Zavrieť

Porady

Nephrolepis-nefrolepka

Na mojej nefrolepke som objavila list s bodkami. Prezrela som celú rastlinu, škodcov som nenašla. V mojej múdrej knižke o izbových rastlinách sa o takomto ničom nepíše. Neviete mi poradiť, čo by to mohlo byť?
IMG_1246.jpg  
IMG_1247.jpg  
1/1
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    deli. je offline (nepripojený) deli.

    deli.
    to su predsa semienka. paprade maju semienka ulozene zo spodnej casti listu

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    Zdenka175 Pozri príspevok
    Zaujímavé ,nie je to spálenie od slnka? Kde je umiestnená
    Tiež ma to prekvapilo, od slnka to určite nie je, slnko nemá na rastlinu žiadny dosah. A ani som ju nepreliala, a ani nevyschla. Tiež ju pravidelne rosím. Starostlivosť má ukážkovú.
    Vyzerá to skôr na dákych škodcov, ale žeby sa takto pekne pravidelne usporiadali?
    A bolo to len na tomto jedinom liste.

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    deli. Pozri príspevok
    to su predsa semienka. paprade maju semienka ulozene zo spodnej casti listu
    No naozaj. Trochu sa hanbím, že ma to aj samu nenapadlo, lebo dcéra sa nedávno učila o výtrusných rastlinách.
    Našla som článok o papradiach, píše sa tam aj rozmnožovaní spórami.
    http://www.kvetyazahrada.sk/paprade.html

    2009 je offline (nepripojený) 2009

    2009
    Žabinka Pozri príspevok
    No naozaj. Trochu sa hanbím, že ma to aj samu nenapadlo, lebo dcéra sa nedávno učila o výtrusných rastlinách.
    Našla som článok o papradiach, píše sa tam aj rozmnožovaní spórami.
    http://www.kvetyazahrada.sk/paprade.html
    Ja som neuvedomila, že nevieš ako vyzerajú semienka. Myslela som, že sa sťažuješ na sfarbenie či vyschnutie listu . V škodcoch sa nevyznám kuk ale skoro každá väčšia papraď semienka má.

    Alenaa je offline (nepripojený) Alenaa

    Alenaa
    Ahojte,
    dostala som nádhernú papraď, chcela by som si ju umiestniť v obývačke, ale máme v nej "vnútorný balkón" , preto na papraď priame svetlo-/slnko/nesvieti, bojím sa, či sa tu bude cítiť dobre. Podľa Vás má šancu ? Prípadne ako jej pomôcť?
    Ďakujem za rady.

    zuzkahris je offline (nepripojený) zuzkahris

    zuzkahris
    Alenaa Pozri príspevok
    Ahojte,
    dostala som nádhernú papraď, chcela by som si ju umiestniť v obývačke, ale máme v nej "vnútorný balkón" , preto na papraď priame svetlo-/slnko/nesvieti, bojím sa, či sa tu bude cítiť dobre. Podľa Vás má šancu ? Prípadne ako jej pomôcť?
    Ďakujem za rady.
    Nefrolepka je papraď a ako každá papraď potrebuje slnečné stanovište,ale neznáša priame slnko, takže pokiaľ bude mať svetlo určite bude pekne rásť a treba jej zvýšiť vzdušnú vlhkosť, napríklad postrekovaním listov, zemina by jej nemala úplne preschnúť.

    Valcake je offline (nepripojený) Valcake

    Valcake

    [hore]Davallia


    Slovenský názov: Davália
    Je to papraď, ktorú môžete po celý rok pestovať v polotieni. V izbe by teplota nemala klesnúť pod 12oC, pretože v tom prípade môže rastlina začať zhadzovať listy. Je nutné ju pravidelne rosiť , aby sa zabezpečila dostatočná vlhkosť vzduchu. Sadí sa do zmesi substrátu a listovky. Substrát musí byť priepustný a na dno je potrebné dať drenážnu vrstvu. Polieva sa mierne a 1x týždenne sa do zálievky pridá hnojivo na zelené rastliny. Nech sa darí!!!! Tiež mám rada papraď

    Valcake je offline (nepripojený) Valcake

    Valcake
    ... alebo...
    Pestovanie a hydropónia

    Takmer všetky papraďorasty majú rovnaké pestovateľské požiadavky. Okrem rozptýleného svetla (prípadne polotieňa) si vyžadujú dostatočne vlhký vzduch (ktorý zabezpečí nádherne vyzerajúce a zdravé listy) a vždy mierne vlhký (nie však studený) substrát. Ideálne je, ak teplo prichádza k rastline zospodu. Vlhkosť vzduchu možno zvýšiť tak, že papraďorasty umiestnite do blízkosti izbovej fontánky, prípadne ak budete listy denne postrekovať odstátou mäkkou vodou s izbovou teplotou. Osvedčilo sa aj pravidelné osprchovanie (pri menších exemplároch) a umiestňovanie na podložku so zvlhčovacími kamienkami.

    Veľmi nebezpečné pre papraďorasty je poludňajšie slnko, ale aj celodenný úpal. Ideálne pre tieto rastliny sú svetlé severné, východné a západné okná. Pri zálievke treba dať pozor na to, aby substrát nebol preliaty ani preschnutý (to toleruje len parohovec). Voda na zalievanie by mala byť odstáta a pokiaľ možno mäkká. Papraďorasty prihnojujte raz za dva týždne tekutým hnojivom určeným na nekvitnúce izbové rastliny. Pri ich presádzaní nezabudnite, že vyžadujú ľahší humózny a mierne kyslý substrát. Na dno črepníka treba dať drenáž (keramzit).

    Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

    Zdenka175
    Mám novú nefrelopku Duffy z Lidla, ale od koncov začína schnúť. Mám ju na chodbe, svetlo má z bočného okna. Myslíte, že má málo svetla?? Alebo je chýba hnojivo. ??
    P7160178.jpg  

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.