Zavrieť

Porady

Dodanie tovaru

Prosím o Váš názor:
Slovenská firma XY, plátca DPH vykonáva stavebné práce v členskom štáte EÚ, zároveň dodáva aj materiál potrebný na tieto stavebné práce. Fakturuje ako dodanie tovaru /§8b-dodanie stavby,.../, oslobodené od DPH /osobe identif.pre daň v danom členskom štáte/.
Správne účtovenie je ? /podľa zákona o DPH sa jedná o dodanie tovaru, ale v skutočnosti sú účtované stavebné služby a materiál/.

Druhá vec.
Uvedená firma XY nemá vlastných zamestnancov, všetky práce pre ňu v členskom štáte vykonáva iná slovenská firma, ktorá fakturuje služby - stavebné práce. /plátca DPH/. Na faktúrach je uvedené iba ... fakturujeme stavebné práce ... suma, DPH. Nie je spomínaná žiadna stavba, nie je priložená žiadna zmluva, nie je uvedené miesto plnenia /členský štát EÚ/.
Má firma XY nárok na odpočet dane?
Je správny takýto postup?
Môže vykonávať sro takúto činnosť iba na základe rozhodnutí konateľa, úplne bez jediného zamestnanca?
Jedná sa iba o daň.doklady - nákup materiálu, dod.fa-stavebné práce , odb. fa-stavebné práce, materiál - všetko v EU. Firma XY nemá žiadnu daňovú povinnosť DPH, stále iba nadmerný odpočet.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tokoska je offline (nepripojený) tokoska

    Veľmi ťažké. Som vraj kamarátka, občas som aj tou povestnou "bútľavou vŕbou", čo vypočuje, neprezradí, poradí, pomôže ...a občas som aj poriadny "truľo", ale už som sa naučila aj používať "nie" ...viac tokoska
    Žiadna rada?
    Žiadny názor na danú problematiku?

    Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.