Zavrieť

Porady

Daň z položiek predávaných cez internet

Dobrý ďeň všetkým,
Prv by som chcel povedať že daniam a celemu podnikaniu a predaju a celkovemu účtovníctvu sa rozumiem ako "koza počítaču".
Rozmýšľal som, že by som cez internet predával počítačové modely pre PC grafikov, pre firmy atď.(viď stránku turbosquid.com ).
A chcel by som sa spýtať, či musím čosi nejako odvádzať štátu, či tu je nejaká zárobková hranica, dokaiľ nemusím tie poplatky odvádzať(sa mi zdá, že vo Rakúsku je limit 10000€ za rok, dovtedy sa dane odvádzať nemusia).
Mám 18rokov a firmu samozrejme namám, tak nemám ani šajnu čo s tým.
Vopred Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    yokozuna404 Pozri príspevok
    Dobrý ďeň všetkým,
    Prv by som chcel povedať že daniam a celemu podnikaniu a predaju a celkovemu účtovníctvu sa rozumiem ako "koza počítaču".
    Rozmýšľal som, že by som cez internet predával počítačové modely pre PC grafikov, pre firmy atď.(viď stránku turbosquid.com ).
    A chcel by som sa spýtať, či musím čosi nejako odvádzať štátu, či tu je nejaká zárobková hranica, dokaiľ nemusím tie poplatky odvádzať(sa mi zdá, že vo Rakúsku je limit 10000€ za rok, dovtedy sa dane odvádzať nemusia).
    Mám 18rokov a firmu samozrejme namám, tak nemám ani šajnu čo s tým.
    Vopred Ďakujem za odpoveď.
    1/ Ak sa jedna o prilezitostny predaj/prijem, tak ten je oslobodeny do vysky 5 nasobku zivotneho minima... 5 x 185,38 = 926,90 eur/rok
    2/ Ak by si nemal ziadne ine prijmy pocas roka, tak nemusis podavat danove priznanie, ak suhrn prijmov nepresiahne za rok 50% z nezdanitelnej casti zakladu dane : 50% x 4025,70 = 2012,85
    3/ Tu je vsak iny problem... tvoj predaj sa da charakterizovat ako sustavna cinnost za ucelom dosahovania zisku... a to je v zmysle obchodneho zakonnika "podnikanie"!!! Ak teda podnikas, je tvojou povinnostou si minimalne zalozit zivnost a viest jednoduche uctovnictvo alebo danovu evidenciu.
    4/ Ak tvoje modely budes dodavat aj zahranicnym firmam do inych clenskych statov, budes mat povinnost registracie pre DPH

    yokozuna404 je offline (nepripojený) yokozuna404

    yokozuna404
    Diki moc, akurat by som potreboval este dovysvetlit ten bod 2, ak by sa dalo, a este takto, ono je to robené(predávané) formou aukcie alebo burzy, teda ja kupcu nepoznám a peniaze by mi chodili na účet bez žiadnych papierov alebo faktúr, predaj by bol príležitostný (dalo by sa to prirovnať k predaju v bazároch, napr. mám starý nábytok + ja neviem...koberec a stoličky a stôl a chcem ich predať po jednotlivých kúskoch cez internet), fakt musím mať založenú živnosť+nejaká ekonomická evidencia?Príp. aké "tresty" by ma čakali, ak by som nemal živnosť a tú evidenciu alebo odvod nejakých daní???
    Ďakujem

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    yokozuna404 Pozri príspevok
    Diki moc, akurat by som potreboval este dovysvetlit ten bod 2, ak by sa dalo, a este takto, ono je to robené(predávané) formou aukcie alebo burzy, teda ja kupcu nepoznám a peniaze by mi chodili na účet bez žiadnych papierov alebo faktúr, predaj by bol príležitostný (dalo by sa to prirovnať k predaju v bazároch, napr. mám starý nábytok + ja neviem...koberec a stoličky a stôl a chcem ich predať po jednotlivých kúskoch cez internet), fakt musím mať založenú živnosť+nejaká ekonomická evidencia?Príp. aké "tresty" by ma čakali, ak by som nemal živnosť a tú evidenciu alebo odvod nejakých daní???
    Ďakujem
    1/ Ak nepoznas kupcu, tak je to vyhodne z hladiska DPH, nakolko nevies deklarovat, ze predavas modely zdanitelnej osobe do ineho celnskeho statu. A tym padom sa nemusis registrovat pre DPH podla §15,1...

    2/ Ak dokazes preukazat, ze sa nejedna o nejaku sustavnu cinnost, ale nahodile raz - dva razy za rok predas nejaky model, tak by sa mozno dalo prizmurit oci a nemuselo by to mat znamky podnikania...

    §2,1 Obchodneho zakonnika : "Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku".

    3/ Hranice:
    3a/ Nasledne, ak by si mal prijem z tejto cinnosti nizsi ako 5 nasobok zivotneho minima za rok (926,90 eur), tento prijem mas od dane oslobodeny.
    3b/ Alebo, ak by suma vsetkych tvojich prijmov za rok (vratane prijmov zo zamestnania a inych prijmov) nepresahovala 50% nezdanitelnej casti zakladu dane (2012,85eur), nemas povinnost podat danove priznanie a tym padom ani neplatis ziadnu dan.
    3c/ Ak by suma vsetkych tvojich prijmov presahovala 2012,85, tak podavas danove priznanie... avsak, ak suma vsetkych tvojich prijmov je nizsia ako 4025,70 (tzv.nezdanitelna cast zakladu dane alebo odpocitatelna polozka), tak vysledna dan v danovom priznani ti vyjde nula.

    Zdoraznujem, ze suma vsetkych prijmov predstavuje sucet prijmov zo zavislej cinnosti (zamestnanie), z kapitaloveho majetku, ostatnych prijmov, ktore nie su oslobodene....

    Je to komplexnejsia problematika, ktora sa tu neda jednou vetou opisat.. treba to posudzovat od pripadu k pripadu a nastavit najvhodnejsi danovy rezim....

    Zaver: ak sa jedna naozaj o nahodily, neopakovany prijem, pricom preukazes, ze sa zivis niecim inym (napr.mas zamestnanie) a toto je len nahodila bokovka, pricom rocny prijem z tejto bokovky nepresiahne tych 926,90 eur... tak mozes kludne spavat..
    Naposledy upravil martinez : 13.08.10 at 19:00

    yokozuna404 je offline (nepripojený) yokozuna404

    yokozuna404
    No ja mam este strednu skolu, takze zamestnanie nemam(dalsi rok teraz po prazdninach budem robit v jednej firme kazdy druhy tyzden) Estee jedna malá otazecka, ked nemam ukoncenu skolu, nemozmem si zalozit zivnost?

    Daň z položiek predávaných cez internet

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.