Zavrieť

Porady

Ďalšia rodičovská dovolenka

Zamestnankyňa ktorá bola na rodičovskej dovolenke by mala nastúpiť do zamestnania 29. 06. 2010 kedy dieťa dovŕši 3 roky veku. Nakoľko dieťa nemá kde umistniť odmieta do zamestnania nastúpiť s týmto odôvodnením a s tým, že zamestnávateľ má povinnosť jej držať mieto až do 5 rokov veku dieťaťa. Dieťa je zdravé. Máme takúto povinnosť a ak áno podľa akého paragrafu ZP.
Ďakujem
Andrea
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Andrea Wagnerová Pozri príspevok
    Zamestnankyňa ktorá bola na rodičovskej dovolenke by mala nastúpiť do zamestnania 29. 06. 2010 kedy dieťa dovŕši 3 roky veku. Nakoľko dieťa nemá kde umistniť odmieta do zamestnania nastúpiť s týmto odôvodnením a s tým, že zamestnávateľ má povinnosť jej držať mieto až do 5 rokov veku dieťaťa. Dieťa je zdravé. Máme takúto povinnosť a ak áno podľa akého paragrafu ZP.
    Ďakujem
    Andrea
    Pozri § 166 odst. 2 ZP

    Materská dovolenka a rodičovská dovolenka
    § 166

    Na začiatok

    (1) V súvislosti s pôrodom a so starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 28 týždňov. Ak žena porodila zároveň dve deti alebo viac detí alebo ak ide o osamelú ženu, patrí jej materská dovolenka v trvaní 37 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.

    (2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do troch rokov veku dieťaťa. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do šiestich rokov veku dieťaťa. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    veronikasad Pozri príspevok
    Pozri § 166 odst. 2 ZP

    Materská dovolenka a rodičovská dovolenka
    § 166
    Na začiatok

    (1) V súvislosti s pôrodom a so starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 28 týždňov. Ak žena porodila zároveň dve deti alebo viac detí alebo ak ide o osamelú ženu, patrí jej materská dovolenka v trvaní 37 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.

    (2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do troch rokov veku dieťaťa. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do šiestich rokov veku dieťaťa. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac.
    -------
    Oznámte jej, že dňa ....... (dovršením veku 3 rokov) jej RD končí a vyzvite ju, aby nastúpila do práce.

    Zamestnávatel jej môže - ale nemusí, poskytnúť v ďalšom období neplatené volno. Tu už potom treba riešiť aj preddavky na zdr. poistenie.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    Súhlasím s Veronikou,
    bud môže požiadať o neplatené volno.

    Ak jej vyhoviete, musíte za nu platiť preddavky na ZP z minima, ktoré ak nebude mať príjmy nad určitú hranicu a urobí si dobrovolne RZZP, tak dostane vrátené zamestnanec a aj zamestnávatel. Na SP nahlásite ukončenie RD a ukončenie prerušenia z dôvodu čerpania RD a začiatok prerušenia poistnia z dôvodu neplat. volna.

    Ak jej neplat. volno neumožníte čerpať, tak by mala požiadať o ukončenie PP dohodou, ak s dohodou nebudete súhlasiť, tak výpovedou zo strany zamestnanca alebo ak neukončí PP do dosiahnutia 3och rokov dieťaťa, tak nastúpiť do práce.

    Ona má nárok byť s dieťaťom doma do 6rokov a ak sa bude o dieťa osobne starať, tak môže byť dôchodkovo a aj zdravotne poistná štátom. Túto možnosť byť poistencom štátu upravuje zákon o sociálnom a zdravotnom poistení. Zákonník práce, ktorý upravuje vzťah medzi zamestnancom a zamestnávatelom povinnosť ospravedlniť takúto absenciu do 6rokov dieťaťa zamestnávatelovi neprikazuje (ak nejde o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdr. stavom) - vid čo uviedla Veronika § 166 ods.2 ZP. Je tu len možnosť/nie povinnosť poskytnúť volno podla § 141 ods.3 ZP.
    Naposledy upravil brčko : 26.06.10 at 06:16

    mi75 je offline (nepripojený) mi75

    mi75
    Keby som ostala doma na neplatenom volne, tak by za mňa do 6 rokov veku dieťaťa platil odvody do SP a ZP štát? Aj keď som zamestnaná na dobu neurčitú, len by som bola na neplat. voľne?
    Dobre chápem, že ak by mi teda zamestnávateľ umožnil zostať doma na neplatenom voľne, má z toho pomerne vysoké finančné náklady ( musí si zohnať zdroje na ich financovanie) a je to pre neho komplikované? Ďakujem dopredu za odpovede.

    mi75 je offline (nepripojený) mi75

    mi75
    Ahojte poraďáci, prosím odpovedzte mi na tú otázku ohľadom neplateného voľna. Takmer na 100% to vyzerá, že mi syna od 3 rokov do škôlky nevezmú, tak to zvažujem ako riešenie. A šéf na mňa tlačí s rozhodnutím, kedy a či nastúpim. Len neviem, či mu to neplat.voľno vôbec navrhovať.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mi75 Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci, prosím odpovedzte mi na tú otázku ohľadom neplateného voľna. Takmer na 100% to vyzerá, že mi syna od 3 rokov do škôlky nevezmú, tak to zvažujem ako riešenie. A šéf na mňa tlačí s rozhodnutím, kedy a či nastúpim. Len neviem, či mu to neplat.voľno vôbec navrhovať.
    S neplateným volnom zamestnávatel nemusí súhlasiť.
    Ak by si ukončila pracovný pomer, môžeš sa zaevidovať v zdr.poisťovni aj v soc.poisťovni ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku - platitelom zdravotného (v ZP) a dôchodkového (v SP) bude štát.

    Ak je dieťa choré, v predstihu si skús vybaviť predlženie poberania rodičovského príspevku na UP. Vtedy ide u zamestnávatela o rodičovskú dovolenku, na ktorú máš nárok aj po dovršení 3 rokov veku dieťaťa.

    Ďalšia rodičovská dovolenka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.