Zavrieť

Porady

Fa do 3. krajiny, tovar do EÚ

Ako postupovať pri predaji tovaru do Švajčiarska, keď fa bude vystavená na Švajčiarskeho odberateľa a tovar bude prepravený zo Slovenska do Nemecka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    gerty Pozri príspevok
    Ano, preprava podliaha DPH, to je o.k. Ja fakturujem iba tovar mimo EÚ a prepravná spoločnosť mi ho vyvezie do EÚ. A tu neviem, či môžem napísať na faktúru odkaz na § 43, lenže vtedy by som to mala dať do súhrnného výkazu a tu je problém. Ďakujem za odpoveď
    § 43
    Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru z tuzemska do iného
    členského štátu

    (1) Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu predávajúcim alebo nadobúdateľom tovaru alebo na ich účet, ak nadobúdateľ je osobou identifikovanou pre daň v inom členskom štáte.

    Ak nie sú splnené podmienky §43 zákona o DPH, dodanie nie je oslobodené od dane a dodávka sa musí zdaniť daňou z pridanej hodnoty. Do súhrnného výkazu sa uvádzajú len dodávky, pri ktorých sa prenáša platenie dane na odberateľa.

    gerty je offline (nepripojený) gerty

    gerty
    Ano, preprava podliaha DPH, to je o.k. Ja fakturujem iba tovar mimo EÚ a prepravná spoločnosť mi ho vyvezie do EÚ. A tu neviem, či môžem napísať na faktúru odkaz na § 43, lenže vtedy by som to mala dať do súhrnného výkazu a tu je problém. Ďakujem za odpoveď

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Ak nie tak, ako hovorí Mária, tak sa dá i takto:

    Vrátenie dane zahraničnej osobe z tretieho štátu
    § 56


    (1) Zahraničná osoba, ktorá nemá na území Európskeho spoločenstva sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa na území Európskeho spoločenstva obvykle nezdržiava (ďalej len "zahraničná osoba z tretieho štátu"), má nárok na vrátenie dane uplatnenej pri hnuteľnom majetku a službách, ktoré jej dodal platiteľ v tuzemsku, a nárok na vrátenie dane uplatnenej pri dovoze tovaru za podmienok uvedených v odseku 2.

    (2) Zahraničná osoba z tretieho štátu má nárok na vrátenie dane, ak
    a) je identifikovaná pre daň alebo obdobnú všeobecnú daň zo spotreby v štáte, v ktorom má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo v ktorom sa obvykle zdržiava,
    b) v období, za ktoré podáva žiadosť o vrátenie dane, nemala na území Európskeho spoločenstva sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň ani bydlisko a ani sa na tomto území obvykle nezdržiavala,
    c) v období, za ktoré podáva žiadosť o vrátenie dane, nedodala tovar ani službu v tuzemsku s výnimkou dodania
    1. prepravných služieb a s nimi súvisiacich doplnkových služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 47 ods. 6, 8, 10 a 12 a § 48 ods. 8,
    2. služieb a dodania tovaru s inštaláciou alebo montážou, ak je osobou povinnou platiť daň príjemca (§ 69 ods. 2 a 3),
    3. zemného plynu a elektriny, ak je osobou povinnou platiť daň osoba, ktorej je tento tovar dodaný (§ 69 ods. 9),
    4. tovaru z tuzemska do iného členského štátu, ktorý bol dovezený z tretieho štátu zahraničnou osobou, ktorá bola zastúpená daňovým zástupcom podľa § 69a,
    5. tovaru v rámci trojstranného obchodu podľa § 45, na ktorom sa zúčastnila ako prvý odberateľ a osobou povinnou platiť daň je druhý odberateľ,
    d) by daň bola odpočítateľná podľa § 49.

    (3) Zahraničná osoba z tretieho štátu nemá nárok na vrátenie dane, ktorú dodávateľ neuplatnil v súlade s týmto zákonom, a dane uplatnenej pri tovare, ktorý je alebo môže byť oslobodený od dane podľa § 43 alebo § 47 ods. 2.

    Fa do 3. krajiny, tovar do EÚ

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.