Zavrieť

Porady

Leasing alebo úver?

Prosím Vás vie mi niekto poradiť? - som SZČO, plátca DPH a chcem si kúpiť auto. Oplatí sa mi viac kúpiť ho na leasing alebo na úver, čo sa týka DPH a dane z príjmu FO? Akú výhodu alebo nevýhodu by to malo, keby som si to auto kúpila v hotovosti?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Este stale plati ze 3 rocny leasing je lepsi. Lebo dostanes auto do nakladov v 3 rokoch. Zatial co ked ho vezmes na uver, tak ho budes musiet odpisovat 4 roky. Inak z hladiska DPH je to jedno.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    MartinaZC Pozri príspevok
    Akú výhodu alebo nevýhodu by to malo, keby som si to auto kúpila v hotovosti?
    markantný rozdiel je v prípade ukradnutia vozidla...

    MartinaZC je offline (nepripojený) MartinaZC

    MartinaZC
    A aký je ten rozdiel? Musí byť auto poistené aj havárijne, keď sa kupuje na leasing alebo úver?

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Ak kupujes auto na leasing, nie je tvoje, ale je majetkom spolocnosti. V pripade kupovania na uver ho mas v majetku. Dalsia nevyhoda leasingu je to, ze leasingova spolocnost vyberie poistovnu, ktoru musis akceptovat a mam skusenost, ze sa daju dohodnut ovela vyhodnejsie podmienky poistenia, ak to vybavujes individualne. A to sa tyka poistenia zakonneho aj havarijneho. Leasovane auto musi byt poistene aj havarijne, ak bude v tvojom majetku, mozes sa rozhodnut, ci poistis alebo nie.

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Este jedna vec ma napadla v suvislosti s leasingom - pocula som o viacerych pripadoch, ze auto bolo ukradnute pred zaplatenim poslednej splatky ....

    Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

    Betina2
    čo k tomu dodať? Ja osobne by som uprednostnila úver. Pre mňa výhodnejšie z hladiska vlastníctva, poistenia a j odpočtu DPH. A v neposlednom rade je úver aj jednoduchší, čo sa týka účtovania. Od prvého dňa som vlastník, môžem s ním manipulovať ako chce (napr. na TZ líz.majetku pred ukončením Líz. musí schváliť Líz.spoločnosť. Inak porušuješ podmienky líz.zmnluvy a môže to byť dôvodom na odobratie premetu nájmu lízingovkou, aj napriek riadnemu plateniu splátok.). Potom spomínané poistenie. Sama najlepšie vieš, čo potrebuješ a v prípade úveru Ti do toho nikto nebude "kafrať". Odpočet DPH - pri úvere, pokial viem, tak v prípade krádeže auta DPH vrátiť nemusíš (ak sa mýlim, opravte ma ). Vlastne neodpočítavaš DPH z úveru, ale z faktúry od dodávateľa auta, čiže naraz pri obstaraní. V prípade lízingu DPH odpočítavaš postupne vrámci jenotlivých splátok. Proste v prípade úveru sú podmienky presne také isté, ako keby si ho kupovala za firemné peniaze, len spôsob úhrady je na splátky, ale nie voči dodávateľovi, ale voči poskytovateľovi úveru.
    A rozdiel v odpisovaní min. 36 mesiacov pri lízingu a 4 roky pri úvere? V prípade daňových odpisov áno. Ale v prípade účtovných odpisov si sama stanovíš účtovný odpisový plán (PU). Ten jeden rok v nákladoch až takú rolu nehrá. A treba zohladniť aj celkovú cenu automobilu, teda celú sumu nákladov, ktoré zaplatíš v prípade úveru (popl. za uzavretie zmluvy, kolky, prepisy, overené podpisy a ja neviem čo všetko + celkový úrok k poskytnutému úveru za dobu dplácania úveru + samozrejme istina + individuálne poistenie majetku....) a v prípade lízingu (popl. za uzatvorenie LZ, istina, úroky, poistné, odkupná cena....nejaké kolky a overovania podpisov na začiatku,.....)
    Ja by som odporučila zájsť do lízingovky aj do banky a v oboch prípadoch si po predbežnej konzultácii nechať vystaviť orientačný návrh či už lízingu alebo úveru. Podobne, ako ked ideš zisťovať podmienky pre poskytnutie hypotéky na byt. A ked to budeš mať v rukách vyčíslené, potom sa rozhodneš.

    MartinaZC je offline (nepripojený) MartinaZC

    MartinaZC
    Betina2 veľmi pekne ďakujem, Tvoja odpoveď ma utvrdila v tom, že som sa rozhodla správne pre úver.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.