Zavrieť

Porady

prerušenie živnosti

Ahojte poraďáci,
o prerušení živnosti je tu popísané veľa, ale predsa som sa nenašla ani v jednom príspevku. Poprosila by som o radu: FO, konateľ s.r.o., zamestanec, má založenú aj živnosť, nie je plátca DPH. K 31.12.2010 chce prerušiť živnosť. Musí mať vysporiadané pohľadávky? Výška pohľadávok je taká vysoká že by prekročil hranicu DPH, stal by sa platcom DPH. Musel by sa registrovať? /Ak by mu vznikla povinnosť na registráciu v 12/10, musí sa registrovať, ak by k 31. ukončil živnosť?/
Ďakujem vopred za dpovede.
Usporiadat
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Mali by sme si ujasniť dve veci . S.r.o. pozastaviť činnosť nemôže .SZČO pozastaviť môže najviac na 3 roky .

Tak teraz riešime čo ?
0 0
elmajka elmajka

elmajka je offline (nepripojený) elmajka

CHcem riešiť SZČO.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
elmajka Pozri príspevok
CHcem riešiť SZČO.
Prosím doplniť , má dosiahnutý obrat pre registráciu DPH už teraz , pred rozhodnutím pozastavenia živnosti ?
0 0
elmajka elmajka

elmajka je offline (nepripojený) elmajka

Ešte nemá dosiahnutý obrat, ale predpokladám že v 12/10 dosiahne a živnosť chce pozastaviť k 31.12.2010 na pol roka.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
elmajka Pozri príspevok
Ešte nemá dosiahnutý obrat, ale predpokladám že v 12/10 dosiahne a živnosť chce pozastaviť k 31.12.2010 na pol roka.
Odpoveď bude jasná , budete sledovať obrat . V prípade prekročenia obratu §4 odst.)zákona o DPH prevediete registráciu .
V čase pozastavenia živnosti budete podávať nulové daňové priznanie DPH.





0 0
elmajka elmajka

elmajka je offline (nepripojený) elmajka

Ďakujem za odpovede aj trpezlivosť.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zita5 Pozri príspevok
Odpoveď bude jasná , budete sledovať obrat . V prípade prekročenia obratu §4 odst.)zákona o DPH prevediete registráciu .
V čase pozastavenia živnosti budete podávať nulové daňové priznanie DPH.




Zitka, zadavatelku zrejme zaujíma úprava základu dane o neuhradené pohladávky. Či sa tieto zahrnú do limitu pre povinnú registráciu (živnosť nebude obnovená v lehote na podanie DP, preto daňovník musí upraviť základ dane)
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
veronikasad Pozri príspevok
Zitka, zadavatelku zrejme zaujíma úprava základu dane o neuhradené pohladávky. Či sa tieto zahrnú do limitu pre povinnú registráciu (živnosť nebude obnovená v lehote na podanie DP, preto daňovník musí upraviť základ dane)
Zadávateľku zaujímal dosiahnutie obratu,prekročenie obratu a s tým súvisiaca registrácia Veronika. Živnosť sa pozastaví k 31.12.2010 .
Dovtedy predpokladáme , že sa obrat dosiahne. Bude sa sledovať.
Ak by sa nedosiahol , tak úpravou základu dane , nakoľko živnosť neobnoví do termínu podania DP za rok 2010 aj tak vzniká povinnosť registrácie,pretože tam už ten obrat určite bude dosiahnutý nakoľko do príjmu vstúpia všetky neuhradené pohľadávky .Posúdiť to môže jedine ona .
Treba zvážiť či živnosť pozastaviť , alebo zrušiť .
Inak ak by sa rozhodol pozastaviť , tak doporučujem pozastavenie od 1.1.2011.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Doplním otázku teda ja, pretože ma to zaujíma. Do 31.12. živnostník neprekročí obrat (v JU - uhradené faktúry). K 31.12. preruší živnosť, ku termínu na podanie DP nebude obnovená - upravuje základ dane o neuhradené pohľadávky. Po pripočítaní neuhradených pohladávok obrat prekročí. Vzniká mu povinná registrácia platitela DPH ?
0 0
elmajka elmajka

elmajka je offline (nepripojený) elmajka

Viete, nie som taká skúsená účtovníčka, možno sú moje otázky nie celkom jasné, ale ešte pre istotu: Hranicu DPH presiahne, už teraz viem že to bude v 12/10, aký je rozdiel či preruší živnosť k 31.12.2010, alebo od 1.1.2011?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

elmajka Pozri príspevok
Viete, nie som taká skúsená účtovníčka, možno sú moje otázky nie celkom jasné, ale ešte pre istotu: Hranicu DPH presiahne, už teraz viem že to bude v 12/10, aký je rozdiel či preruší živnosť k 31.12.2010, alebo od 1.1.2011?
rozdiel je v termíne zdanenia nezaplatených pohladávok. Ak živnosť ukončí k 31.12.2009 - zdaní ich v DP za rok 2009.
0 0
Ajuška Ajuška

Ajuška je offline (nepripojený) Ajuška

...sama sebou... :o)
veronikasad Pozri príspevok
rozdiel je v termíne zdanenia nezaplatených pohladávok. Ak živnosť ukončí k 31.12.2009 - zdaní ich v DP za rok 2009.
...toto je dôležitý fakt... ibaže pri § je obzvlášť dôležité dávať si bacha na slovíčka...
elmajka Pozri príspevok
... aký je rozdiel či preruší živnosť k 31.12.2010, alebo od 1.1.2011?
...v uvedenej vete z pohľadu zdanenia pohľadávok rozdiel nie je žiadny... pretože v ani jednom prípade 1.1.2011 už NIE JE živnostníkom......
2 0
elmajka elmajka

elmajka je offline (nepripojený) elmajka

Čo sa týka DP, to mi je celkom jasné. Stále tápam v tom okruhu DPH. Má ukončenie živnosti vplyv na registráciu či nie?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ajuška Pozri príspevok
...toto je dôležitý fakt... ibaže pri § je obzvlášť dôležité dávať si bacha na slovíčka...

...v uvedenej vete z pohľadu zdanenia pohľadávok rozdiel nie je žiadny... pretože v ani jednom prípade 1.1.2011 už NIE JE živnostníkom......
Zitka to určite myslela tak, že 1.1. živnostníkom ešte bude - živnosť pozastavená od 2.1. (na ŽU termín posúvajú).
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
elmajka Pozri príspevok
Čo sa týka DP, to mi je celkom jasné. Stále tápam v tom okruhu DPH. Má ukončenie živnosti vplyv na registráciu či nie?
Podľa §3 od 1.1.2011 už nebude zdaniteľnou osobou a nemusí sa teda ani registrovať.
2 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Bolo by sa dobré na túto situáciu dotazovať aj formou dopytu cez stránku www.drsr.sk

Ja som však toho názoru , že pozastavenie živnosti z pohľadu DPH neznamená ešte zrušenie platiteľa DPH v prípade už vykonanej
registrácie . V čase pozastavenia sa podáva nulové daňové daňové priznanie . Je možné po splnení zákonných súvislostí požiadať aj o zrušenie platiteľa DPH a ak DU toto zrušenie schváli, určí posledné zdaňovacie obdobie .Toto zrušenie však je na rozhodnutí platiteľa a dĺžky plánovaného pozastavenia živnosti .
To je vyjadrenie k pozastaveniu činnosti platiteľa DPH .

Nás však zaujíma prípad zadávateľky , kde som toho názoru , že pri úprave ZD (možno aj pred úpravou)sa naplní § 4 odst.9 a tým aj povinnosť §4 odst.1 .Bez ohľadu na pozastavenie živnosti na 6 mesiacov .Ak by sa registrovala až po obnovení živnosti , predpokladám,že by už hrozila sankcia .

V zákone takáto situácia sa nerieši . Ale neviem nájsť a oprieť sa o paragraf , kedy ma zákon o DPH oslobodzuje od registrácie pri pozastavení živnosti od povinnej registrácie pri dosiahnutí výšky
obratu .
Preto by bolo vhodné poslať dopyt na daňový úrad , ako sa k tomu vyjadria .

K tomu pozastaveniu 1.1.2011, tak ako tu už bolo spomínané ,to bol návrh z dôvodu účtovného a daňového vysporiadania roku 2010.

Ak by sa živnostník rozhodol ukončiť podnikanie zrušením živnosti (neviem aký predmet živnosti má,či by to nenarobilo viac škody) ) a potom založiť živnosť znovu , tak obrat by sa počítal od začiatku .

P.S. Zabudla som napísať to hlavné : z uvedeného som toho názoru že pri pozastavení živnosti a úpravou základu dane , ak živnostník dosiahne zákonom stanovený obrat , je potrebné sa registrovať sa platiteľa DPH , v čase pozastavenia bude podávať nulové daňové priznanie DPH a po obnovení bude riadne plniť povinnosti voči štátnemu rozpočtu ako platiteľ DPH .
Naposledy upravil Zita5 : 10.08.10 at 11:07 Dôvod: Doplnenie PS
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
veronikasad Pozri príspevok
Zitka to určite myslela tak, že 1.1. živnostníkom ešte bude - živnosť pozastavená od 2.1. (na ŽU termín posúvajú).
K tomu posunu prikladám
http://www.porada.sk/1410303-post11.html
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Zitka je to v tomto §

Registračná povinnosť
§ 4
(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.
Teda ak nie je po 1.1.2011 zdaniteľnou osobou, tak nemusí sa po 1.1.2011 registrovať. Ten § sa vzťahuje iba na zdaniteľné osoby.
Ak by bola zdaniteľnou osobou už predtým, tak napíše žiadosť a DÚ sa vyjadrí a určí posledné zdaňovacie obdobie.
Zrušenie registrácie
§ 81
(1) Platiteľ registrovaný podľa § 4 môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň najskôr po uplynutí jedného roka odo dňa, keď sa stal platiteľom, ak jeho obrat nedosiahol za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov sumu 49 790 eur. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.

(2) Platiteľ môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň, keď skončí v tuzemsku činnosť, ktorá je predmetom dane.
Naposledy upravil marjankaj : 10.08.10 at 11:29
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
marjankaj Pozri príspevok
Podľa §3 od 1.1.2011 už nebude zdaniteľnou osobou a nemusí sa teda ani registrovať.
Toto beriem a súhlasila by som , ak by zrušil živnosť .
Pozastavenie mne osobne nie je jasné , živnostník neprestáva podnikať a neprestáva byť živnostníkom, len určitý čas (6 mesiacov)nebude nevykonávať predmet činnosti , ktorý má v živnostenskom liste.

Čiže zatiaľ s tým nesúhlasím.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Keďže máme ešte čas do dosiahnutia obratu mňa skutočne rozzuzlenie zaujíma a keďže si rada dopisujem s DRSR , tak skúsim zadať dopyt a vyskúšajte aj Vy ,potom porovnáme .Ale časový odstup, aby neokopírovali odpovede.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať