Zavrieť

Porady

Preddavky pri predĺžení lehoty na podanie DP

Ahojte poraďáci,
prosím Vás o radu. Právnická osoba neplatila v roku 2009 preddavky na daň z príjmu. Lehota na podanie daň. priznania za rok 2009 je predĺžená do 30.6.2010. Daň bude vo výške okolo 8000 eur, to znamená že vzniká povinnosť platenia preddavkov štvrťročne. Kedy platí firma prvý preddavok? Do 30.6.2010? alebo sa musia zaplatiť do 30.6.2010 dva preddavky? Vychádzam z toho, že ak by firma podala dań. priznanie v riadnom termíne, prvý preddavok by platila do konca marca 2010. Za odpoveď vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Daň z príjmov:

    42/(7) Do lehoty na podanie daňového priznania, v ktorom je uvedená daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, platí daňovník preddavky na daň vypočítané z dane na základe poslednej známej daňovej povinnosti uvedenej v daňovom priznaní podanom za zdaňovacie obdobie pred bezprostredne predchádzajúcim zdaňovacím obdobím. (Uvádzate, že Vaša UJ neplatila preddavky na daň za rok 2009)Pri výpočte poslednej známej daňovej povinnosti sa postupuje rovnako ako pri výpočte dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobie vrátane použitia sadzby dane platnej v zdaňovacom období, na ktoré sú platené preddavky. ..........


    (9) Ak zaplatené preddavky na daň podľa odseku 7 sú nižšie, ako vyplývajú z výpočtu podľa daňového priznania, v ktorom je uvedená daň za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, daňovník je povinný zaplatiť rozdiel vzniknutý na zaplatených preddavkoch na daň od začiatku zdaňovacieho obdobia do 30 dní po lehote na podanie daňového priznania. Ak sú zaplatené preddavky na daň vyššie, použijú sa na budúce preddavky alebo sa na základe žiadosti daňovníkovi vrátia.

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    JankaO, michelle84, babi2, Lubaba, jacekova, Jana Acsová, promont maja, Anja111
    8

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Lindi Pozri príspevok
    Betka,
    ďakujem za odpoveď. V zákone som si to prečítala, ale stále mi to nie je jasné. Do lehoty na podanie dań.priznania - sa v zákone rozumie do 31. 3. alebo v mojom prípade do 30.6.2010? Firma by mala zaplatiť dva krát štvrťročný preddavok do 30.7.2010 ?
    Do lehoty na podanie DP t.j. do 30. 6. sa platia preddavky po starom. Vo Vašom prípade nula. Splatná je iba daňová povinnosť za zdaňovacie obdobie roka 2009. Preddavky vyrovnávate po tomto termíne v lehote do 30 dní po uplynutí lehoty na podanie Vášho DP t.j. do 30 dní po 30. júni 2010 na zdaňovacie obdobie roka 2010. Vzhľadom k termínu sú v tejto lehote splatné 2 štvrťročné preddavky.

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Áno dobre si to pochopila, 2 štvrťročné preddavky uhradiť do 30.7.2010.

    Lindi je offline (nepripojený) Lindi

    Lindi
    Betka,
    ďakujem za odpoveď. V zákone som si to prečítala, ale stále mi to nie je jasné. Do lehoty na podanie dań.priznania - sa v zákone rozumie do 31. 3. alebo v mojom prípade do 30.6.2010? Firma by mala zaplatiť dva krát štvrťročný preddavok do 30.7.2010 ?

    alenad je offline (nepripojený) alenad

    alenad
    Pekný deň prajem. Chcem nadviazať na túto tému otázkou. Ako riešiť platenie mesačných preddavkov PO pri predlžení lehoty na podanie DP.
    Spoločnosť mala doteraz povinnosť platiť strťročné preddavky. Posledná úhrada bola 31.3.2010. Podaním daňového priznania k 30.6.2010 nám vzniká povinnosť platiť mesačné preddavky. Pýtam sa, či moje riešenie je správne?
    30.6.2010 - úhrada daňovej povinnosti za rok 2009
    30.6.2010 - úhrada ešte starého štrťročného preddavku
    30.7.2010 - úhrada nedoplatku na preddavkoch
    [(6Xmes.predd) - 2Xštvrť.predd.]
    31.7.2010 až 31.3.2011 - úhrada mesačných preddavkov.
    Naposledy upravil alenad : 24.06.10 at 07:58

    Preddavky pri predĺžení lehoty na podanie DP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.