Zavrieť

Porady

môže sa vyplácť podiel na zisku ak....

chcela by som sa spýtať: sme PO pravidelne vyplácame podiely na zisku. min. rok sme boli v strate, ale v účtovníctve máme ešte za minulé roky určitú sumu na účte nerozdelený zisk min. rokov. Peniaze máme na vyplácanie. Môžme si aj tento rok vyplatiť peniaze z účtu -nerozdelený zisk min.rokov /samozrejme odsúhlasené valnou hromadou/? Podľa mňa áno, len nie som si istá na 100%,. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    logo
    TriviTax,s.r.o.
    najskôr treba vykryť účtovnú stratu. Prioritne z RF, následne z nerozdeleného zisku a až zvyšok môžete rozdeliť.

    137Cs je offline (nepripojený) 137Cs

    137Cs
    betka Pozri príspevok
    Mne sa ešte v súvislosti s uvedenou témou tiská do hlavy otázka. ˇUčtujete o 012? Ak áno, hrabem ako kurča v postupoch a neviem nájsť par.
    V postupoch účtovania to nie je . Uvedené obmedzenie je zakotvené v Zákone o účtovníctve - § 28/4 a znie:
    " ... Ak neboli zriaďovacie náklady a náklady na vývoj úplne odpísané, môže účtovná jednotka vyplácať dividendy, podiely a tantiémy iba vtedy, ak úhrnná výška výsledku hospodárenia a fondov tvorených zo zisku určeného na vyplácanie je vyššia ako celková výška neodpísaných zriaďovacích nákladov a nákladov na vývoj. .."

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Mne sa ešte v súvislosti s uvedenou témou tiská do hlavy otázka. ˇUčtujete o 012? Ak áno, hrabem ako kurča v postupoch a neviem nájsť par.

    ........ skúsim to podať neohrabane: Ak nie sú náklady na vývoj úplne odpísané a majú ešte zostatkovú cenu, nie je možné vyplácať podiely na zisku.

    Len tak ako dodatok to píšem....

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    137Cs Pozri príspevok
    V postupoch účtovania to nie je . Uvedené obmedzenie je zakotvené v Zákone o účtovníctve - § 28/4 a znie:
    " ... Ak neboli zriaďovacie náklady a náklady na vývoj úplne odpísané, môže účtovná jednotka vyplácať dividendy, podiely a tantiémy iba vtedy, ak úhrnná výška výsledku hospodárenia a fondov tvorených zo zisku určeného na vyplácanie je vyššia ako celková výška neodpísaných zriaďovacích nákladov a nákladov na vývoj. .."
    Poklad môj, láska moja, jediná..... Ja som hrabala ako slepé kura, 1,5 hod., nešťastná, ...... ja som tvrdohlavec, ja musím nájsť, čo potrebujem, lebo sa neuspokojím.

    Ale...., aspoň som si opäť prečítala postupy, hrabala som i v ZU, ale som to prešvihla.

    Vďaka, cmuk

    Aldan je offline (nepripojený) Aldan

    Aldan
    my sme ako pozemkové spoločenstvo PO a nemáme žiadne zriaďovacie náklady ani náklady na vývoj, takže si myslím, že to môžeme vyplatiť za rok 2009 aj keď sme boli v strate. Nebude sa vyplácať všetko čo tam je, ale ešte zostane na účte nerozdelený zisk. min.rokov. Myslím, že to bude správne na 100%. Ďakujem

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Aldan Pozri príspevok
    my sme ako pozemkové spoločenstvo PO a nemáme žiadne zriaďovacie náklady ani náklady na vývoj, takže si myslím, že to môžeme vyplatiť za rok 2009 aj keď sme boli v strate. Nebude sa vyplácať všetko čo tam je, ale ešte zostane na účte nerozdelený zisk. min.rokov. Myslím, že to bude správne na 100%. Ďakujem
    Pozemkové spoločenstvo nie je subjektom podľa obchodného zákonníka, ale podľa zákona 181/1995. Nevzťahujú sa naň obmedzenia pri delení zisku podľa ObchZ. Ale sú niektoré účtovno logické väzby, ktoré treba rešpektovať. Pozemkové spoločenstvo nemá ani základné imanie /411/, ani rezervné fondy /417,421/, ani iné fondy zo zisku /427/. Ak má voľné peniaze na rozdelenie, tak zdrojom ich krytia je len účet 431, 428 a spravidla vždy aj 364A – nevyzdvihnuté podiely minulých rokov. Niekedy aj rezervy 323, 451. Ak bola za rok 2009 strata /zostatok na 429/, tak 431 je nulové a účet 428 treba prednostne zúčtovať s účtom 429, až potom pristúpiť k rozdeleniu 428, cez účtovanie 428/364A – časť zisku na rozdelenie. Iba vtedy to bude na 100% správne. Ak zúčtovanie 428/429, ani 428/364 vopred nevykonáš, tak rozdelením 428/211 nedelíš zisk, ale aj to, čo už raz bolo rozdelené, alebo malo byť rozdelené. Teda nezabezpečíš účtovnú kontrolnú väzbu delenia reálneho zisku, ale iba delenie peňazí bez náležitého poriadku v ich zdrojoch účtovného krytia. A o 100% správnosti nemôže byť .... ani reči.

    silvia je offline (nepripojený) silvia

    silvia
    Prosím Vás, môžu si spoločníci rozdeliť a v hotovosti vyplatiť zostatok účtu Nerozdelený zisk min.rokov (je to za roky 2001-2005)? Ak áno, ako to bude so zdanením tohto príjmu?
    Musia si rozdeliť príjem tak, že za roky 2001-2003 zdania v DP a zvyšok za roky 2004-2005 bude od dane oslobodený? Alebo to chápem zle...?

    Vďaka za pomoc!

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    2001-2003 si zdania
    2004-2005 vôbec do DPFO nedávajú.
    Zdaňujú si to sami, nezdaňuje to sro.

    silvia je offline (nepripojený) silvia

    silvia
    Srdečná vďaka!
    (Zdania si to 19%, ja zúčtujem 428/364AE a 364AE/211, ano?)
    Ešte raz diky!

    môže sa vyplácť podiel na zisku ak....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.