Zavrieť

Porady

Prenájom nehnuteľností

Dobrý deň, rád by som sa opýtal na Váš názor a rady. Vlastním 2 nehnuteľnosti (byt) ako FO.

uvažujem, že by som tieto nehnuteľnosti začal prenajímať pre FO. Moje otázky sú :

1. je výhodnejšie prenajímať tieto nehnuteľnosti ako FO alebo ako PO ( s.r.o.
)?
2. Môžem ako PO prenajímať nehnuteľnosť ( byt ) FO za účelom bývania ?
3. Môžem odpisovať DPH či iné výhody z nehnuteľnosti cez s.r.o. pri prenájme
?
4. Ako mám byť registrovaný na DÚ ?

vopred ďakujem za vaše informácie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    Martin.Chalupa Pozri príspevok
    Dobrý deň, rád by som sa opýtal na Váš názor a rady. Vlastním 2 nehnuteľnosti (byt) ako FO.

    uvažujem, že by som tieto nehnuteľnosti začal prenajímať pre FO. Moje otázky sú :

    1. je výhodnejšie prenajímať tieto nehnuteľnosti ako FO alebo ako PO ( s.r.o.
    )?
    2. Môžem ako PO prenajímať nehnuteľnosť ( byt ) FO za účelom bývania ?
    3. Môžem odpisovať DPH či iné výhody z nehnuteľnosti cez s.r.o. pri prenájme
    ?
    4. Ako mám byť registrovaný na DÚ ?

    vopred ďakujem za vaše informácie.
    ad1/ treba si porovnat, ake vydavky s tym budes mat spojene.. ak presiahnu 40% prijmov, tak je to jedno.. ak nepresiahnu 40% prijmov, je lepsie prenajimat ako FO, lebo si mozes uplatnit 40% pausal..

    ad2/ mozes...lebo preukazatelne z neho dosahujes zdanitelne prijmy, ktore zdanujes...

    ad3/ dph si mozes odpocitat iba vtedy, ak si platitelom dph a zaroven nehnutelnost prenajimas s dph !

    ad4/ bud ako zivnostnik, bud ako FO podla §31,2,a zakona o sprave dani a poplatkov, alebo ako pravnicka osoba (sro)
    martinez Pozri príspevok
    ad1/ treba si porovnat, ake vydavky s tym budes mat spojene.. ak presiahnu 40% prijmov, tak je to jedno.. ak nepresiahnu 40% prijmov, je lepsie prenajimat ako FO, lebo si mozes uplatnit 40% pausal..

    ad2/ mozes...lebo preukazatelne z neho dosahujes zdanitelne prijmy, ktore zdanujes...

    ad3/ dph si mozes odpocitat iba vtedy, ak si platitelom dph a zaroven nehnutelnost prenajimas s dph !

    ad4/ bud ako zivnostnik, bud ako FO podla §31,2,a zakona o sprave dani a poplatkov, alebo ako pravnicka osoba (sro)
    ahoj Martinez,
    ďakujem za info ... vieš mi pls bližšie špecifikovať čo si myslel :

    ad1 ? ... o akých výdavkoch hovoríme? ja mám aktuálne výdavky na správu ( odpad,správcovská a pod. ), TV/NET, ZSE, SPP ...

    ad3 ? .... ak by som prepísal nehnuteľnosť na s.r.o. prenajímal byt ale fo, fakturoval by som to aj s DPH ... ale FO nie je plátcom DPH

    ad4 ? ... keď sa registrujem/nahlásim na DU ako PO či FO ktorá prenajíma nehnuteľnosť ... platím z toho nejaké ročné poplatky, alebo iba daň z nehnuteľnosti a to mestskej časti.
    Ahojte, ešte ma zaujímalo, či je potrebné vyňať uvedenú nehnuteľnosť z bytovaného domu/fondu, ak bude vlastník spoločnosť s.r.o. , ktorá bude byt prenajímať fyzickej osobe.
    Zároveň musí mať spoločnosť s.r.o. v OR aj "prenájom nehnuteľností" alebo stačí sprostredkovanie ?

    Ďakujem
    Naposledy upravil Martin.Chalupa : 13.07.10 at 10:13

    Prenájom nehnuteľností

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.