Zavrieť

Porady

opravná položka

Ahojte,

potrebujem poradiť ohľadom opravnej položky k dlhodobému majetku. v minulom roku sme vytvorili opravnú položku a tento rok ju ideme zrušiť. Potrebovala by som vedieť, čo mi to v majetku ovplyvní.

Ďakujem za radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Tvorba aj rušenie opravných položiek by mali byť seriózne zhodnotené v rámci ročnej inventarizácie a zaúčtované v rámci uzávierkových operácií na konci roka, nie niekedy uprostred účtovného obdobia. Nepíšeš, z akého dôvodu chcete zrušiť vlani vytvorenú opravnú položku. Či z dôvodu vyradenia tohto majetku, alebo kvôli pominutiu pôvodných dôvodov jej tvorby, ale očakávam druhý dôvod. Tvorba 553/09XX, zrušenie 09xx/553.
    Opravná položka, spolu s oprávkami svojou pasívnou, resp. korekčnou hodnotou znižuje aktívnu účtovnú hodnotu majetku /trieda 0/už v hlavnej knihe. V aktívach súvahy znižuje hodnotu riadkov 001, 002 a niektorého nižšieho riadku časti A, v stĺpci Netto 2 a zvyšuje hodnotu v stĺpci korekcia. V pasívach súvahy zníži hodnotu riadku 087. Vo výkaze ziskov a strát zvyšuje hodnotu riadku 18, teda E a znižuje hodnotu riadkov 26, 51 a 59. Riadok 61 neovplyvní, pretože táto opravná položka sa musí v riadku III./10 priznania dppo uviesť a v riadku 130 pripočítať. Dá sa povedať, že má taký istý účtovný účinok, ako odpisy.
    Zrušenie opravnej položky na ktoré sa pýtaš, má presne opačný účinok. Teda hodnotu riadkov 001, 002 v Netto 2 zvýši, v Korekcia zníži, v pasívach riadok 087 zvýši, zlepší vám to účtovný zisk. Ale základ dane neovplyvní, lebo v riadkoch III/10 a 130 to uplatníš pri zrušení mínusovou hodnotou. Vo výkaze ziskov a strát o zníži hodnotu riadku 18 a zvýši hodnotu 26,51,59, riadok 61 neovplyvní.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    zúčtovať OP zmanená, že pominuli dôvody na tvorbu:

    1. zúčtujeme z dôvodu vyradenia M, napr. predaj, darovanie, škoda.

    Ovpyvní mi to súvahu 092/08x:
    - a to tak, že sa mi zvýšia oprávky k DHM (plus P)
    - znížia sa mi OP k DHM (mínus P )
    Konečný efekt na súvahu z tohto pohľadu je zatiaľ nulový. Ide len o "preskupenie"
    - OP sa zúčtuje ešte pred samotným vyradením. A napokon nasleduje sa motné vyradenie DHM: 08x/02x (mínus P a mínus A)

    - a potom účtovanie výsledkové, z titulu napr. predaja.

    2. Zaniknutie predpokladu trvania zníženia hodnoty 09x/553. Napr. mám budovu v roku 2009 na účte 021 je jej hodnota 1 mil. Na konci roku som zistila, že trhová hodnota budovy je len 500 tis. a tu je dôvod na tvorbu OP.

    V roku 2010 zisťujem, že predajná, trhová cena budovy by bola 1,1 mil. A teda pominuli dôvody pre jej tvorbe ide o upný zánik predpokladu trvania zníženia hodnoty mojej budovy. Takže účtujem i súvahovo i výsledkovo:
    - v súvahe sa mi znížia P, čím sa mi zvýši celková hodnota majetku (viď netto v súvahe a skús si poporovnávať)
    - výsledkovo sa mi zvýši HV

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.