmi pekne, nebola som si ista, tak si to radsej overujem

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    ricij
    Sú názory, že v prípade, ak ide zároveň aj o spoločníka, tak by sa daň platiť mala (je to dokonca názor DR SR). No moje skúsenosti z daňových úradov sú také, že to nevedia. Pozri link prísp. č. 12:
    http://www.porada.sk/showthread.php?t=8934&page=2&pp=10
    Na uvedený problém, či má platiť daň z motorových vozidiel pri využívaní nefiremného automobilu na firemné účely osoba, ktorá je konateľom a súčasne aj spoločníkom sú dva rozdielne názory. Jeden tvrdí, že áno, lebo spoločník podniká. Druhý tvrdí, že nie, pretože podniká firma, spoločník sa podieľa na podnikaní firmy svojím vkladom a má na podnikaní majetkovú účasť. Ak teda nie je vlastníkom automobilu firma, motorové vozidlo nepodlieha dani.

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Alena Kašičková
    Má nárok na cestovné náhrady pri použití súkromného vozidla tak ako zamestnanec
    firmy.
    Príjemný večer, či noc?
    Ja pri daňovej kontrole, aby mi uznali náhrady cestovného konateľovi, musela som preukázať, že v zmluve o výkone funkcie konateľa je ustanovené, že v odmene nie sú zahrnuté cestovné náhrady podľa osobitného zákona. Ak by som to nemala uvedené, náhradu by mi ako náklad neuznali. ( Výplata odmeny a či vôbec bola, nemá vplyv na posúdenie nákladu. )

    Evanka je offline (nepripojený) Evanka

    Evanka
    JankaO
    Ja pri daňovej kontrole, aby mi uznali náhrady cestovného konateľovi, musela som preukázať, že v zmluve o výkone funkcie konateľa je ustanovené, že v odmene nie sú zahrnuté cestovné náhrady podľa osobitného zákona. Ak by som to nemala uvedené, náhradu by mi ako náklad neuznali. ( Výplata odmeny a či vôbec bola, nemá vplyv na posúdenie nákladu. )
    V niektorých prípadoch je nárok na cestovné náhrady členom orgánov právnickej osoby podľa osobitného zákona. Aby nedochádzalo k duplicite, je §1 ods. 2 písm b doplnený s účinnosťou od 1.4.2005.
    Citujem s doplnkami (tučne)
    (2) Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad osobám,
    a) o ktorých to ustanovuje osobitný predpis,
    b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak im nie sú poskytované náhrady podľa písmena a)
    c)ktoré plnia pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu úlohy a nie sú k právnickej osobe alebo fyzickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ani v inom právnom vzťahu, ak je to dohodnuté.

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Evanka
    V niektorých prípadoch je nárok na cestovné náhrady členom orgánov právnickej osoby podľa osobitného zákona. Aby nedochádzalo k duplicite, je §1 ods. 2 písm b doplnený s účinnosťou od 1.4.2005.
    Citujem s doplnkami (tučne)
    (2) Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad osobám,
    a) o ktorých to ustanovuje osobitný predpis,
    b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak im nie sú poskytované náhrady podľa písmena a)
    c)ktoré plnia pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu úlohy a nie sú k právnickej osobe alebo fyzickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ani v inom právnom vzťahu, ak je to dohodnuté.

    V mojom prípade konateľ nie je členom orgánu právnickej osoby ale je samotným orgánom právnickej osoby, čo je rozdiel.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.