Zavrieť

Porady

súhrnná faktúra

Nazdáre ľudia... mám jednu filozofickú otázočku.. Platiteľ môže vyhotoviť za viac samostatných dodaní tovaru rovnakého druhu alebo služby rovnakého druhu súhrnnú faktúru. Čo sa myslí pod rovnakým druhom tovaru? Kde je tá hranica, kedy sú tovary považované za tovary rovnakého druhu a kedy to už je v podstate iný tovar?
Diky
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Bunny
    Nazdáre ľudia... mám jednu filozofickú otázočku.. Platiteľ môže vyhotoviť za viac samostatných dodaní tovaru rovnakého druhu alebo služby rovnakého druhu súhrnnú faktúru. Čo sa myslí pod rovnakým druhom tovaru? Kde je tá hranica, kedy sú tovary považované za tovary rovnakého druhu a kedy to už je v podstate iný tovar?
    Diky
    To bojujete s myšlienkou či metla je metla, alebo mop je metla?
    Trošku s humorom
    Podľa môjho názoru je to tovar s rovnakými parametrami,cenou atď..

    Bunny je offline (nepripojený) Bunny

    Bunny
    no hej... ale ide mi hlavne o to, že žiadny právny predpis, resp. nejaké usmernenie mi to neupravuje.. ani Obch. Z ani ObčZ.
    či teda je to len na mojom zdravom úsudku a úvahe, posúdeni?

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Bunny
    Nazdáre ľudia... mám jednu filozofickú otázočku.. Platiteľ môže vyhotoviť za viac samostatných dodaní tovaru rovnakého druhu alebo služby rovnakého druhu súhrnnú faktúru. Čo sa myslí pod rovnakým druhom tovaru? Kde je tá hranica, kedy sú tovary považované za tovary rovnakého druhu a kedy to už je v podstate iný tovar?
    Diky
    Asi máš na mysli dodávku rovnakého druhu tovaru viackrát v mesiaci na za základe DL a súhrnnú faktúru, na ktorej sú uvedené čísla týchto DL. Za rovnaký druh by som považovala napr.: textilný tovar, železiarensky tovar, atd......prípadne ešte viac "zaškatuľkovaný" v tom-ktorom sortimente.Ale to je môj laický názor.

    Denda je offline (nepripojený) Denda

    Denda
    Bunny
    no hej... ale ide mi hlavne o to, že žiadny právny predpis, resp. nejaké usmernenie mi to neupravuje.. ani Obch. Z ani ObčZ.
    či teda je to len na mojom zdravom úsudku a úvahe, posúdeni?
    Nerozumiem, vy fakturujete podľa úsudku a úvahe?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Bunny
    Nazdáre ľudia... mám jednu filozofickú otázočku.. Platiteľ môže vyhotoviť za viac samostatných dodaní tovaru rovnakého druhu alebo služby rovnakého druhu súhrnnú faktúru. Čo sa myslí pod rovnakým druhom tovaru? Kde je tá hranica, kedy sú tovary považované za tovary rovnakého druhu a kedy to už je v podstate iný tovar?
    Diky
    Spravidla sa jedná o opakujúce sa dodávky v rámci jedného mesiaca. Vtedy je to uľahčené zákonom možnosťou vystavenia jednej faktúry.
    U tovarov môže vzniknúť daňová povinnosť rôzne:
    - celá dodávka,
    - opakované plnenie,
    - čiastkové plnenie.
    Jedným z dôvodov, prečo nemožno plnenia kombinovať je hlavne rôzne posúdenie "dodania", t.j. po starom vzniku daňovej povinnosti. Rovnako je to aj v prípade služieb.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Príklad:

    Máme objednávku na dodávku stavby. Na faktúre rozpisujeme podľa dohody materiál a služby.

    Nová objednávka na tehly (nie sú súčasťou dodávky stavby).

    Nemožno zahrnúť dodávku za tehly do faktúry za dodávku stavby, nakoľko stavba má iné termíny dodania ako tehly. (Bola by iba náhoda, keby sa dátumy dodania zhodovali a nejedná sa o plnenie v rámci tej istej dodávky.)Pritom položka "tehly" môže byť na jednej aj druhej faktúre.

    Bunny je offline (nepripojený) Bunny

    Bunny
    noo... ale mne nejde tak celkom o opakované ani o čiastkové plnenie.. neviem či sa dobre rozumieme... ja som skôr mala na mysli vystavovanie fakúr v zmysle § 75 ods. 1 - súhrnná faktura - že čo sa rozumie pod rovnakým druhom tovaru... Až do akej hlbky musím členiť druhy tovaru... Príklad: Mám napríklad elektroniku, ktorú dodávam svojim odberateľom.. a teraz všetko čo spadá pod tú elektroniku môžem považovať za tovar rovnakého druhu? Alebo to mám sortovať podľa napr. výkonu, ceny, funkčnosti, účelu pouzitia... atd? Alebo môžem za rovnaký druh považovať všetko čo mi spadá do elektroniky... hm?

    Monika1 je offline (nepripojený) Monika1

    Monika1
    Upravila by som si to internou smernicou a keď predávaš elektroniku pravidelným odberateľom, urobila by som s nimi rámcovú zmluvu, kde by som sa s nimi dohodla, že za odobratý tovar - komponenty, im budeš robiť jednu súhrnú faktúru. V prípade každého dodania vystavíš dodací list a na konci mesiaca vyfakturuješ.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Bunny
    Príklad: Mám napríklad elektroniku, ktorú dodávam svojim odberateľom.. a teraz všetko čo spadá pod tú elektroniku môžem považovať za tovar rovnakého druhu? Alebo to mám sortovať podľa napr. výkonu, ceny, funkčnosti, účelu pouzitia... atd? Alebo môžem za rovnaký druh považovať všetko čo mi spadá do elektroniky... hm?
    Áno, podľa môjho názoru sa jedná o tovar rovnakého druhu a to v oboch prípadoch. T.j. ak máte v rámci mesiaca viac dodávok, môžete vystaviť súhrnnú faktúru.
    Podľa môjho názoru je v tomto prípade dôležitá zmluva a obvyklé obchodné podmienky.

    Vlasta Č. je offline (nepripojený) Vlasta Č.

    Vlasta Č.
    Monika1
    Upravila by som si to internou smernicou a keď predávaš elektroniku pravidelným odberateľom, urobila by som s nimi rámcovú zmluvu, kde by som sa s nimi dohodla, že za odobratý tovar - komponenty, im budeš robiť jednu súhrnú faktúru. V prípade každého dodania vystavíš dodací list a na konci mesiaca vyfakturuješ.
    Ako by mala vyzerať taká rámcová zmluva?

    Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

    Sarlotka
    Prosím o radu,

    je možné v zmysle § 75 ods 1 vystavovať suhrnnú faktúru aj pri dodani tovaru do iného členského štátu?


    §75 ods 1
    Platiteľ a zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, môže vyhotoviť za viac samostatných dodaní tovaru alebo služby alebo za viac platieb prijatých pred dodaním tovaru alebo dodaním služby súhrnnú faktúru, ktorá môže pokrývať najviac obdobie kalendárneho mesiaca; faktúra sa musí vyhotoviť do 15 dní od skončenia kalendárneho mesiaca.

    § 73
    Lehota na vyhotovenie faktúry



    Faktúra podľa § 72 musí byť vyhotovená do 15 dní
    a) odo dňa dodania tovaru alebo služby,
    b) odo dňa prijatia platby pred dodaním tovaru alebo služby,
    c) od konca kalendárneho mesiaca, v ktorom bol dodaný tovar oslobodený od dane podľa § 43,
    d) od konca kalendárneho mesiaca, v ktorom bola dodaná služba alebo prijatá platba pred dodaním služby s miestom dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte.
    Naposledy upravil Sarlotka : 31.01.13 at 20:49

    Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

    Sarlotka
    konkretne mam tento problem
    Platitel DPH v Sr dodava tovar opakovane v mesiaci nekoľkokrát neplatitelovi v PL ?

    dakujem
    Naposledy upravil Sarlotka : 31.01.13 at 20:49

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.