Zavrieť

Porady

Fo a nájomník

Prajem pekný dník,
som nová poraďáčka a hneď mám na Vás otázku...
Mám prenajatý byt v BA a pri ročnom vyúčtovaní som zistila, že ja vlastne
prispievam do fondu opráv aj na jeho sporenie, čo sa mi moc nepáči, nakoľko
som len nájomník a tieto položky sa ma netýkajú. Podľa môjho známeho,
ktorý má skúsenosti s prenajímaním bytov by mi mal môj "domáci" pri
ročnom zučte tieto položky odrátať ako aj iné napr. zástupca vlastníkov a.p.
Ak s tým máte niekto skúsenosť ocením vašu radu!
Ďakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ročné vyúčtovanie nemalo byť odovzdané tebe, ale vlastníkovi, veď je na jeho meno. Kde si ho vzala? Ty platíš nájomné určite vyššie ako sú náklady na byt, inak by to nebol nájom ale výpožička.
    Sumu nájomného máte dohodnutú len jednu, môžu tam byť ešte náklady za energie, ktoré neplatíš sama priamo a ktoré sa vyúčtujú podľa skutočnej spotreby.

    § 696 obč. zák.:
    (1) Spôsob výpočtu nájomného, úhrady za plnenia poskytované s užívaním bytu, spôsob ich platenia, ako aj prípady, v ktorých je prenajímateľ oprávnený jednostranne zvýšiť nájomné, úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu, a zmeniť ďalšie podmienky nájomnej zmluvy, ustanovuje osobitný právny predpis.
    (2) Úhrada za plnenia poskytované s užívaním bytu alebo preddavok na ne sa platí s nájomným, ak sa účastníci nedohodnú alebo právny predpis neustanovuje inak.

    Poznámka: vyhláška upravujúca nájomné, bola v r. 1999 zrušená, už je to len dohodou.

    Halli je offline (nepripojený) Halli

    Halli
    sophi215 Pozri príspevok
    Prajem pekný dník,
    som nová poraďáčka a hneď mám na Vás otázku...
    Mám prenajatý byt v BA a pri ročnom vyúčtovaní som zistila, že ja vlastne
    prispievam do fondu opráv aj na jeho sporenie, čo sa mi moc nepáči, nakoľko
    som len nájomník a tieto položky sa ma netýkajú. Podľa môjho známeho,
    ktorý má skúsenosti s prenajímaním bytov by mi mal môj "domáci" pri
    ročnom zučte tieto položky odrátať ako aj iné napr. zástupca vlastníkov a.p.
    Ak s tým máte niekto skúsenosť ocením vašu radu!
    Ďakujem!
    Teba sa jednotlivé položky mesačného predpisu netýkajú, ale vlastníka áno..a veľmi. Vlastník ti mal určiť platbu za prenájom, v ktorej si mal všetko zohľadniť..ako a koľko -to je jeho vec.
    .... A ročné vyúčtovanie vlastníka sa ti nemalo vôbec dostať do rúk. jedine, že by si myslela vyučtovanie nejaké od neho...

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    V zmluve o nájme ste si dohodli cenu nájmu a úhradu služieb spojených s nájmom? Platíte dohodnutú sumu alebo inú?

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    Slávica má pravdu, tieto náležitosti sa teba, ako nájomníka vôbec netýkajú. Ale všetko záleží od toho, čo ste si dohodli v Zmluve o nájme.

    felix1 je offline (nepripojený) felix1

    ja felix1
    Nastastie uz tieto veci neriesi ziadna vyhlaska. Pre obe strany plati : OPLATI SA MI TO, ALEBO DOVIDENIA. Momentalne je najomca vo vyhode, bytov je viac

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.