Zavrieť

Porady

Postúpenie úveru

Prosím Vás ako postupovať pri postúpení úveru? Firma kúpila auo, na ktorý si vzala úver. Auto predala a úver postúpila. Ako mám zaúčtovať postúpenie úveru. účtujem v podvojnom účtovníctve.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Asi nie som jediná, kto nerozumie zadaniu ...

    Čo myslíš pod postúpením úveru? Akú máš s veriteľom zmluvu ? Čo je jej predmetom ?

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    Johanka Pozri príspevok
    Asi nie som jediná, kto nerozumie zadaniu ...

    Čo myslíš pod postúpením úveru? Akú máš s veriteľom zmluvu ? Čo je jej predmetom ?
    pls bližšie to špecifikuj ... to, za to, že postúpite úver zaplatíte postupníkovi ? alebo mu spolu s úverom odovzdáte auto?

    majkabš je offline (nepripojený) majkabš

    majkabš
    V roku 2008 sme kúpili osobné auto, Časť kúpnej ceny sme zaplatili, na zvyšok sme vzali úver. V roku 2009 sme auto predali. Auto kúpila FO - uhradila faktúru + prevzala úver. Faktúru zaúčtujem 311/641, ale na účte 461 mám tiež zostatok - tak neviem, ako mám zaúčtovať toto postúpenie a dostať účet 461 na 0.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Stále píšeš iba o dlžníkovi a osobe, ktorá úver "prevzala".
    Pochybujem, že to prebehlo bez požehnania veriteľa - potrebujeme nejaký doklad , na základe ktorého vysporiadame účet 461. Úverový vzťah nezanikol splatením úveru - takže musí existovať nejaká dohoda medzi veriteľom, Vami a možno aj novým dlžníkom ....

    majkabš je offline (nepripojený) majkabš

    majkabš
    Veď práve ..... Doklad nie je. Subjekty sa medzi sebou dohodli, že kupujúci zaplatí za auto 1000E + na seba prevezme zvyšný úver vo výške 3000E. Jediné čo mám je zmluva o postupení záväzku od úverovej spoločnosti, Kupujúci bude pokračovať v platení úveru.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    majkabš Pozri príspevok
    Veď práve ..... Doklad nie je. Subjekty sa medzi sebou dohodli, že kupujúci zaplatí za auto 1000E + na seba prevezme zvyšný úver vo výške 3000E. Jediné čo mám je zmluva o postupení záväzku od úverovej spoločnosti, Kupujúci bude pokračovať v platení úveru.
    Musíš napísať všetko čo vieš, pripadám si ako vyšetrovateľ ...

    Kto sú zmluvné strany ?
    Na akú sumu je faktúra za predaj MV ?
    Ide v zmluve o postúpení o "trojzápočet" ? V tom prípade by faktúra za MV mala byť na 4.000 €, s tým, že kupujúci Vám zaplatí iba 1.000 € a zostávajúca časť pohľadávky sa započíta zo zostatkom úveru - 3.000 €.

    majkabš je offline (nepripojený) majkabš

    majkabš
    Fa na predaj auta je na 1000 Eur. Zmluva je napísaná takým štýlom že, preberajúci dlžník sa dohodol s pôvodným že preberá záväzok voči veriteľovi z úverovej zmluvy - teda, že dospláca úver, ktorý zostal.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    majkabš Pozri príspevok
    Fa na predaj auta je na 1000 Eur. Zmluva je napísaná takým štýlom že, preberajúci dlžník sa dohodol s pôvodným že preberá záväzok voči veriteľovi z úverovej zmluvy - teda, že dospláca úver, ktorý zostal.
    podľa mňa ste auto predali nie za 1000 ale za 1000+3000/zostatok 461, vymyslené číslo/
    účtovanie 311/641.tržby z predaja
    461/311 3000,- zápočet na úver, dlžník zaplatí zvyšných 1000

    a u kupujúceho
    042/321
    321/461.prevzatie úveru 3000
    a doplatí na váš účet 1000.
    podľa mňa je to jasné.

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    KEJKA Pozri príspevok
    podľa mňa ste auto predali nie za 1000 ale za 1000+3000/zostatok 461, vymyslené číslo/
    účtovanie 311/641.tržby z predaja
    461/311 3000,- zápočet na úver, dlžník zaplatí zvyšných 1000

    a u kupujúceho
    042/321
    321/461.prevzatie úveru 3000
    a doplatí na váš účet 1000.
    podľa mňa je to jasné.
    A co keby to bolo takto :
    Predavajuci:
    311/641 ....1000 eur
    461/648(668) ... 3000 eur

    Kupujuci:
    042/321....1000 eur
    042/461 ... 3000 eur
    022/042 ....4000 eur

    auto sa predalo za 1000+3000=4000.. t.j. ako pises vyssie... u predavajuceho je vynos 4000, u kupujuceho je OC 4000 eur, pricom kupujuci pokracuje v splacani uveru (3000 je u kupujuceho na 461)

    ada159 je offline (nepripojený) ada159

    ada159
    Ja mám takýto prípad. spoločnosť A cez úver zakúpila vozidlo so splatnosťou 36 mesiacov, zaplatila 23 splátok a uzavrela s veriteľom a spoloč.B - preberajúcim dlžníkom zmluvu o prevzatí dlhu. Veriteľ vystavil úverovu zmluvu za celé obdobie na nového dlžníka, s tým že k uhrade zostáva zvyšných 13 splátok. Spol. sa dohodli, že vlastnicke právo nadobúda preberajúci dlžník. Preberajúci dlžník bude účtovať takto?
    042/479 - výška zostatku istiny (OC) podla úverovej zmluvy 13 splátok
    042/321 - poplatok za zmluvu o prevzatí dlhu
    022/042 - zaradenie
    ID mesačne 562,568/479 - úrok, poistenie
    uhrada 479/221
    odpis - 551/082
    a účtovný a daňový odpis bude 48 mesiacov odo dňa nadobudnutia?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.