Zavrieť

Porady

registrácia pre DPH

Prosím o radu: FO, ktorá bola do októbra 2009 slobodným umelcom, si založila v októbri 2009 živnosť- reštauráciu. Ako mám počítať obrat pre DPH - mám zahrnúť aj príjmy , ktoré mal ako slobodný umelec, alebo len príjmy odo dňa založenia živnosti ? Ďakujem.
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
http://podnikam.webnoviny.sk/spravod...m%20podnika%9D

Ponúkam aj tento článok ........ a Zákon o DPH

§ 3
Zdaniteľná osoba
Na začiatok

(1) Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.

(2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len podnikanie ) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, 1) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku;ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.
............................
Ja si myslím, že od začiatku dosahovania príjmu ako slobodný umelec , mal sledovať svoj obrat .Možno sa mýlim , tak ma opravte . Ale slobodný umelec je široký pojem . Treba aj to definovať , čo konkrétne robí .A potom sa zamerať , čo je obrat ?
Naposledy upravil Zita5 : 09.08.10 at 09:11

Hlasovalo 6 pouzivatelov

Užitočné (6)
Rozalka, Sabadka, Elena Navrátilová, rodina1, VieraPopluharova, Ajuška
6

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o) Ajuška
Zita5 Pozri príspevok
Poraďáci , vidím,že hlasy za " Vyriešené" pribúdajú ......ak niekto považuje tému za vyriešenú , potom je na mieste môj príspevok označiť za neužitočný ,alebo ma skritizovať čo to za hlúposti píšem .
...noo tie vyriešené bodíky sú v tejto téme faakt zaujímavé... nakoľko stanoviská sú tu rôzne......na taký menší guláš to skôr vyzerá...
Zitkaa... citovala si zo zákona o DPH... ja k tomu ešte pridám
Registračná povinnosť

§ 4
Na začiatok

(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.

...a keď sa nato pozriem takto spolu, mám zato... že aj bez založenia živnosti na reštauráciu... je v súlade so zákonom povinný sledovať si dosiahnutý obrat...... takže moja odpoveď k zadaniu je... že do obratu zarátať všetky príjmy... ...

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Tweety
danula.s Pozri príspevok
Prosím o radu: FO, ktorá bola do októbra 2009 slobodným umelcom, si založila v októbri 2009 živnosť- reštauráciu. Ako mám počítať obrat pre DPH - mám zahrnúť aj príjmy , ktoré mal ako slobodný umelec, alebo len príjmy odo dňa založenia živnosti ? Ďakujem.
Druhá možnosť je správna.

Hlasovalo 4 pouzivatelov

Užitočné (2)
Deganova, VieraPopluharova
Nevhodné (2)
0

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás rodina1
[/CODE][/CODE]
danula.s Pozri príspevok
Prosím o radu: FO, ktorá bola do októbra 2009 slobodným umelcom, si založila v októbri 2009 živnosť- reštauráciu. Ako mám počítať obrat pre DPH - mám zahrnúť aj príjmy , ktoré mal ako slobodný umelec, alebo len príjmy odo dňa založenia živnosti ? Ďakujem.
Obrat treba počítať až od októbra 2009, teda odo dňa založenia živnosti.
Po prečítaní príspevkov ďalej usudzujem, že moja odpoveď nie je v súlade so zákonom a teda je nesprávna.
Naposledy upravil rodina1 : 09.08.10 at 12:08

danula.s je offline (nepripojený) danula.s

danula.s
Ďakujem, prikláňam sa tiež k názoru, že treba do obratu počítať aj príjmy slobodného umelca /hudobná produkcia/, pretože na túto činnosť mal už pridelené DIČ a nie je oslobodená od dane. Ale skúsim si to ešte overiť na daňovom úrade.

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
danula.s Pozri príspevok
Ďakujem, prikláňam sa tiež k názoru, že treba do obratu počítať aj príjmy slobodného umelca /hudobná produkcia/, pretože na túto činnosť mal už pridelené DIČ a nie je oslobodená od dane. Ale skúsim si to ešte overiť na daňovom úrade.
Vzhľadom k tomu , že s povolaním slobodného umelca nemám skúsenosť , tak sa neodvážim rozviesť moju poznámku vyššie (aby som niekoho neuviedla do omylu )a napokon nikto sa ku môjmu príspevku nevyjadril, či už v pozitívnom slova zmysle, alebo v negatívnom .
Z uvedeného dôvodu Vás prosím, v každom prípade bude prínosom pre Poradu, ak napíšte potom tu v téme , ako ste vybavili a aké stanovisko dal Váš daňový úrad .


Ďakujem .

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
Poraďáci , vidím,že hlasy za " Vyriešené" pribúdajú ......ak niekto považuje tému za vyriešenú , potom je na mieste môj príspevok označiť za neužitočný ,alebo ma skritizovať čo to za hlúposti píšem .

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o) Ajuška
rodina1 Pozri príspevok
Obrat treba počítať až od októbra 2009, teda odo dňa založenia živnosti.
...ktorý obrat počítať od októbra... len z reštiky??? ...

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
Ajuška Pozri príspevok
...noo tie vyriešené bodíky sú v tejto téme faakt zaujímavé... nakoľko stanoviská sú tu rôzne......na taký menší guláš to skôr vyzerá...
Zitkaa... citovala si zo zákona o DPH... ja k tomu ešte pridám
Registračná povinnosť

§ 4
Na začiatok

(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.

...a keď sa nato pozriem takto spolu, mám zato... že aj bez založenia živnosti na reštauráciu... je v súlade so zákonom povinný sledovať si dosiahnutý obrat...... takže moja odpoveď k zadaniu je... že do obratu zarátať všetky príjmy... ...
Ja si tiež myslím, že odpovede vyššie nie sú správne uvedené .

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
Vierka , mám jeden dotaz, ktorý príspevok je teraz správny ?

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
Doporučujem, ak je možnosť si zaobstarať PORADCA 6/2010 , kde k § 3 zákona o DPH je veľmi dobrý komentár.

Z uvedeného citujem :

k § 3 odst.1 a 2 - ustanovenia ,ktoré obsahujú definíciu pojmov zdaniteľná osoba a ekonomická činnosť sú kľúčové ustanovenia zákona.

Predpokladom toho , aby určitá osoba bola považovaná za zdaniteľnú je to ,že vykonáva ekonomickú činnosť .
Zdaniteľná osoba je každá fyzická a právnická osoba , ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti.
Zdaniteľnými osobami sú predovšetkým podnikatelia , avšak zdaniteľnou osobou môže byť aj osoba ,ktorá nie je založená, alebo zriadená na účely podnikania ,ak vykonáva ekonomickú činnosť , z ktorej dosahuje príjmy .
Zákon taxatívne nevymenúva zdaniteľné osoby, ale dá sa predpokladať, že znaky zdaniteľnej osoby budú spĺňať predovšetkým tieto fyzické a právnické osoby :

- právnické osoby založené podľa slovenského práva ,alebo práva inej krajiny na účely vykonávania podnikateľskej činnosti
- štátne podniky
- tuzemské a zahraničné osoby , ktoré podnikajú na základe živnostenského listu alebo iného oprávnenia
- samostatne hospodáriaci roľník
- športovci, ak konajú nezávisle
- umelci, ak konajú nezávisle
- fyzické a právnicke osoby , ako podnikatelia ,ktorých činnosť spĺňa pojmové znaky ekonomickej činnosti t.j. ktoré majú zo svojej činnosti príjmy a činnosť vykoávajú nezávisle na pokračujúcom základe(napr.zdaniteľnou osobou môže byť ak občianske združenie alebo nezisková organizácia, ak vykonávajú ekonomickú činnosť,z ktorej dosahujú pravidelný príjem )
- fyzické a právnicke osoby ,ktoré využívajú svoj hmotný a nehmotný majetok na účely dosahovania pravidelného príjmu .

Vykonávanie ekonomickej činnosti
znamená dodávanie tovarov a poskytovanie služieb v ktorom koľvek výrobnom alebo obchodnom odvetví , z ktorých dodávateľ dosahuje príjem.
Ekonomická činnosť zahŕňa aj všetky služby poskytované osobami vykonávajúcími slobodné povolanie podľa osobitných predpisov (právnické povolania,znalci a tlmočníci,lekári,veterinári a pod.), ako aj slobodné povolania umelcov a športovcov.

Poznámka- príspevok č. 2 od Majky Twety považujem za nesprávny .Majka mohla by si sa opraviť , alebo podložiť svoje tvrdenie .

danula.s je offline (nepripojený) danula.s

danula.s
Ďakujem za všetky príspevky. Ako som už napísala, tiež mám za to, že treba počítať obrat 12 mesiacov dozadu vrátane príjmov z činnosti slobodného povolania. Každopádne sa budem informovať na DÚ a dám vedieť, aj keď... moje skúsenosti s informáciami od daňovákov nie sú veľmi pozitívne / neviem prečo, niekedy mám dojem , že som informovanejšia než niektorí pracovníci /, ale skúsim to.

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o) Ajuška
...bohužiaľ s tou informovanosťou daňovákov mám rovnakú skúsenosť...

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.