Zavrieť

Porady

znizenie zakladu dane vs. pohladavka v konkurze

Dobry den,
mam pohladavku prihlasenu v konkurze. Je predpoklad, ze konkurz bude coskoro ukonceny, vytazok odhadujem do 5% z nominalu pohladavky. Som pocul, ze cely zvysok si mozem dat do nakladov t.j. 95%. Je to pravda?

V tej suvislosti ma napadla moznost potencialneho znizenia svojho danoveho zakladu: kupim pohladavku v konkurze za lacny peniaz, pockam na ukoncenie konkurzu a cely nominalny objem dam do nakladov cim si znizim danovy zaklad:
- je to mozne, danovy urad by nenamietal?
- do ktoreho uctovneho obdobia to ide, k datumu ukoncenia konkurzu?
- da sa takyto naklad umorit/rozlozit na niekolko rokov?
- da sa vyuzit iba v podvojnom ucte alebo aj jednoduchom?

dakujem

Karol
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Katarína Cigánová
    Karol29 Pozri príspevok
    Dobry den,
    mam pohladavku prihlasenu v konkurze. Je predpoklad, ze konkurz bude coskoro ukonceny, vytazok odhadujem do 5% z nominalu pohladavky. Som pocul, ze cely zvysok si mozem dat do nakladov t.j. 95%. Je to pravda?

    V tej suvislosti ma napadla moznost potencialneho znizenia svojho danoveho zakladu: kupim pohladavku v konkurze za lacny peniaz, pockam na ukoncenie konkurzu a cely nominalny objem dam do nakladov cim si znizim danovy zaklad:
    - je to mozne, danovy urad by nenamietal?
    - do ktoreho uctovneho obdobia to ide, k datumu ukoncenia konkurzu?
    - da sa takyto naklad umorit/rozlozit na niekolko rokov?
    - da sa vyuzit iba v podvojnom ucte alebo aj jednoduchom?

    dakujem

    Karol
    Takto jednoducho to nefunguje. Ano je možné za určitých okolností pohladávku odpísat aj daňovo , ale musí tomu predchádzat celá rada účtovných záznamov . a ešte je dôležité aká je stará tá pohladávka , či je nepremlčaná ap, - skrátka je tam vela aspektov a nie je jednoduché jednoznačne povedat povedat , že 95% pohladávky daňovo odpíšeš.
    A čo sa týka tej druhej časti tvojej otázky - tiež to nefunguje tak ako píšeš.. Za odkúpenie pohladávky ti vznikne závazok, ktorý musíš niekomu uhradit a tento je tvojim daňovým výdavkom - nie nominálna hodnota kúpenej pohladávky.

    Karol29 je offline (nepripojený) Karol29

    Karol29
    Dakujem,
    mal by som si teda tie "aspekty" nastudovat. Ktore paragrafy to upravuju?
    dik
    Karol

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    odpis pohladavky ako vysledok konkurzneho konania upravuje §19,2,h - ano, mozes si dat zvysok pohladavky do danovych vydavkov, ak to vyplyva z vysledku konkurzneho konania...

    znizenie zakladu dane vs. pohladavka v konkurze

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.