Zavrieť

Porady

Neoprávnená fakturácia

Ahojte poraďáci. Konateľ mi priniesol faktúry od dodávateľa, ktorého dáva na súd, nakoľko s uvedenou fakturáciou nesúhlasí (za doplatky za nájom a súvisiace služby s nájmom). Môžem si uplatniť z týchto faktúr DPH?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ...vypracovať rozhodnutie konateľa spoločnosti ... pretože výšku predmetnej DPH si predsa nebudeš určovať sama .........
    s tým jednoznačne súhlasím.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Odberateľ dáva na súd dodávateľa?
    Ak nesúhlasí s fakturáciou, tak potom asi nejde o dodanú službu a do účtovníctva bv ste si tak nanajvýš kvôli vecnej a časovej súvislosti mohli dať rezervu na vami uznávané náklady.
    DPH určite nie, nie sú splnené všetky podmienky pre odpočet DPH (aj keď formálne áno)

    optimistka je offline (nepripojený) optimistka

    optimistka optimistka
    ano, máš doklad vystavený platiteľom a prijaté plnenie použiješ na svoje uskutočnené plnenia, faktúry zaevidujes v záznamoch pre dph,
    až prebehne sud, potom sa bude riešiť napadnutá fakturácia podla výsledku sudneho rozhodnutia
    nesuhlas konatela s výškou fakturácie nie je dovod na nezaúčtovanie dokladov

    robin1 je offline (nepripojený) robin1

    robin1
    Kočky, tak ako teda to mám urobiť? ... sa priznám,že si neviem teraz vybrať

    Konateľ ukončil nájom u dodávateľa a ten mu na "rozlúčku" vyfakturoval čo sa dalo...

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Ja by som fakturu vratila s tym, ze fakturacia nie je opravnena a nech to na sud dava dodavatel. Pochopitelne, fakturu by som neuctovala.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    robin1 Pozri príspevok
    Kočky, tak ako teda to mám urobiť? ... sa priznám,že si neviem teraz vybrať

    Konateľ ukončil nájom u dodávateľa a ten mu na "rozlúčku" vyfakturoval čo sa dalo...
    Osobne by som faktúry reklamovala a poslala dodávateľovi naspäť. S príslušnými dokázateľnými argumentami. A je po paráde.

    robin1 je offline (nepripojený) robin1

    robin1
    durisovad Pozri príspevok
    Ja by som fakturu vratila s tym, ze fakturacia nie je opravnena a nech to na sud dava dodavatel. Pochopitelne, fakturu by som neuctovala.
    Tak ten dodávateľ povystavoval dofakturácie a potom následne dobropisy. Poslal nám jednostranné zápočty v ktorých si to započítal... no horor.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Ak zapocital faktury so svojimi dobropismi, je to v poriadku, ziadna povinnost pre vas z toho nevznika, to by ma nemylilo. Horsie by to bolo, keby faktury vystavil a dozadoval sa platby.

    robin1 je offline (nepripojený) robin1

    robin1
    Takže neúčtovať a vytvoriť rezervy? Teda žiadny odpočet DPH. Čo však v prípade, že po rokoch súd rozhodne, že fakturácia bola oprávnená. To pravdepodobne firma nebude mať možnosť uplatniť DPH. Alebo sa podá dodatočné DP? Nie je tam nejaké premlčanie?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nechápem, ak dodávateľ urobil faktúry a následne dobropisy, tak o čom má byť súd?

    robin1 je offline (nepripojený) robin1

    robin1
    KEJKA Pozri príspevok
    nechápem, ak dodávateľ urobil faktúry a následne dobropisy, tak o čom má byť súd?
    ... faktúry, s ktorými konateľ nesúhlasí sú vystavené na vyššiu sumu (790€), k nej dobropis v sume 112€... tie faktúry sú 3, k nim 2 dobropisy, celková suma na úhradu je vysoká... (1800€)

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    OK, takže vlastne firma nesúhlasí s výslednou sumou.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Ak sú pochybnosti o výsledku súdneho konania, tak vlastne pripúšťate, že tá fakturácia je aj oprávnená, len chýbajú k tomu dôkazy.
    Kedže doklady sú správne vystavené, tak by sa dalo postupovať aj tak, že zaúčtujete a odpočítate si DPH, sumu, ktorú podľa vlastných prepočtov uznávate, necháte v nákladoch a sumu, o ktorú sa chcete súdiť, zaúčtujete na 315 ako reklamáciu.
    predpokladám, že doklady sú pre účely odpočítania DPH vystavené správne.
    omylom som nechala zaškrtnuté, mala to byť regulérna odpoveď

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    Ja už len na margo jednostranných zápočtov ... ak sú vystavené po lehote ich splatnosti, tak sú právne v poriadku ... ale ak nie, tak sú neplatné ... hoci nič nebráni skutočnosti vyhotoviť tieto jednostranné zápočty až neskôr ...

    Pre vlastnú ochranu ( nakoľko neviem v akom vzťahu je tvoja osoba k tejto spoločnosti) by si mala v súvislosti s týmto prípadom ( postup uvedený v odpovediach k príspevku č. 11 od Kejky) vypracovať rozhodnutie konateľa spoločnosti ... pretože výšku predmetnej DPH si predsa nebudeš určovať sama ... , podotýkajúc, že ide iba o môj osobný názor ... a ešte by som tú svoju ochranu pritvrdila aj tým, že by som vystavila obojstranný zápočet a nechala ho podpísať konateľovi spoločnosti ... či?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.