Zavrieť

Porady

Samozdanenie tovaru z Čiech

Dobrý deň,
prosím Vás, poraďte mi, sme platcami DPH, nakúpili sme tovar/stroj na laminovanie/ do spotreby z Čiech, Fa je bez DPH, v eurách, ako uplatniť samozdanenie? Je to takto správne? Do daňového priznania do riadku 09 suma bez DPH/suma na faktúre/, do riadku 10 DPH/19%,ktorú som vypočítala/. A teraz je problém, sumu z riadku 10 napíšem do riadku 21? A akú sumu dám do riadku 19? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Katarína Cigánová
    UctMaja Pozri príspevok
    Prosím o radu: firma je platcom DPH a kúpila tovar z Čiech od neplatcu , treba uplatniť aj v takomto prípade samozdanenie ?
    No tu sa domnievam , že nie sú naplnené znaky pre intrakomunitárne nadobudnutie tovaru . K tomu sú potrebné registrácie ako dodavatela tak odberateľa - každý vo svojej krajine. Iba vtedy dochádza k oslobodenému dodaniu - s prenosom daňovej povinnosti - teda k "samozdaneniu".
    kedže tu sa nejedná o intrakomunitárne dodanie - domnievam , že sa nezdaňuješ .

    Tamila je offline (nepripojený) Tamila

    Tamila
    Intrakomunitárne nadobudnutie tovaru sa zdaňuje v prípade, ak predávajúci je vo svojom členskom štáte registrovaný (identifikovaný) pre daň a podľa zákona o DPH platného v jeho členskom štáte uskutoční dodávku tovaru oslobodenú od dane.
    Ak nie je registrovaný, nerobí sa samozdanenie.

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Jonika, nezakladaj témy k otázkam ktoré sú na porade dávno popísané, prípadne si najskôr aspoň prečitaj zákon o DPH, BTW nákup tovaru z EU je nadobudnutie tovaru v tuzemsku /§11/ a ide pri samozdanení do riadkov 7 a 8 /pri 19% DPH/ a nie do riadkov 9 a 10 veď tam máš jasne napísané že služby.

    lenkam68 je offline (nepripojený) lenkam68

    lenkam68
    § 69 ods. 6 - pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného ČŠ je povinná platiť daň osoba, ktorá tovar nadobudne podľa § 11 a 11a.
    Takže daň uvedieš v r. 7,8 a 21. Do r. 19 uvedieš celkovú sumu na výstupe.

    Jonika je offline (nepripojený) Jonika

    Jonika
    Ďakujem za odpovede, prosím, keby ste mi mohli ešte poradiť. Ak som neplatca DPH, nakupujem tovar od platcu DPH, musí mi vystaviť FA s DPH? A ešte, čo sa stane s DPH, možem si to dať celé do nákladov, ako nákup bežného tovaru aj s DPH ak sa jedná o nejakých 300 Eur/DPH/?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Jonika Pozri príspevok
    Ďakujem za odpovede, prosím, keby ste mi mohli ešte poradiť. Ak som neplatca DPH, nakupujem tovar od platcu DPH, musí mi vystaviť FA s DPH?
    Som predchádzajúcim príspevkom predstihla písaním čítanie .-)

    Odpoveď je áno.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Jonika Pozri príspevok
    A ešte, čo sa stane s DPH, možem si to dať celé do nákladov, ako nákup bežného tovaru aj s DPH ak sa jedná o nejakých 300 Eur/DPH/?
    Áno. Podľa postupov účtovania pre JÚ aj PÚ je súčasťou ceny prijatých dodávok služieb a hmotného majetku aj DPH viažuca sa k nákupu. Výnimkou je len DPH pri leasingu (stále zotrvávam v komentári postupu neplatiteľa dane).

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    A ešte upozorním, že:

    Neplatiteľ dane nesmie uvádzať na svojej faktúre DPH, ak ju nechcete odviesť a znášať aj sankciu podľa zákona o správe daní a poplatkov.

    Toto je komentár k príspevku, ktorým som spočiatku reagovala.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Jonika Pozri príspevok
    Ďakujem za odpovede, prosím, keby ste mi mohli ešte poradiť. Ak som neplatca DPH, nakupujem tovar od platcu DPH, musí mi vystaviť FA s DPH? A ešte, čo sa stane s DPH, možem si to dať celé do nákladov, ako nákup bežného tovaru aj s DPH ak sa jedná o nejakých 300 Eur/DPH/?
    A ešte pre istotu: Sme v tuzemsku alebo nadobudnutí?


    Asi je dnes veľmi teplo. .-)

    Predchádzajúce odpovede sú mienené k tuzemskej dodávke. A čo sa týka nadobudnutia, neplatiteľ by mal obdržať faktúru s českou daňou, ak nemá pridelené identifikačné číslo pre daň podľa § 7.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    A odkiaľ mám, že s českou? No tak ak je to tovar z ČR tak s českou, ak z iného ČŠ tak s tou.

    No a radšej pre dnešok končím s radami. Skutočne tu máme sparu na nevydržanie.

    UctMaja je offline (nepripojený) UctMaja

    UctMaja
    Prosím o radu: firma je platcom DPH a kúpila tovar z Čiech od neplatcu , treba uplatniť aj v takomto prípade samozdanenie ?

    ccokoladecka je offline (nepripojený) ccokoladecka

    ccokoladecka
    riešim podobnú vec, a to nadobudnutie služieb z Čiech. Takisto odberateľ je platca DPH a dodávateľ v ČR nie je platca.
    Plati to iste ako u tovaru, že keď nie sú obaja registrovaný, teda dodávateľ neprenáša povinnosť dodanenia na odberateľa?

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    ccokoladecka Pozri príspevok
    riešim podobnú vec, a to nadobudnutie služieb z Čiech. Takisto odberateľ je platca DPH a dodávateľ v ČR nie je platca.
    Plati to iste ako u tovaru, že keď nie sú obaja registrovaný, teda dodávateľ neprenáša povinnosť dodanenia na odberateľa?
    Pri sluzbach (s miestom dodania podla §15/1) prechadza povinnost vzdy na odberatela. Osobou povinnou platit daj je prijemca sluzby => §69/3. Aj keby bol cesky dodavatel platcom DPH situaciu by to nemenilo. FA je vystavena bez DPH. Cesky dodavatel podava SV, vy podavate DPDPH.

    (3) Zdaniteľná osoba a právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobu a je registrovaná pre daň podľa § 7, sú povinné platiť daň pri službe dodanej zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo zahraničnou osobou z tretieho štátu, ak je miesto dodania služby podľa § 15 ods. 1 v tuzemsku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.