Zavrieť

Porady

falzifikát bankovky

Poradí mi niekto, ako zaúčtovať falzifikát bankovky prijatej na predajni, keď sme dostlali od NBS vyjadrenie, že je to falzifikát 3.stupňa ? Je to daňovým nákladom ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    Aťka01 Pozri príspevok
    Mám to na 261 a vlastne ma zaujímalo hlavne, či keď je to vyjadrenie NBS, že ide o falzifikát 3.stupňa a vlastne na to predavačka nemohla prísť, je to daňovým alebo nedaňovým nákladom ?
    Škody, akotaké, aj z daňového hľadiska, aspoň ja osobne, delím na zavinené a nezavinené ... a nezavinené sú taxatívne vymenované v zákone ako napr. živelné pohromy atď. ... a takáto škoda tam nie je vymenovaná. Takže z toho potom pre mňa = t. j. z hľadiska daní vyplýva, že za aj takúto škodu vždy niekto môže ... a je na daňovníkovi, aby si našiel také ochranné mechanizmy, aby tomu akotak predišiel ... napr. plnením prostredníctvom poistnej udalosti ( myslím si, že banky sú voči takýmto rizikám poistené ...) a pod. A v takom prípade, takúto škodu potom posúdim ako výdavok, ktorý neovplyvňuje základ dane ... podotýkajúc, že ide o môj osobný názor.
    Naposledy upravil promont maja : 06.09.10 at 08:47

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Aťka01 Pozri príspevok
    Poradí mi niekto, ako zaúčtovať falzifikát bankovky prijatej na predajni, keď sme dostlali od NBS vyjadrenie, že je to falzifikát 3.stupňa ? Je to daňovým nákladom ?
    569/211.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    Konečný výsledok účtovania môže byť tak, ako Tweety (pokiaľ abstrahujeme od možnej hmotnej zodpovednosti pracovníka, ktorý prevzal falzifikát) uviedla.

    K naznačenému účtovaniu by som len podotkol, že odoslaním bankovky na expertízu do NBS už došlo fyzicky k výdaju hotovosti z pokladne, teda pri zúčtovaní konečnho verdiktu zo strany NBS (ktorá bankovku nevráti) by už nemal figurovať účet 211... Nesedí mi to účtovne - napr. ak takúto bankovu odošlem koncom roka na expertízu, tak predsa nemôžem ju vykázať v inventarizácii hotovosti k 31.12.

    promont maja je offline (nepripojený) promont maja

    promont maja
    Stefan2005 Pozri príspevok
    Konečný výsledok účtovania môže byť tak, ako Tweety (pokiaľ abstrahujeme od možnej hmotnej zodpovednosti pracovníka, ktorý prevzal falzifikát) uviedla.

    K naznačenému účtovaniu by som len podotkol, že odoslaním bankovky na expertízu do NBS už došlo fyzicky k výdaju hotovosti z pokladne, teda pri zúčtovaní konečnho verdiktu zo strany NBS (ktorá bankovku nevráti) by už nemal figurovať účet 211... Nesedí mi to účtovne - napr. ak takúto bankovu odošlem koncom roka na expertízu, tak predsa nemôžem ju vykázať v inventarizácii hotovosti k 31.12.
    Ja osobne by som to riešila prostredníctvom účtu 261 - peniaze na ceste ... nakoľko tie peniažky sú ešte Tvoje a mali by podliehať evidencii ... a keďže účtovníctvo by malo byť pravdivé ... asi ani iný účet by, podľa môjho názoru, nemal pripadať v úvahu ... a ak, tak len v podsúvahovej evidencii ako akási " pohľadávka voči expertíznému oddeleniu NBS" a napokon aj v poznámkach.

    ... no bolo by načim pouvažovať aj o tvorbe rezervy, nakoľko k takýmto skutočnostiam = falošná bankovka, môže dôjsť opäť ... a celé to napokon zakomponovať do internej smernice ( nehovoriac o zosobnení takejto "finančnej" škody, resp. jej zúčtovaním alebo riešením prostredníctvom poistnej udalosti, ak by prichádzala v úvahu ...).
    Naposledy upravil promont maja : 03.09.10 at 10:10

    Aťka01 je offline (nepripojený) Aťka01

    Aťka01
    Mám to na 261 a vlastne ma zaujímalo hlavne, či keď je to vyjadrenie NBS, že ide o falzifikát 3.stupňa a vlastne na to predavačka nemohla prísť, je to daňovým alebo nedaňovým nákladom ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.