Zavrieť

Porady

SZČO a dohoda o vykonaní práce

Dobrý deň,

vie mi niekto poradiť: živnostníčka, ktorá má jednu živnosť na ŽL nemá momentálne prácu cez leto, chce robiť celkom inú prácu ako brigádnička cez prázdniny a teda môže s ňou zamestnávateľ spísať dohodu o vykonaní práce, alebo by si musela rozšíriť živnosť na uvedený druh práce? Je to len 2-3 mesiace práce.
Ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    truch je offline (nepripojený) truch

    truch
    Viera Ká Pozri príspevok
    Teda môže mať aj jednu aj druhú dohodu, a tiež podpísané vyhlásenie, aby sa mu nezdaňovala, prihlásené na SP a zaplatiť odvody - neviem presne či garančný fond?
    Vyhlásenie môže, ale nemusí podpísať. NČZD si uplatní v DP. Do SP ju prihlási zamestnávateľ, s ktorým dohodu uzatvorí.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    aj szčo môže pracovať na základe dohody / treba však rozlíšiť či ide o dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o pracovnej činnosti

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    zamestnávateľ zaplatí za zľ do SP len úrazové poistenie a garančný fond zc zo svojej mzdy len daň / ak mu vyjde platiť - po odpočítaní NČ /podpísané vyhlásenie

    Viera Ká je offline (nepripojený) Viera Ká

    Viera Ká
    Teda môže mať aj jednu aj druhú dohodu, a tiež podpísané vyhlásenie, aby sa mu nezdaňovala, prihlásené na SP a zaplatiť odvody - neviem presne či garančný fond?
    Strelec - rebelant sonahelenamaria
    Ja mám nasledovnú otázku: SZČO+dohoda o pracovnej činnosti+dochádzanie do iného mesta. Môže si SZČO uplatniť cestovné lístky do výdavkov ovplyv. základ dane?

    Ďakujem
    Sonja

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    sonahelenamaria Pozri príspevok
    Ja mám nasledovnú otázku: SZČO+dohoda o pracovnej činnosti+dochádzanie do iného mesta. Môže si SZČO uplatniť cestovné lístky do výdavkov ovplyv. základ dane?

    Ďakujem
    Sonja
    cestovné súvisí s výkonom práce SZČO alebo dohodára ?
    Ak dohodára - nie.

    hyllka je offline (nepripojený) hyllka

    hyllka
    Ahoj aj ja by som mala otazocku. Ak chce zivnostnik ist na jednorazovu brigadu (nocna inventura) tak ten prijem ma zdanit ta firma alebo on. A co treba v tom pripade ak by to chcel platit on...respektive ak by chcel aby mu firma vyplatila za tu brigadu nezdanenu (celu) sumu. A ten prijem musi zaratat potom zaratat do danoveho priznania?

    viem ze su to proste otazky ale nejak v tom mam gulas
    dakujem pekne

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    hyllka Pozri príspevok
    Ahoj aj ja by som mala otazocku. Ak chce zivnostnik ist na jednorazovu brigadu (nocna inventura) tak ten prijem ma zdanit ta firma alebo on. A co treba v tom pripade ak by to chcel platit on...respektive ak by chcel aby mu firma vyplatila za tu brigadu nezdanenu (celu) sumu. A ten prijem musi zaratat potom zaratat do danoveho priznania?

    viem ze su to proste otazky ale nejak v tom mam gulas
    dakujem pekne
    Ak by chcel aby mu firma vyplatila mzdu nezdanenú, musí u nej podpísať vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov. Inak bude odmena zdanená zrážkovou daňou (zrejme nepôjde o vysokú sumu).
    Ak z podnikania nedosiahne základ dane vyšší ako ročná nezd.časť ZD, môže túto sumu uviesť v DP (na základe potvrdenia o zdan.mzde od zamestnávatela) ako príjem podľa § 5 a DU mu zrazenú daň vráti.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.