Zavrieť

Porady

práce v čechách

Ahojte, potrebovala by som súrne poradiť...
Slovenská firma - platiteľ DPH vykonal pre českú firmu - platiteľ DPH práce stavebnými strojmi na stavbe v Českej republike, konkrétne: nákladné autá Tatry vozili z jedného miesta na druhé zeminu a pod. - autá neopustili areál stavby. Dobre uvažujem, že práce budem faktúrovať oslobodené od DPH a použijem §16 ods 1?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    no ved to potvrdzuje moje slova... vies aky je rozdiel medzi platitelom a osobou identifikovanou pre DPH ?

    platitel je osoba registrovana iba v Slovenkej republike !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ak ma osoba pridelene IC DPH z ineho clenskeho statu, nie je pre ucely nasho zakona platitelom !!!!!!! ale je osobou identifikovanou pre DPH !!!

    zakladna terminologia...

    mimochodom, navrhovana novela od 1.1.2011 vypusta tieto slova za bodkociarkou v §69,2.. tzn. k prenosu danovej povinnosti pri tychto sluzbach bude dochadzat vzdy !!!

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    majkabš Pozri príspevok
    Dobre uvažujem, že práce budem faktúrovať oslobodené od DPH a použijem §16 ods 1?
    Uvažujete dobre, ale nesprávne píšete. Aplikuje sa § 16/1 ale to nie je oslobodenie. Oslobodenie je obsiahnuté v §§ 28-48a. Vami uvádzaný § rieši miesto dodania služby. Preto je prípadná fakturácia bez DPH (keď sa aplikuje prenos daňovej povinnosti). Nie z dôvodu oslobodenia, ale z dôvodu, že sa nejedná o zdaniteľný obchod podľa slovenského zákona.

    majkabš Pozri príspevok
    Ahojte, potrebovala by som súrne poradiť...
    Slovenská firma - platiteľ DPH vykonal pre českú firmu - platiteľ DPH práce stavebnými strojmi na stavbe v Českej republike, konkrétne: nákladné autá Tatry vozili z jedného miesta na druhé zeminu a pod. - autá neopustili areál stavby.
    Keď ste určili, že je miesto dodania ČR (§ 16/1), znamená to, že sa na Vás vzťahuje český zákon. Ste povinní si zistiť, či Vám v ČR vzniká povinnosť registrácie, alebo nie. Následne fakturujete podľa podmienok českej právnej úpravy.

    majkabš je offline (nepripojený) majkabš

    majkabš
    Hľadala som v českom zákone o DPH a myslíte, že podľa týchto §
    sa nemusím registrovať, že odberateľ môže realizovať samozdanenie?

    § 10 Místo plnění při poskytnutí služby vztahující se k nemovitosti

    Místem plnění při poskytnutí služby vztahující se k nemovitosti, včetně služby znalce, odhadce a realitní kanceláře, služby ubytovací, udělení práv na užívání nemovitosti a služby při přípravě a koordinaci stavebních prací, jako jsou zejména služby architekta a stavebního dozoru, je místo, kde se nemovitost nachází.

    § 108 Osoby povinné přiznat a zaplatit daň
    (1) Přiznat a zaplatit daň správci daně jsou povinni

    c) plátce nebo osoba identifikovaná k dani, kterým je poskytována služba s místem plnění v tuzemsku podle § 10 až 10d a § 10j, dodáváno zboží s montáží nebo instalací s místem plnění v tuzemsku podle § 7 odst. 3 nebo dodáván plyn nebo elektřina s místem plnění v tuzemsku podle § 7a odst. 1 nebo 3, osobou povinnou k dani neusazenou v tuzemsku, plátce nebo osoba identifikovaná k dani, kterým je dodáváno zboží nebo poskytována služba podle § 15 odst. 2 a 3,

    majkabš je offline (nepripojený) majkabš

    majkabš
    pozerala som český zákon, ale nič som nenašla... v ktorej časti by to mohlo byť?...

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    majkabš Pozri príspevok
    pozerala som český zákon, ale nič som nenašla... v ktorej časti by to mohlo byť?...
    registrovať sa nemusíte, ak objednávateľ služby je registrovaný pre DPH v českej republike... v takom prípade môžete preniesť daňovú povinnosť na príjemcu služby... v čr by mala platiť obdoba nášho §5,1,b

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    no netvrdila by som to tak jednoznačne, zadávateľka sama zaradila svoje služby pod §16/1. Tebou citovaný § 5 o tom práve pojednáva - pripúšťa povinnosť registrácie a po druhé, písmenko b nesedí na zadanie otázky.

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    KEJKA Pozri príspevok
    no netvrdila by som to tak jednoznačne, zadávateľka sama zaradila svoje služby pod §16/1. Tebou citovaný § 5 o tom práve pojednáva - pripúšťa povinnosť registrácie a po druhé, písmenko b nesedí na zadanie otázky.
    no praveze sedi...§5,1,b sa odvolava na sluzby podla §69,2-4... v §69,2 sa spomina sluzba podla §16,1... ak plati v CR nieco obdobne ako u nas a prijemca sluzby je identifikovany pre cesku DPH, registrovat sa nemusi...

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    a čo tá časť §69, ods.2 za bodkočiarkou?..........
    zdaniteľná osoba nie je povinná platiť daň, ak je zahraničná osoba platiteľom.

    majkabš je offline (nepripojený) majkabš

    majkabš
    takže určite mi nevyplýva povinnosť registrovať sa v ČR? a veeľmi pekne ďakujem za odpovede

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Hľadajte § týkajúci sa dodávok s miestom dodania v ČR vykonaných zahraničnou osobu. Miesto dodania je jasné. Odporúčam Vám zistiť povinnosti zahraničnej osoby v ČR pri tomto druhu služieb. Skonzultujte to s českou stranou (odberateľ, český daňový poradca). Porada nedáva záruky. Zodpovednosť je na Vás, resp. dodávateľovi. Osobne sa nestotožňujem so všetkým uvedeným v tejto téme. Preto úvodný príspevok odporúča na český zákon.

    majkabš je offline (nepripojený) majkabš

    majkabš
    Ešte som hľadala a aj v Poradcovi (kde je uvedený komentár k DPH) som našla: Slovenský podnikateľ by sa mal registrovať v Českej republike, kde má dodanie služby, príp. môže preniesť daňovú povinnosť na prijímateľa služby ( túto možnosť má podnikateľ podľa českého zákona o DPH)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.