Zavrieť

Porady

Postupenie pohladavky-uctovanie u postupnika

Dobry den,

chcela by som sa spytat, ci som dobre zauctovala postupenie pohladavky,uctujem u postupnika.
1. obstaranie pohladavky 100,- 315/325
2. uhrada zavazku 100,- 325/211
3. ak dojde k zaplateniu od povodneho dlznika 150,-
tak 100,- 211/315
50,- 546/315
Je to spravne?Do nakladov sa mi inak tieto sumy nedostanu?
Ako sa bude spravat ucet 546 pri dani z prijmov?
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

    Ivenka
    Prosím Vás o radu ak ešte niekto pracuje. Kupila som pohladavky v celkovej sume 80 000 Eur za ktoré som zaplatila 60 000 Eur. Keďže tých pohľadávok je viac a neviemˇakú sumu tvorí jednotlivá "znížená" suma, kedy zaučtujem výnos 315/648, hneď pri postupení.
    Napísala som to ako blbec. Ďakujem.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    mihand Pozri príspevok
    Dobry den,

    chcela by som sa spytat, ci som dobre zauctovala postupenie pohladavky,uctujem u postupnika.
    1. obstaranie pohladavky 100,- 315/325
    2. uhrada zavazku 100,- 325/211
    3. ak dojde k zaplateniu od povodneho dlznika 150,-
    tak 100,- 211/315
    50,- 546/315
    Je to spravne?Do nakladov sa mi inak tieto sumy nedostanu?
    Ako sa bude spravat ucet 546 pri dani z prijmov?
    Dakujem
    nakresli si šibeničky....
    ten bod 3 je zle
    211 MD.........150
    315 Dal.........100
    648 DAl........ 50 /kedže zaplatil viac, máš logicky výnos, nie náklad.
    je to daňový výnos

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    výnos zaúčtuješ až po jeho dosiahnutí.
    Odporúčam nenechávať "balík", ale pomerom 6/8 si zníž obst. cenu u každej jednej pohľadávky, hlavne ak ide o rôznych dlžníkov.

    Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

    Ivenka
    Čiže rozumiem tomu správne, že si mám prepočítať pomerom nákup a skutočnosť a takto prepočítať 45 pohľadávok ? Nie je mi známy § ale chápem to potom tak, že aj keď ide o PU učtujem výnos až po zaplatení ?
    Nereagovala som hneď lebo googlím danú tému na nete. Ďakujem.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    áno, podľa toho akú pohľadávku ti zaplatia, budeš vedieť zúčtovať rozdiel do výnosov - k danej faktúre.
    Tiež závisí od zmluvy, ako je zostavená, možno si kúpila balík bonitných aj nebonitných pohľadávok, to by bolo treba preštudovať a pohrať sa s tým. Navrhla som riešenie, ktoré je jednoduché, preukazné, bezproblémové.

    Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

    Ivenka
    Len mi nie jasné lebo priznám sa neviem, ktorý § mám pozerať, prečo to ide ak ide do výnosov až po zaplatení ? Je to predsa PU.
    A asi máš pravdu, že pôjde aj o nebonitné pohľadávky, lebo nejako nevidím snahu platiť. Vieš ma prosím navigovať na § resp.zákon? Sú tam nejaké lehoty čo do odpisania takýchto pohľadávok ? Vďaka za pomoc ak ešte pracuješ.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Ivenka Pozri príspevok
    Len mi nie jasné lebo priznám sa neviem, ktorý § mám pozerať, prečo to ide ak ide do výnosov až po zaplatení ? Je to predsa PU.
    ...................
    nepracujem, hľadám info o indukčných doskách
    kúpené pohľadávky účtuješ v obstarávacej cene, nie v nomináloch, takže nemáš ani možnosť zúčtovať výnos.
    Pozri postupy účtovania, zákon o účtovníctve..............

    Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

    Ivenka
    Vďaka, už sa trocha do toho dostávam. Pozrela som staršiu tému kde si mala príspevok presne o postúpení a zaplatení.
    Kúpa pohľadávky 05-03-07
    02:02 PM

    Nepodarilo sa mi to vložiť aby sa to dalo použiť. Vďaka ešte raz. Ráno sa na to mrknem. Pekný večer (či ráno).

    Tánička je offline (nepripojený) Tánička

    Tánička
    Dobrý deň, potrebovala by som poradiť s postúpením pohľadávky - účtovanie u postupníka. Robím to prvý krát, prosím poraďte.
    Môj problém:
    Postupca postupuje na základe zmuvy pohľadávku v sume 3441,16 EUR.
    Postupca predmetnú pohľadávku postupuje postupníkovi odplatne a to za odplatu vo výške 3184,16 EUR. Odplata bude uskutočnená tak, že postupník uhradí za postupcu nasledujúce záväzky: záväzky voči firme XY vo výške 2062,66 EUR a záväzky voči zamestnancom - mzda vo výške 1121,50 EUR.

    Prosím ako to zaúčtovať, na aké účty?
    Vopred ďakujem


    Môže to byť takto zaúčtované?

    1. 315/325 3441,16 Obstaranie pohľadávky postúpením
    2. 221/315 3441,16 Inkaso pohľadávky od dlžníka
    3a 325/211 1121,50 Úhrada za pohľadávku postupcovi
    b 325/211 2062,66 Úhrada za pohľadávku postupcovi
    4. 325/646 257,-- Inkaso pohľadávky od dlžníka v cene vyššej ako obstaranie
    Naposledy upravil Tánička : 14.11.11 at 22:05

    Tánička je offline (nepripojený) Tánička

    Tánička
    Tánička Pozri príspevok
    Dobrý deň, potrebovala by som poradiť s postúpením pohľadávky - účtovanie u postupníka. Robím to prvý krát, prosím poraďte.
    Môj problém:
    Postupca postupuje na základe zmuvy pohľadávku v sume 3441,16 EUR.
    Postupca predmetnú pohľadávku postupuje postupníkovi odplatne a to za odplatu vo výške 3184,16 EUR. Odplata bude uskutočnená tak, že postupník uhradí za postupcu nasledujúce záväzky: záväzky voči firme XY vo výške 2062,66 EUR a záväzky voči zamestnancom - mzda vo výške 1121,50 EUR.

    Prosím ako to zaúčtovať, na aké účty?
    Vopred ďakujem


    Môže to byť takto zaúčtované?

    1. 315/325 3441,16 Obstaranie pohľadávky postúpením
    2. 221/315 3441,16 Inkaso pohľadávky od dlžníka
    3a 325/211 1121,50 Úhrada za pohľadávku postupcovi
    b 325/211 2062,66 Úhrada za pohľadávku postupcovi
    4. 325/646 257,-- Inkaso pohľadávky od dlžníka v cene vyššej ako obstaranie


    Prosím, poradí niekto?

    alex1 je offline (nepripojený) alex1

    alex1
    Mám postúpenú pohľadávku a to nasledovne

    Firma A (to sme my) má pohľadávku voči firme B. Firma C má záväzok voči firme D.
    Firma D postúpila pohľadávku firmy C na firmu A . Firma C zaplatila firme A. Firma A si vymenili s firmou B a D pokladničné doklady a vyrovnali si tak dlhy.
    Poprosím .....ako to celé má firma A zaúčtovať.

    zuzu 76 je offline (nepripojený) zuzu 76

    zuzu 76
    Dobrý deň,
    poprosím Vás o radu .. účtovanie Dohody o urovnaní záväzkov a pohľadávok - na strane veriteľa:
    pôvodná pohľadávka sa ruší a nahrádza ju nová - v nižšej hodnote


    548 / 311 pôvodná hodnota pohľadávky 30.000
    311 (315 ?) / 648 nová hodnota pohľadávky 10.000

    rozdiel medzi pôvodnou hodtnotou pohľadávky a nahrádzajúcou novou hodnotou pohľadávky ( 20.000 ) by ste dali ako pripočítateľnú položku k základu dane z príjmu?

    Ďakujem

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    zuzu 76 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    poprosím Vás o radu .. účtovanie Dohody o urovnaní záväzkov a pohľadávok - na strane veriteľa:
    pôvodná pohľadávka sa ruší a nahrádza ju nová - v nižšej hodnote


    548 / 311 pôvodná hodnota pohľadávky 30.000
    311 (315 ?) / 648 nová hodnota pohľadávky 10.000

    rozdiel medzi pôvodnou hodtnotou pohľadávky a nahrádzajúcou novou hodnotou pohľadávky ( 20.000 ) by ste dali ako pripočítateľnú položku k základu dane z príjmu?

    Ďakujem
    ... a aký je dôvod na zrušenie pôvodnej pohľadávky a nahradenie novou ? Zmenilo sa množstvo, alebo jednotková cena ? Bola vrátená dodávka a poskytnutá iná nová dodávka ? To nie je totiž jedno ... o akú pohľadávku - plnenie vecne ide ? A aký je jej ... vek ?
    Určite nemožno pôvodnú dodávku dať len tak do nákladov, maximálne tak do mínus výnosov.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    dve strany sa dohodli na čiastočnom odpustení záväzku? Tak mi to zo zadania vyplýva.
    Rozdiel je u dlžníka výnos a veriteľa náklad, daňovo sa to vysporiada v závislosti od veklu pohľadávky.
    V starom zákone bola možnosť napr. 4 roky takýto odpis obojstranne daňovo uplatňovať.......možno to platí aj teraz, nepozerala som.
    účtovala by som ako odpis pohľadávky 546/311
    u dlžníka čiastočný odpis záväzku........321/648................nič sa podľa mňa neruší a nič nenahrádza - ledaže by došlo k vráteniu plnenia /treba vystaviť dbp./ a k novému plneniu /nová faktúra/ - ale to už sú zasa úplne iné účtovné prípady.
    zuzu 76 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    poprosím Vás o radu .. účtovanie Dohody o urovnaní záväzkov a pohľadávok - na strane veriteľa:
    pôvodná pohľadávka sa ruší a nahrádza ju nová - v nižšej hodnote


    548 / 311 pôvodná hodnota pohľadávky 30.000
    311 (315 ?) / 648 nová hodnota pohľadávky 10.000

    rozdiel medzi pôvodnou hodtnotou pohľadávky a nahrádzajúcou novou hodnotou pohľadávky ( 20.000 ) by ste dali ako pripočítateľnú položku k základu dane z príjmu?

    Ďakujem

    zuzu 76 je offline (nepripojený) zuzu 76

    zuzu 76
    v konečnom dôsledku ide o čiastočné odpustienie pohľadávky , trochu ma pomýlilo znenie v dohode -- pôvodný záväzok sa ruší a nahrádza sa novým.... ide o pohľadávku, na ktorú bola v minulosti tvorená daňová opravná položka..
    prosím o kontrolu účtovania

    391/547 zrušenie opravnej položky
    546/311 odpis časti pohľadávky
    221 /311 úhrada zostatku pohľadávky


    daňovú opodstatnenosť odpisu pohľadávky pozrieť v zákone o dani z príjmov


    ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.