Zavrieť

Porady

Ako to urobiť?

Som neplatca DPH.Mám zákazku ,SVB (4-nájomníci) si u mňa objednali stavebné práce a musím ich začať vykonávať 30.08.2010. V tento istý deň mi zaplatia zálohovú faktúru ( 8 000,- Eur ) cez účet.Lenže ja nechcem byť platca DPH. Mala by som v auguste obrat už 55 000,- Eur. Darmo som im vysvetľovala,že nech počkajú už len dva dni( v septembri môžem 13 000,-),ale oni trvajú na svojom.Nedá sa to nejako urobiť cez príjmový doklad,že by som tú zál.fa vypísala na iný účet ? A potom dala cez Príj.doklad v auguste 2 000,- Eur a potom už v septembri môžem ten zvyšok aj cez účet.Prosím poradí niekto ako sa tomu vyhnúť ,aby som nemusela byť platcom DPH? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    paula2 Pozri príspevok
    Som neplatca DPH.Mám zákazku ,SVB (4-nájomníci) si u mňa objednali stavebné práce a musím ich začať vykonávať 30.08.2010. V tento istý deň mi zaplatia zálohovú faktúru ( 8 000,- Eur ) cez účet.Lenže ja nechcem byť platca DPH. Mala by som v auguste obrat už 55 000,- Eur. Darmo som im vysvetľovala,že nech počkajú už len dva dni( v septembri môžem 13 000,-),ale oni trvajú na svojom.Nedá sa to nejako urobiť cez príjmový doklad,že by som tú zál.fa vypísala na iný účet ? A potom dala cez Príj.doklad v auguste 2 000,- Eur a potom už v septembri môžem ten zvyšok aj cez účet.Prosím poradí niekto ako sa tomu vyhnúť ,aby som nemusela byť platcom DPH? Ďakujem.
    Zákon o dani z pridanej hodnoty

    Registračná povinnosť

    § 4



    (1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.


    (2) Zdaniteľné osoby, ktoré majú sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku a ktoré spoločne podnikajú na základe zmluvy o združení3) alebo inej obdobnej zmluvy (ďalej len zmluva o združení ), sú povinné podať žiadosť o registráciu pre daň, ak za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahnu celkový obrat 49 790 eur. Do celkového obratu sa započítavajú obraty jednotlivých osôb a obrat z ich spoločného podnikania. Zdaniteľné osoby sú povinné podať jednotlivo žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahli obrat 49 790 eur. Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom dane, uzavrie zmluvu o združení s platiteľom dane, je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň najneskôr do desiatich dní odo dňa uzavretia tejto zmluvy.


    Zákon o dani z pridanej hodnoty však hovorí o obrate za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, nie o obrate za jeden mesiac.
    To znamená, že musíš sledovať dozadu 12 mesiacov, či dosiahneš zákonom stanovený obrat, ak áno, musíš sa zaregisrovať.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    terezamaria, durisovad, arizona, wagner, Mária27
    5

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.