Zavrieť

Porady

Uplatnenie DPH ???

Prajem vsetkym pekny den,

dostala so takuto otazku:chcel by som sa Vas opytat na jednu vec. Ja som vydal fakturu ako zivnostnik s DPH dna 30.04.2010 lenze IC DPH som dostal az od 31.05.2010. Opytal som sa na Danovom urade ci to tak moze byt a oni mi povedali ze ano moze to tak byt a musim si ju zahrnut do danoveho priznania.

Moj nazor je , ze je opravneny vystavovat fakturu s DPH a odo dna pridelenia IC DPH, nakolko az vtedy sa stava registrovanym platcom DPH,myslim, ze prislusny DU podal nespravnu informaciu, alebo sa mylim?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ak DPH uviedol do faktúry pred dňom účinnosti registrácie za platiteľa DPH , tak je povinný túto DPH odviesť .

    Zákon o DPH § 69 odst. 5

    Každá osoba,ktorá uvedie vo faktúre alebo v inom doklade o predaji daň, je povinná zaplatiť túto daň .

    § 78 odst. 3 - pozri
    http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-d...2010-a.html#78

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    promont maja, jeso, VieraPopluharova, rodina1, babi2, kaupke
    6

    andreaS je offline (nepripojený) andreaS

    andreaS
    § 69
    Osoby povinné platiť daň správcovi dane

    (5)Každá osoba, ktorá, uvedie vo faktúre alebo v inom doklade o predaji daň, je povinná zaplatiť túto daň.


    ----

    Ano dan si povinny/povinna odviest do statneho rozpoctu... a rovnako treba upozornit odberatela, ze z tejto faktury nema narok na odpocet dph!

    Natalyk je offline (nepripojený) Natalyk

    Natalyk
    Ale akú odpoveď dal DU, do ktorého daňového priznania???? z príjmov alebo DPH priznania za II. štvrťrok? to je rozdiel.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Natalyk Pozri príspevok
    Ale akú odpoveď dal DU, do ktorého daňového priznania???? z príjmov alebo DPH priznania za II. štvrťrok? to je rozdiel.
    Určite DPH .

    VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

    VieraPopluharova
    Zita5 Pozri príspevok
    Určite DPH .
    No vidim, ze Ste sa pekne rano rozbehli, tu je problem ten, ze DU informoval dotycneho, ze on musi dan odviest, ale je problem na stane druhej, odberatel, ze si nesmie uplatnit z tejto faktury DPH, nakolko este v tom case vystavovatel faktury nebol platitelom DPH.
    To ze ak uz raz vystavi fakturu s DPH, ze ju odviest musi to mi je je jasne, len napriek tomu DU mu kazal fakturu stornovat a vystavit novy doklad bud po datume registracie, alebo bez dph s datumom totoznym povodnej faktury. A teraz kto ma pravdu DU, alebo my?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    VieraPopluharova Pozri príspevok
    No vidim, ze Ste sa pekne rano rozbehli, tu je problem ten, ze DU informoval dotycneho, ze on musi dan odviest, ale je problem na stane druhej, odberatel, ze si nesmie uplatnit z tejto faktury DPH, nakolko este v tom case vystavovatel faktury nebol platitelom DPH.
    To ze ak uz raz vystavi fakturu s DPH, ze ju odviest musi to mi je je jasne, len napriek tomu DU mu kazal fakturu stornovat a vystavit novy doklad bud po datume registracie, alebo bez dph s datumom totoznym povodnej faktury. A teraz kto ma pravdu DU, alebo my?
    Pravda je v Zákone o dani z pridanej hodnoty.Ja by som ústnu radu brala s rezervou .

    VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

    VieraPopluharova
    Zita5 Pozri príspevok
    Pravdu má Zákon o dani z pridanej hodnoty.
    Cize Zitka, ak som dobre pochopila, tak faktura ostava tak ako je, odvedie dph podla zakona o DPH ,ale odberatel mu fakturu vratil, takze co mi doporucis ako ju prepracovat? S pôvodnym datumom bez dph, alebo s novym datumom s dph?Odberatelovi je to jedno, len sa s nim hada, ze DU mu poskytol takuto informaciu a ze nech tu fakturu prerobi.
    Dakujem

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    VieraPopluharova Pozri príspevok
    Cize Zitka, ak som dobre pochopila, tak faktura ostava tak ako je, odvedie dph podla zakona o DPH ,ale odberatel mu fakturu vratil, takze co mi doporucis ako ju prepracovat? S pôvodnym datumom bez dph, alebo s novym datumom s dph?Odberatelovi je to jedno, len sa s nim hada, ze DU mu poskytol takuto informaciu a ze nech tu fakturu prerobi.
    Dakujem
    Takže ja z môjho pohľadu :

    ak už sa stalo , tak to treba riešiť v súlade so zákonom.Faktúra by sa mala poslať späť odberateľovi ,ktorá by tvorila prílohu listu s popisom §§ v súlade so Zákonom a DPH a ako podľa uvedených paragrafov musí dodávateľ postupovať .To nie je len tak " prerobiť ",ako žiada odberateľ.

    Proste musíte prípad vyriešiť tak či onak

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    VieraPopluharova Pozri príspevok
    Cize Zitka, ak som dobre pochopila, tak faktura ostava tak ako je, odvedie dph podla zakona o DPH ,ale odberatel mu fakturu vratil, takze co mi doporucis ako ju prepracovat? S pôvodnym datumom bez dph, alebo s novym datumom s dph?Odberatelovi je to jedno, len sa s nim hada, ze DU mu poskytol takuto informaciu a ze nech tu fakturu prerobi.
    Dakujem
    Čoho sa fakturácia týkala a kedy došlo k plneniu ? Kedy odberatel faktúru vrátil ?

    VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

    VieraPopluharova
    veronikasad Pozri príspevok
    Čoho sa fakturácia týkala a kedy došlo k plneniu ? Kedy odberatel faktúru vrátil ?
    Veronika, viem len tolko, co som napisala v otazke na zaciatku,ale kedze klienta poznam predpokladam, ze islo o sluzby a fakturu vratil teraz v juni , 4.6.2010, ze DU mu ju nechce uznat do odpoctu DPH, nakolko vystavovatel nebol este registrovany. Dodanie sluzby bolo taktiez 30.4.2010 ako aj vystavenie faktury.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    VieraPopluharova Pozri príspevok
    Veronika, viem len tolko, co som napisala v otazke na zaciatku,ale kedze klienta poznam predpokladam, ze islo o sluzby a fakturu vratil teraz v juni , 4.6.2010, ze DU mu ju nechce uznat do odpoctu DPH, nakolko vystavovatel nebol este registrovany. Dodanie sluzby bolo taktiez 30.4.2010 ako aj vystavenie faktury.
    Kto je Tvoj klient vlastne ,dodávateľ alebo odberateľ ?

    VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

    VieraPopluharova
    V tomto pripade vystupuje moj klient ako dodavatel sluzby, vyroba vstupných brán, zhotovil a namontoval vstupnu branu, odovzdal ju 30.4.2010 a vystavil fakturu s dph, nakolko mi doklady odovzdava nepravidelne dostala som sa k tejto fakture az teraz, najskor mi zadal len otazku vseobecnu, ktoru som zadala na zaciatku.Odberatelom je firma, ktora ma s tym problem a nechce tu fakturu uznat.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.