Zavrieť

Porady

Odpis postupených pohľadávok u postupníka

Ahojte,
Potrebovala by som poradiť, nakoľko som preštudovala strašne veľa materiálov a mám v tom chaoz.
Spoločnosť ,,A,, získala postúpením pohľadávky od spoločnosti ,,B,,.
Eviduje 3 postúpené pohľadávky na spoločnosti v ktorých je ešte stále konkurz aktívny a 2 v ktorých bol konkurz zrušený z dôvodu nedostatku majetku.
Pôvodné pohľadávky boli splatné pred rokom 2002.
Spoločnosť ,,A,,chce vstúpiť do likvidácie a rada by sa zbavila týchto postúpených pohľadávok ich odpisom.
Ako má postupovať?
1) má postupovať na základe § 52.ods. 19 zákona o dani z príjmov, kde je definované že sa má odpisovať podľa § 24 ods. 2 pís. s) siedmeho bodu zákona 366/1999 Z.z. o daniach z príjmov? To znamená, že vytvorí odpis vo výške obstarávacej ceny a potom vo výške 25% z menovitej hodnoty bude navyšovať ZD počas 4 zdaňovacích období?Lenže spoločnosť tým, že chce ísť do likvidácie, tak nebude asi exitovať 4 zdaňovacie obdobia.
2) alebo pri tých kde bol zrušený konkurz môžem použiť § 19 ods.2 písm.h)?
3) alebo mám úplne inak postupovať?
Ďakujem vopred za radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    nina0074 je offline (nepripojený) nina0074

    nina0074
    Naozaj nevie nikto poradiť, či sa § 19 písm. h) ods. 1 vzťahuje aj na postupené pohľadávky, teda ak postupník chce odpísať postúpené pohľadavky(ktoré kúpil od postupcu) a u dlžníka bol zrušený konkurz z dôvodu nedostatku majetku?

    nina0074 je offline (nepripojený) nina0074

    nina0074
    Ešte otázočka.

    Zistila som, že odpis týchto pohľadávok bude nedaňový. Len som sa chcela spýtať, že zaúčtujem odpis pohľadávky vo výške za ktorú ju spoločnosť nadobudla, teda napr. 2000EUR 546/315 a základ dane v daňovom priznaní budem navyšovať o túto čiastku alebo ZD zvýšim o menovitú hodnotu pohľadávky napr. 2 400EUR?
    Prosím poradte
    Ďakujem

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    samozrejme že u teba je rozhodujúca cena obstarania a nie nominál.

    nina0074 je offline (nepripojený) nina0074

    nina0074
    Tak to v podstate znamená, že vplyv bude nulový. Lebo napr. teraz firma vykazuje stratu 1000eur zaúčtujem odpis 500eur na 546xx teda sa mi strata účtovne zvýši na 1 500 ale na daňovom priznaní zvýšim základ dane o 500eur (výška odpisu), takže mi zase zostane len strata 1 000eur.
    Je to ok?

    Odpis postupených pohľadávok u postupníka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.