Zavrieť

Porady

Neuplatnenie DPH

Ahoj poraďáci, už ste sa niekedy stretli s tým že firma si môže dobrovoľne neuplatniť DPH? Môže to tak byť? ak príde náhodou kontrola tak to opravia nie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    novacik2 Pozri príspevok
    Z ktoreho par. vychadzate, ze si nemôze dat do nakladov neuplatnenu DPH.
    Co ked sa mi teraz dostanu do ruky doklady z marca, dph uz nemôzem odpocitat, tak to dam aj s DPH do nakladov. Nie?
    DPH si mozes uplatnit do jedneho roka. Ak teraz budes uctovat fakturu z marca, zauctujes ju do tohoto mesiaca a DPH uplatnis.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Neuplatnit moze, ale neuplatnenu DPH do danovych nakladov uctovat nemoze.

    tuta je offline (nepripojený) tuta

    tuta
    V zmysle § 49 zák. 222/2004 máš právo na odpočítavanie dane, nie je to však povinnosť.
    Ale ako bolo vyššie spomínané, neuplatnená DPH nemôže byť daňovým nákladom, to znamená, že keď si iba "nechceš odpočítať", tak to bude potom nedaňový náklad.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Pretoze zakon umoznuje DPH narokovat od statu v celosti a neumoznuje uctovat do danovych nakladov v pripade, ze si registrovany platca DPH.

    Tamila je offline (nepripojený) Tamila

    Tamila
    novacik2 Pozri príspevok
    Z ktoreho par. vychadzate, ze si nemôze dat do nakladov neuplatnenu DPH.
    Co ked sa mi teraz dostanu do ruky doklady z marca, dph uz nemôzem odpocitat, tak to dam aj s DPH do nakladov. Nie?
    DPH z marca si môžeš odpočítať hocikedy do konca kalendárneho roka.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Nesuhlasila by som s tym, ze sa da uplatnit DPH vtedy, ked mi to bude vyhovovat. Nie som si ista, ci by to pripadna danova kontrola nepovazovala za spekulaciu.

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    durisovad Pozri príspevok
    Nesuhlasila by som s tym, ze sa da uplatnit DPH vtedy, ked mi to bude vyhovovat. Nie som si ista, ci by to pripadna danova kontrola nepovazovala za spekulaciu.
    DÚPP 6-7/2010 - strana 311 príklad: V apríli 2010 platiteľ dane kúpil tovar za cenu 2380 Eur. Daňová povinnosť dodávateľovi tovaru vznikla dňom dodania tovaru 20. apríla 2010 a týmto dňom vzniklo odberateľovi právo na odpočítanie dane. Faktúra za dodaný tovar bola vyhotovená 3. mája 2010 a odberateľ ju obdržal 6. mája 2010. Odberateľ, platiteľ dane, môže vykonať odpočítanie dane najskôr v daňovom priznaní za apríl 2010 a nanejskôr v daňovom priznaní za december 2010. Zdaňovacie obdobie v ktorom vykoná odpočítanie dane, uvedie platiteľ dane vo svojich záznamoch, ktoré vedie podľa § 70 zákona.

    Umožňuje to zákon, nie je to žiadna špekulácia, štát dokonca na tom ešte "zarába", lebo čím neskôr si DPH uplatníš, tym neskôr ti ju vráti resp. zníži tvoju daňovú povinnosť a tým je to pre neho výhodnejšie.

    tuta je offline (nepripojený) tuta

    tuta
    novacik2 Pozri príspevok
    Odkedy plati, ze je mozny odpocet do konca kalendarneho roka?

    Platí to od 01. 04. 2009.

    novacik2 je offline (nepripojený) novacik2

    novacik2
    nedanoňový výdavok, pozri par. 19 ods. 3 pism. k bod. 2 Zákona o Dani z príjmov.

    novacik2 je offline (nepripojený) novacik2

    novacik2
    DPH je danovym vydavkom len, podľa par. 19 ods. 3 pism. k Zákona o Dani z príjmov.

    1. ktorú je platiteľ dane z pridanej hodnoty povinný odviesť pri zrušení registrácie podľa osobitného predpisu6) s výnimkou uvedenou v § 17 ods. 3 písm. d) druhom bode,
    2. ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok, alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom podľa osobitného predpisu, 6)

    novacik2 je offline (nepripojený) novacik2

    novacik2
    Z ktoreho par. vychadzate, ze si nemôze dat do nakladov neuplatnenu DPH.
    Co ked sa mi teraz dostanu do ruky doklady z marca, dph uz nemôzem odpocitat, tak to dam aj s DPH do nakladov. Nie?

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    rommy Pozri príspevok
    Ahoj poraďáci, už ste sa niekedy stretli s tým že firma si môže dobrovoľne neuplatniť DPH? Môže to tak byť? ak príde náhodou kontrola tak to opravia nie?
    nemáš na mysli náhodou toto: § 51 ods. 2 zákona o DPH: "Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d)."

    čiže ak si napr. mesačný platiteľ DPH a máš faktúra so zdaniteľným plnením za máj, ale v máji si nechceš DPH uplatniť (napr. vyšiel by ti vysoký nadmerný odpočet a bojíš sa daňovej kontroly), môžeš si ju z tohto dokladu uplatniť napr. v decembri, keď ti naopak napr. víde vysoká daňová povinnosť a potom si ju týmto dokladom znížiš;

    novacik2 je offline (nepripojený) novacik2

    novacik2
    My sme to robili najma pri DPH z dovozov. Boli to vysoké sumy. Tak sme ich neodpočítali v jednom mesiaci, ale v niekolkych.

    rommy je offline (nepripojený) rommy

    rommy
    Nie jednoducho nechcú uplatňovať nejakú dph aby nemali vysoké nadmerné odpočty, ja som sa s tým ešte nestretla

    novacik2 je offline (nepripojený) novacik2

    novacik2
    skaspa Pozri príspevok
    DÚPP 6-7/2010 - strana 311 príklad: V apríli 2010 platiteľ dane kúpil tovar za cenu 2380 Eur. Daňová povinnosť dodávateľovi tovaru vznikla dňom dodania tovaru 20. apríla 2010 a týmto dňom vzniklo odberateľovi právo na odpočítanie dane. Faktúra za dodaný tovar bola vyhotovená 3. mája 2010 a odberateľ ju obdržal 6. mája 2010. Odberateľ, platiteľ dane, môže vykonať odpočítanie dane najskôr v daňovom priznaní za apríl 2010 a nanejskôr v daňovom priznaní za december 2010. Zdaňovacie obdobie v ktorom vykoná odpočítanie dane, uvedie platiteľ dane vo svojich záznamoch, ktoré vedie podľa § 70 zákona.

    Umožňuje to zákon, nie je to žiadna špekulácia, štát dokonca na tom ešte "zarába", lebo čím neskôr si DPH uplatníš, tym neskôr ti ju vráti resp. zníži tvoju daňovú povinnosť a tým je to pre neho výhodnejšie.
    Môze uplatnit v apríli, ked nemal fakturu podla par.51 ????????????????

    § 51
    Uplatnenie práva na odpočítanie dane
    Na začiatok


    (1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

    a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,

    skaspa je offline (nepripojený) skaspa

    skaspa
    novacik2 Pozri príspevok
    Môze uplatnit v apríli, ked nemal fakturu podla par.51 ????????????????

    § 51
    Uplatnenie práva na odpočítanie dane
    Na začiatok


    (1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

    a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
    do lehoty na podanie daňového priznaniu tú faktúru mal, takže samozrejme, že ak mal faktúru so zdaniteľným plnením apríl aj keď vystavenú v máji, môže si uplatniť DPH za apríl v daňovom priznaní, ktoré podá do 25.5.2010 za apríl
    durisovad Pozri príspevok
    Nesuhlasila by som s tym, ze sa da uplatnit DPH vtedy, ked mi to bude vyhovovat. Nie som si ista, ci by to pripadna danova kontrola nepovazovala za spekulaciu.
    keď si na stránke DRSR v sekcii "Prehľad usmernení a pokynov - daň z pridanej hodnoty" dáš pokyn "Metodický pokyn DRSR k zákonu č. 83/2009 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 222/2004 Z. z....." a v ňom na 19 strane je uvedené: "Od 1.4.2009 platiteľ dane v nadväznosti na zmenu v § 51 ods. 2 zákona o DPH v záznamoch uvádza aj zdaňovacie obdobie, v ktorom vykonal odpočítanie dane alebo pomerné odpočítanie dane vzťahujúce sa ku konkrétnemu prijatému zdaniteľnému obchodu. Zo záznamov platiteľa dane musí byť jednoznačné, v ktorom zdaňovacom období si uplatnil odpočítanie dane prislúchajúce k prijatým tovarom a službám."
    a na strane 7 - "V zákone o DPH nie je upravené prechodné ustanovenie k § 51 ods. 2. V prípade, ak právo na odpočítanie dane vzniklo v zdaňovacích obdobiach január – marec 2009, resp. I. štvrťrok 2009 a platiteľ dane mal k dispozícii faktúru do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za príslušné zdaňovacie obdobie, ale si toto právo neuplatnil, môže postupovať podľa znenia § 51 ods. 2 zákona o DPH účinného od 1.4.2009. To znamená, že ak si platiteľ dane neuplatnil odpočítanie dane za zdaňovacie obdobia január – marec 2009, resp. I. štvrťrok 2009, môže si uplatniť odpočítanie dane najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, t.j. december 2009, resp. IV. štvrťrok 2009."

    Takže je tu možnosť sa rozhodnúť, kedy si DPH uplatníš ak máš faktúru. Nemusí to byť hneď v máji, ale je to vtedy, kedy uvedieš DPH v záznamoch - najneskôr do konca roka. Je to zrejmé zo samotnej dikcie zákona, z toho príkladu v DÚPP a aj z pokynu DRSR.
    Naposledy upravil skaspa : 26.07.10 at 15:18

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.