Zavrieť

Porady

Faktúra - služby - Rakúsko

ahojte poraďáci,
som teraz trošku v pomykove - klient (plátca DPH na Slovensku) dodáva služby (programovanie) rakúskej spoločnosti registrovanej na DPH v Rakúsku.
Pracovník spoločnosti pracuje v Rakúsku v sídle odberateľa.

Nie som v tomto nejako "zbehlý" a potreboval by som poradiť, či musí mať odvolávku na faktúre prečo faktúruje bez DPH - teda určite musí - ale na ktorý paragraf a odsek sa v tomto prípade odvolať?

ďakujem Vám za radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    dufulus Pozri príspevok
    ahojte poraďáci,
    som teraz trošku v pomykove - klient (plátca DPH na Slovensku) dodáva služby (programovanie) rakúskej spoločnosti registrovanej na DPH v Rakúsku.
    Pracovník spoločnosti pracuje v Rakúsku v sídle odberateľa.

    Nie som v tomto nejako "zbehlý" a potreboval by som poradiť, či musí mať odvolávku na faktúre prečo faktúruje bez DPH - teda určite musí - ale na ktorý paragraf a odsek sa v tomto prípade odvolať?

    ďakujem Vám za radu
    Sú to služby podľa § 15 ods. 1. Daň platí príjemca služby a slovenský klient uvádza službu do súhrnného výkazu.
    Na faktúre sa uvádza text podľa § 73 ods. 2 zákona o DPH.

    § 73
    Faktúra pri dodaní služby do iného členského štátu

    (1) Pri dodaní služby, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je zdaniteľná osoba registrovaná pre daň v tuzemsku povinná vyhotoviť faktúru. Zdaniteľná osoba je povinná vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Zdaniteľná osoba vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od dodania služby alebo prijatia platby.

    (2) Faktúra musí obsahovať
    a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne zdaniteľnej osoby, ktorá dodáva službu, a jej identifikačné číslo pre daň,
    b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne príjemcu služby a jeho identifikačné číslo pre daň, pod ktorým službu objednal,
    c) poradové číslo faktúry,
    d) dátum, keď bola služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
    e) dátum vyhotovenia faktúry,
    f) rozsah a druh dodanej služby,
    g) cenu služby,
    h) odkaz na články 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 alebo informáciu, že osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je služba dodaná.

    zuzanaIII. je offline (nepripojený) zuzanaIII.

    zuzanaIII.
    §16 ods.17 DPH. Miesto dodania - sídlo odberateľa služby teda Rakúsko.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    dufulus Pozri príspevok
    ahojte poraďáci,
    som teraz trošku v pomykove - klient (plátca DPH na Slovensku) dodáva služby (programovanie) rakúskej spoločnosti registrovanej na DPH v Rakúsku.
    Pracovník spoločnosti pracuje v Rakúsku v sídle odberateľa.

    Nie som v tomto nejako "zbehlý" a potreboval by som poradiť, či musí mať odvolávku na faktúre prečo faktúruje bez DPH - teda určite musí - ale na ktorý paragraf a odsek sa v tomto prípade odvolať?

    ďakujem Vám za radu
    Sú to služby podľa §16.

    dufulus je offline (nepripojený) dufulus

    účtovník maličký ako máčny máčik ...viac dufulus
    čiže ako odvolávku na faktúre mám dať presne aké znenie, ako by ste to dali vy?

    nemohlo by to byť napríklad podľa §15 ods. 1 - tam sa uvádza miesto dodania služby zdaniteľnej osobe (odberateľ je zdaniteľná osoba)

    Faktúra - služby - Rakúsko

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.