Zavrieť

Porady

Súkromné auto a fakturácia nákladov

Prešla som si info na porade ohľadom súkromného auta v podnikaní, ale k otázke môjho kámoša som tu nenašla odpoveď, a keďže ho nechcem ani ja mylne informovať, chcem sa opýtať možno triviálnosť, ale istota je istota.
Má súkromné auto nezaradené v majetku firmy, využíva ho na podnikanie, platí daň z MV a účtuje si náhrady / sadzba za km + spotrebu PHM /. Zatiaľ je všetko ok. Ale chce vedieť, či môže klientovi, ku ktorému práve s týmto autom chodí a vozí občas nejaký tovar v rámci faktúry za tovar fakturovať aj náklady na dopravu / prepravné / ako napr. si to účtujú rôzni opravári a pod. Môj názor je, že áno. Ale stále ma akosi brzdí, či je to možné aj keď je to jeho súkromné auto a nie firemné, či to nemôže niekto napadnúť. Prosím len ma uistite, že uvažujem správne:

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    Zita5 Pozri príspevok
    Si o tom fakt presvedčená ? Tak to by musela byť "preprava" povinným doplňujúcim predmetom ku každej činnosti v podnikateľskom liste .
    .., vieš Zita5, aj som. Fakturáciu predmetného prepravného, či cestovných nákladov by som akceptovala iba v prípade, ak by išlo o refakturáciu nákladov. Ale v praxi sa často fakturujú náklady v zložení xxx km x xx,xx eur a to len v rámci tzv. trhovej ceny, čo podľa môjho názoru nie je "čistou" refakturáciou týchto služieb = týmto vlastne deklarujem, že mám z tejto činnosti zisk a tak vlastne v tejto oblasti podnikám ... .

    Ale, ak by som mala na túto záležitosť vypracovanú internú smernicu a to v zásade len na základe odborného posúdenia, napr. porovnávania nákladov za určité účtovné obdobia a následnou tvorbou napr. paušalizácie, resp. odbornej kalkulácie, tak potom hovorím: Áno.

    ... podotýkam, že ide iba o môj názor ... a druhú možnosť som uviela pre zadávateľku tejto témy hlavne preto, aby si zvážila všetky pre a proti ...

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Môže.

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    Dana7 Pozri príspevok
    Prešla som si info na porade ohľadom súkromného auta v podnikaní, ale k otázke môjho kámoša som tu nenašla odpoveď, a keďže ho nechcem ani ja mylne informovať, chcem sa opýtať možno triviálnosť, ale istota je istota.
    Má súkromné auto nezaradené v majetku firmy, využíva ho na podnikanie, platí daň z MV a účtuje si náhrady / sadzba za km + spotrebu PHM /. Zatiaľ je všetko ok. Ale chce vedieť, či môže klientovi, ku ktorému práve s týmto autom chodí a vozí občas nejaký tovar v rámci faktúry za tovar fakturovať aj náklady na dopravu / prepravné / ako napr. si to účtujú rôzni opravári a pod. Môj názor je, že áno. Ale stále ma akosi brzdí, či je to možné aj keď je to jeho súkromné auto a nie firemné, či to nemôže niekto napadnúť. Prosím len ma uistite, že uvažujem správne:

    Ďakujem
    Aj keď je auto súkromné, je jasné tým, že si uplatňuje paušálne náhrady, že ho používa na podnikanie a keď sa so zákazníkom dohodne, že mu bude fakturovať aj dopravné náklady, nikto mu to nenapadne

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Dana7 Pozri príspevok
    Prešla som si info na porade ohľadom súkromného auta v podnikaní, ale k otázke môjho kámoša som tu nenašla odpoveď, a keďže ho nechcem ani ja mylne informovať, chcem sa opýtať možno triviálnosť, ale istota je istota.
    Má súkromné auto nezaradené v majetku firmy, využíva ho na podnikanie, platí daň z MV a účtuje si náhrady / sadzba za km + spotrebu PHM /. Zatiaľ je všetko ok. Ale chce vedieť, či môže klientovi, ku ktorému práve s týmto autom chodí a vozí občas nejaký tovar v rámci faktúry za tovar fakturovať aj náklady na dopravu / prepravné / ako napr. si to účtujú rôzni opravári a pod. Môj názor je, že áno. Ale stále ma akosi brzdí, či je to možné aj keď je to jeho súkromné auto a nie firemné, či to nemôže niekto napadnúť. Prosím len ma uistite, že uvažujem správne:

    Ďakujem
    Predpokladám,že platí saj daň z MV . Na jednej strane je zdaniteľný príjem , ktorý mu vstupuje do daňového základu a na strane druhej je vyúčtovanie cestovných náhrad za použitie súkromného motorového vozidla na podnikateľské účely .

    Takže súhlasím s odpoveďou v príspevku 2.

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    ... ja celkom nesúhlasím ... podľa môjho názoru by som fakturovala prepravu iba v tom prípade, ak by som v nej aj podnikala ..., hoci je takéto fakturovanie prepravných nákladov bežne tolerované, nakoľko sa takto lepšie vyčísľujú náklady napr. aktivácie vnútropodnikových služieb či obstarávacích nákladov pri skladovom účtovníctve.

    A výšku nákladov spojených s cestovným by som ale započítala do kalkulácie ceny tovaru ... .

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    promont maja Pozri príspevok
    ... ja celkom nesúhlasím ... podľa môjho názoru by som fakturovala prepravu iba v tom prípade, ak by som v nej aj podnikala ..., hoci je takéto fakturovanie prepravných nákladov bežne tolerované, nakoľko sa takto lepšie vyčísľujú náklady napr. aktivácie vnútropodnikových služieb či obstarávacích nákladov pri skladovom účtovníctve.

    A výšku nákladov spojených s cestovným by som ale započítala do kalkulácie ceny tovaru ... .
    Si o tom fakt presvedčená ? Tak to by musela byť "preprava" povinným doplňujúcim predmetom ku každej činnosti v podnikateľskom liste .

    Súkromné auto a fakturácia nákladov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.