Zavrieť

Porady

nadobudnutie tovaru z EÚ - preprava priamo 2.odberateľovi

Dobry den,

chcela by som Vas poprosit o radu, trocha som sa zarazila pri rieseni tohoto problemu:

- SZCO registrovana pre dph v SR obstarala material z Talianska (od platcu DPH) a nasledne ho predala fyzickej osobe v SR (neplatca DPH)
- tovar bol prevezeny prepravnou spolocnostou priamo tej fyzickej osobe a aj faktura za prepravu bola vystavena na nu.

Kedze 2.odberatel je v SR, tak sa nejedna o trojstranny obchod.
Je toto normalne samozdanenie medzi SZCO a talianskym dodavatelom? Alebo tam vznika este nejaky problem suvisiaci s prepravou priamo druhemu odberatelovi?

Dakujem velmi
Zuzana
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zzuzanna je offline (nepripojený) zzuzanna

    zzuzanna
    danushka dakujem veľmi pekne. Viem, že sa nejedná o trojstranný obchod. Skôr by som si potrebovala overiť, že preprava tovaru priamo k 2.odberateľovi v tuzemsku nezohráva v tomto prípade význam. Hlavne teda pri posudzovaní vzťahu SZČO a talianskeho dodávateľa.

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    Dopravca fakturuje na základe objednávky od ktorého ju dostal.
    Chápem to správne, že SK zdaniteľná osoba zadala objednávku dopravcovi, ktorý dopravil tovar z miesta A do miesta B na území EÚ. Tovar nebol pod colným dohľadom, čiže ju fakturuje s DPH 19%.
    Dopravcovi je v princípe jedno, kto je prvým odosielateľom a posledným odberateľom, riadi sa objednávkou od ktrorého ju dostal a tomu aj fakturuje za službu.

    zzuzanna je offline (nepripojený) zzuzanna

    zzuzanna
    Prepravu si objednal 2.odberateľ (fyzická osoba,neplatca dph), takže preprava tovaru bola na jeho meno a priamo k nemu.

    Faktúra za tovar je vystavená na 1.odberateľa (SZČO, platca), ten následne predal tovar 2.odberateľovi.
    Zneistela som pri účtovaní faktúry za tovar u SZČO. Ale zatiaľ nevidím dôvod, prečo by sa to neposudzovalo ako nadobudnutie tovaru z ČŠ EÚ = samozdanenie u SZČO.
    Ale čo keď náhodou ...

    danushka je offline (nepripojený) danushka

    danushka
    zzuzanna Pozri príspevok
    Prepravu si objednal 2.odberateľ (fyzická osoba,neplatca dph), takže preprava tovaru bola na jeho meno a priamo k nemu.

    Faktúra za tovar je vystavená na 1.odberateľa (SZČO, platca), ten následne predal tovar 2.odberateľovi.
    Zneistela som pri účtovaní faktúry za tovar u SZČO. Ale zatiaľ nevidím dôvod, prečo by sa to neposudzovalo ako nadobudnutie tovaru z ČŠ EÚ = samozdanenie u SZČO.
    Ale čo keď náhodou ...
    Čiže ešte doplním polopate.
    Preprava tovaru sa týka dopravcu a objednávateľa dopravy. Nik ďaľší s tým nič nemá.
    Dopravca zašle sprievodné dokumenty ako je CMR. Tento doklad je dôležitý pre odosielateľa a 1.príjemcu.
    Keďže tovar prišiel z Talianska, oni ju fakturovali bez DPH a prvý odberateľ ju u nás dodanil - je to správne. Ďalej ju predáva nášmu SK odberateľovi už s daňou.

    nadobudnutie tovaru z EÚ - preprava priamo 2.odberateľovi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.