Zavrieť

Porady

opravné dan. priznanie u fyzickej osoby

Ahojte, chcela by som sa spýtať, či niekto nemá skúsenosť s týmto. Fyzická osoba podnikateľ ukončila podnikanie. V nasledujúcom roku jej prišlo zaplatiť nedoplatok do sociálnej poisťovne vo výške 1300 eur. Je možné podať opravné daňové priznanie na rok 2009 a zahrnúť nedoplatok doň, keďže živnosť je už ukončená a skutočná úhrada poistného nastala až v nasledujúcom roku,teda v roku 2010, čiže v skutočný výdaj nastal až v čase, keď už bola živnosť zrušená.

dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    alena ma Pozri príspevok
    Ahojte, chcela by som sa spýtať, či niekto nemá skúsenosť s týmto. Fyzická osoba podnikateľ ukončila podnikanie. V nasledujúcom roku jej prišlo zaplatiť nedoplatok do sociálnej poisťovne vo výške 1300 eur. Je možné podať opravné daňové priznanie na rok 2009 a zahrnúť nedoplatok doň, keďže živnosť je už ukončená a skutočná úhrada poistného nastala až v nasledujúcom roku,teda v roku 2010, čiže v skutočný výdaj nastal až v čase, keď už bola živnosť zrušená.

    dakujem
    § 17
    Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane
    Na začiatok
    (8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

    a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
    b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,





    Ja ešte dodám, ešte to všetko môžete dať do poriadku formou dodatočného daňového priznania za rok 2009.Nie opravné , ale dodatočné + účtovné výkazy .Uvedené sa vzťahuje na ukončenú živnosť v roku 2009.
    Naposledy upravil Zita5 : 13.07.10 at 09:25 Dôvod: Zvýraznenie textu ...výšku záväzkov

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    alena ma Pozri príspevok
    Ahojte, chcela by som sa spýtať, či niekto nemá skúsenosť s týmto. Fyzická osoba podnikateľ ukončila podnikanie. V nasledujúcom roku jej prišlo zaplatiť nedoplatok do sociálnej poisťovne vo výške 1300 eur. Je možné podať opravné daňové priznanie na rok 2009 a zahrnúť nedoplatok doň, keďže živnosť je už ukončená a skutočná úhrada poistného nastala až v nasledujúcom roku,teda v roku 2010, čiže v skutočný výdaj nastal až v čase, keď už bola živnosť zrušená.

    dakujem
    A SZČO ukončila svoje podnikanie v roku 2009, bola povinná upraviť základ dane v znení Zákona o dani z príjmu § 17 odst.8 písm.a.

    To znamená okrem iných povinností vyplývajúcich zo znenia zákona zákona o dani z príjmu , poistné mal vykazovať v záväzkoch ku dňu ukončenia živnosti a o záväzky sa mal upraviť základ dane t.j. tento záväzok sa mal v rámci UUO účtovať cez účtovné uzávierkové operácie do výdavkov OVZD .

    Píšem o riadnom poistnom. Ak by sa jednalo o penále , tak tieto penále by patrili medzi VNZD .

    Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

    Ivenka
    FO ak učtuje JU nemôže je to výdavok tohto roku. Možno niekto vie niečo iné vymyslieť.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Prípad pri uplatnení paušálnych výdavkov - vzhľadom k tomu, že nevieme či sa viedlo účtovníctvo , alebo evidencia §6 odst.10

    (8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý


    c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).



    Pri paušálnych výdavkoch som sa pozastavila , nakoľko v prípade uplatnenia paušálnych výdavkov v roku 2009 , môže si živnostník uplatniť 40% alebo 60% PV + skutočne uhradené platby do fondov ......a teraz čo ?

    Ja som toho názoru , že môže aj v tom prípade, nakoľko nám to povoľujú aj pri ukončení živnosti a platby do ZP , ale v rámci dodatočného DP .Čo poviete ?
    http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...prepl_1008.pdf

    alena ma je offline (nepripojený) alena ma

    alena ma
    Dakujem za Váš názor, vo výkazoch ako záväzok to fyzická osoba neuvádzala, lebo nevedela o tom, že platí nesprávne sumy, kedže sa jej menila účtovníčka, niekto jej to tam potom len tak narýchlo dokončil. Takže z Vašich odpovedí je možné ešte podať dodatočné daňové priznanie a zohľadniť to ako daňový výdavok.

    dakujem veľmi ste mi pomohli

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    alena ma Pozri príspevok
    Dakujem za Váš názor, vo výkazoch ako záväzok to fyzická osoba neuvádzala, lebo nevedela o tom, že platí nesprávne sumy, kedže sa jej menila účtovníčka, niekto jej to tam potom len tak narýchlo dokončil. Takže z Vašich odpovedí je možné ešte podať dodatočné daňové priznanie a zohľadniť to ako daňový výdavok.

    dakujem veľmi ste mi pomohli
    Z vyššie uvedeného usudzujem, že SZČO bol účtovnou jednotkou , viedol účtovníctvo, tak postupujete podľa príspevkov 3 a 4.

    opravné dan. priznanie u fyzickej osoby

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.