Zavrieť

Porady

Samozdanenie

Podnikateľ,ktorý má faktúru z Čiech,ale neuplatní si ju v účtovníctve, je povinný urobiť samozdanenie, alebo nemusí. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    novacik2 je offline (nepripojený) novacik2

    novacik2
    Ale ked bola faktúra vystavená na IČ DPH na podnikatela, tak musí dať do účtovaníctva. Český partner to dá do SV. Pri krížových kontrolách kontrolujú faktúry, či sedia u dodávatela aj u odberatela.

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    Anja111, JarkaL, Timka1, betka, Betina2, kovex, Paula
    7

    kovex je offline (nepripojený) kovex

    kovex
    Lenka1979 Pozri príspevok
    ... ak si ju neuplatní, nemá čo samozdaniť.
    dovolím si nesúhlasiť s týmto príspevkom, pretože ak český partner vystavil daňový doklad na slovenské DIČ bez dphačky, uvádza to v súhrnnom výkaze (presne takako sa to robí na Slovensku a v iných štátoch EÚ) takže ty si povinná túto faktúru samozdaniť, pretože by si mala problém pri krížovej kontrole - presne tak ako napísal nováčik a dodám, že som bola svedkom takejto krížovej kontroly .....

    JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

    JarkaL
    Ak to nechcel dať do účtovníctva, mal to kúpiť ako súkromná osoba, v tom prípade by mu bola fakturovaná česká DPH.
    Naposledy upravil JarkaL : 23.07.10 at 06:13

    Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

    Betina2
    Lenka1979 Pozri príspevok
    .. ja to viem, .. napísala som to v tom prípade, ako píše zadávateľ otázky - keby to nedal do účtovníctva... tak čo samozdaní??? Samozrejme,že pre verné a pravdivé zobrazenie účtovníctva by tá faktúra mala byť zaúčtovaná.
    nielen pre verné zobrazenie účtovníctva, ale aj pre účely Zákona o DPH musí takúto faktúru zaradiť do účtovníctva....ako písali vyššie.
    Teoreticky by nemusel len v prípade, že český dodávateľ by voči slovenskému odberateľovi uplatnil českú DPH, a samozrejme by faktúra bola uhradená v hotovosti a v plnej výške. Ale takto to v tomto prípade nebolo.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    E15 Pozri príspevok
    Podnikateľ,ktorý má faktúru z Čiech,ale neuplatní si ju v účtovníctve, je povinný urobiť samozdanenie, alebo nemusí. Ďakujem.


    DAť do účtovníctva a potom postupovať v zmysle:
    - samozdaniť
    - násldne postupujeme 8/3 z o DPH.

    Ešte jeden spôsob existuje, ale uvedený je jednoduchší,

    novacik2 je offline (nepripojený) novacik2

    novacik2
    presne tak, takuto kontrolu sme mali aj my. Keby ti fakturovali tovar na tvoje ICDPH a ty nesamozdanis, bolo by to zneuzitie postavenia platitela na osobne obohatenie. Alebo nieco v tom zneni, dufam ze mi rozumies.

    Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

    najlepšie spoznať osobne :-) ...viac Lenka1979
    E15 Pozri príspevok
    Podnikateľ,ktorý má faktúru z Čiech,ale neuplatní si ju v účtovníctve, je povinný urobiť samozdanenie, alebo nemusí. Ďakujem.

    ... ak si ju neuplatní, nemá čo samozdaniť.

    Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

    najlepšie spoznať osobne :-) ...viac Lenka1979
    kovex Pozri príspevok
    dovolím si nesúhlasiť s týmto príspevkom, pretože ak český partner vystavil daňový doklad na slovenské DIČ bez dphačky, uvádza to v súhrnnom výkaze (presne takako sa to robí na Slovensku a v iných štátoch EÚ) takže ty si povinná túto faktúru samozdaniť, pretože by si mala problém pri krížovej kontrole - presne tak ako napísal nováčik a dodám, že som bola svedkom takejto krížovej kontroly .....

    .. ja to viem, .. napísala som to v tom prípade, ako píše zadávateľ otázky - keby to nedal do účtovníctva... tak čo samozdaní??? Samozrejme,že pre verné a pravdivé zobrazenie účtovníctva by tá faktúra mala byť zaúčtovaná.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.