Zavrieť

Porady

Platca DPH - vystavenie faktúr v prvý mesiac registrácie.

Ahojte,

Vopred sa ospravedlňujem za triviálnu otázku:

slovenská spoločnosť dodáva stavebné práce vždy celý mesiac. Píše si hodiny a na konci mesiaca sa k poslednému kalendárnemu dňu vystaví FA s celkovým súčtom hodín * hodinová sadzba.

Spoločnosť sa stala (dobrovoľným) platcom DPH odo dňa registrácie - 23.8.2010.

Aj keď uvádzame dátum dodania služby vždy posledný kalendárny deň, asi musím rozpočítať hodiny za dobu kedy nebol platca DPH a kedy bol platca DPH, že?


Vychádzam z tejto časti zákona:

Registračná povinnosť

§ 4

(5) Daňový úrad je povinný zdaniteľnú osobu podľa odsekov 1 až 4 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane (ďalej len platiteľ ); tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.

Ďakujem.
Naposledy upravil zk24 : 06.09.10 at 07:33
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    zk24 Pozri príspevok
    Ja osobne si myslím, že na faktúre budem mať tento mesiac dve položky:
    Služby za obdobie 1/8/2010 - 22/8/2010 - bez DPH
    Služby za obdobie 23/8/2010 - 31/8/2010 - s DPH

    Len si to potrebujem overiť u niekoho skúsenejšieho.
    Ja by som urobila faktúry dve, jednu bez IČA, za obdobie bez dph, a druhú za obdobie s dph, predišli by ste tak možnému vysvetľovaniu, prečo firma s IČOM dph faktúruje bez dph. Bolo by to aj prehľadnejšie. ALe je to len môj názor.

    Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

    žena Zuzanak1
    Tak túto otázku mám aj ja. Fakturujeme služby za internet vždy za celý mesiac, stali sme sa platci DPH 10.08.2010, ako vystavím faktúry, ktorých dátum dodania je 31.08.2010 ?

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Zuzanak1 Pozri príspevok
    Tak túto otázku mám aj ja. Fakturujeme služby za internet vždy za celý mesiac, stali sme sa platci DPH 10.08.2010, ako vystavím faktúry, ktorých dátum dodania je 31.08.2010 ?
    Ja osobne si myslím, že na faktúre budem mať tento mesiac dve položky:
    Služby za obdobie 1/8/2010 - 22/8/2010 - bez DPH
    Služby za obdobie 23/8/2010 - 31/8/2010 - s DPH

    Len si to potrebujem overiť u niekoho skúsenejšieho.

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Tweety Pozri príspevok
    Ja by som urobila faktúry dve, jednu bez IČA, za obdobie bez dph, a druhú za obdobie s dph, predišli by ste tak možnému vysvetľovaniu, prečo firma s IČOM dph faktúruje bez dph. Bolo by to aj prehľadnejšie. ALe je to len môj názor.

    Ale si toho názoru že treba faktúrovať zvlášť bez DPH a zvlášť DPH, áno? To som rada.

    Na jednu dám teda dátum dodania služby 22.8.2010 (bez DPH) a na druhu už 31.8.2010 (s DPH)?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    zk24 Pozri príspevok
    Ale si toho názoru že treba faktúrovať zvlášť bez DPH a zvlášť DPH, áno? To som rada.

    Na jednu dám teda dátum dodania služby 22.8.2010 (bez DPH) a na druhu už 31.8.2010 (s DPH)?
    No jasné že tak, z môjho príspevku to nie je jasné? prepáč nenapísala som to tam, ale myslela som, že to bude jasné aj takto. Ak by ste za obdobie, kedy ste neboli platiteľmi fakturovali s daňou,(hoci ste neboli jej platcom) museli by ste ju aj odviesť.

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Tweety Pozri príspevok
    No jasné že tak, z môjho príspevku to nie je jasné? prepáč nenapísala som to tam, ale myslela som, že to bude jasné aj takto. Ak by ste za obdobie, kedy ste neboli platiteľmi fakturovali s daňou,(hoci ste neboli jej platcom) museli by ste ju aj odviesť.
    Jasné to možno aj bolo, ale ja sa radšej pýtam 3x

    Vďaka moc.
    ucetni_fantozzi
    fakturuje sa podla toho, kedy vznikla danova povinnost, ak tato vznikla v case, ked uz ste boli platitelmi DPH, tak cele plnenie podlieha DPH a nie je co riesit.

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    ucetni_fantozzi Pozri príspevok
    fakturuje sa podla toho, kedy vznikla danova povinnost, ak tato vznikla v case, ked uz ste boli platitelmi DPH, tak cele plnenie podlieha DPH a nie je co riesit.

    Zamestnanci pracovali na stavbe celý mesiac. Vedú si denník, kde píšu, ktorý deň odpracovali koľko hodín. Faktúru sme vždy vystavovali k poslednému dňu v mesiaci za celý mesiac.

    Preto tá otázka, či sú povinní faktúrovať zvlášť obdobie "neplatcu" a obdobie "platcu". Možno sme mali vystaviť FA ku dňu predchádzajúcemu registrácii na DPH a nebol by "problém".
    ucetni_fantozzi
    podla mna to zavisi najma od toho, ako mate fakturaciu dohodnutu v zmluve - ak by ste mohlo fakturovat kedykolvek za akykolvek objem prac, potom by som to bral. ale ak je tam mesacna fakturacia, videl by som to na §19 ods. 3 - vznik danovej povinnosti v posledny den mesiaca a tym padom cele plnenie podliehajuce DPH
    ucetni_fantozzi
    analogicky, ked sa stanem platitelom 15.8.2010 a pride mi faktura za telefon, kde su poplatky za cely mesiac august s datumom dodania 31.8.2010 - DPH si uplatnujem celu...

    Zuzanak1 je offline (nepripojený) Zuzanak1

    žena Zuzanak1
    ucetni_fantozzi Pozri príspevok
    analogicky, ked sa stanem platitelom 15.8.2010 a pride mi faktura za telefon, kde su poplatky za cely mesiac august s datumom dodania 31.8.2010 - DPH si uplatnujem celu...

    A je to tak správne ?

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    ucetni_fantozzi Pozri príspevok
    analogicky, ked sa stanem platitelom 15.8.2010 a pride mi faktura za telefon, kde su poplatky za cely mesiac august s datumom dodania 31.8.2010 - DPH si uplatnujem celu...
    Určite je to tak správne? Na faktúre je síce dátum dodania služby 31/8/2010 ale je tam aj napísané, že faktúra je vystavená za obdobie 01/08/2010 -31/08/2010.

    Ja osobne by som uplatňovala radšej iba pomernú časť DPH, ale rada sa nechám vyviesť z omylu

    Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

    Ivenka
    Platcom DPH sa firma stala 17.8.2003. Za dodávky som si odpočítala alik.časť. Za predaný tovar, ktorý sme fakturovali raz mesačne som vystavil 2 faktúry jednu ako platca a jednu ako neplatca. Mali sme aj kontrolu. Nič mi nedodanili ani mi nepriznali vyšší odpočet DPH. Toľko moja skúsenosť.
    ucetni_fantozzi
    ja som v takychto pripadoch postupoval, ako pisem. mal som na to aj kontrolu a bola bez zisteni.

    vychadzam z toho, ze sluzba je poskytnuta (dodana) az dnom vzniku danovej povinnost. ak som v tom case platitelom a splnam podmienky podla §49, tak odpocet uplatnujem.

    analogicky, ak napr. zaplatim zalohu na sluzbu na cely rok predtym, ako sa stanem platitelom a dodavatel mi vystavi k prijatej platbe danovy doklad, neuplatnujem dodatocne DPH - danova povinnost vznikla pred tym ako som mohol odpocitat.

    ale toto zacina byt odklon od povodnej temy, mali by sme riesit vystup, nie vstup...

    zuzkadzugi je offline (nepripojený) zuzkadzugi

    zuzkadzugi
    Áno, ale §49 ods.2 hovorí: "Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ".

    Keby si sa stal platcom dph 13.9.2010 a dostaneš faktúru za nájom 07-09/2010 s dátumom dodania 30.9.2010, odrátal by si si dph keď v čase 1.7.-13.9.2010 si dodával tovary a služby ako neplatiteľ?

    Ja som mala cca pred rokom dph kontrolu a vytkli mi presne toto a nechceli mi tú dph uznať, ale nakoniec som sa s nimi vyhádala a nechali mi to tak. Ale aj tak si nie som istá, či to bolo naozaj správne. Možno som mala iba šťastie, že som ich ukecala...

    ucetni_fantozzi Pozri príspevok
    ja som v takychto pripadoch postupoval, ako pisem. mal som na to aj kontrolu a bola bez zisteni.

    vychadzam z toho, ze sluzba je poskytnuta (dodana) az dnom vzniku danovej povinnost. ak som v tom case platitelom a splnam podmienky podla §49, tak odpocet uplatnujem.

    analogicky, ak napr. zaplatim zalohu na sluzbu na cely rok predtym, ako sa stanem platitelom a dodavatel mi vystavi k prijatej platbe danovy doklad, neuplatnujem dodatocne DPH - danova povinnost vznikla pred tym ako som mohol odpocitat.

    ale toto zacina byt odklon od povodnej temy, mali by sme riesit vystup, nie vstup...

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    myslím, že toto detailne ZDPH nerieši a teda zostáva na účtovníckoch a platiteľoch DPH ako si toto prvé obdobie vysporiadajú.
    Máme príklady aj z iných zákonov a noviel a následných výkladov, že DU ponecháva riešenie na daňovníkoch a platiteľov DPH,
    takže môj názor je rovnaký ako účetnífantozzi, - zbytočne si život netreba komplikovať.
    Oba postupu neodporujú zákonu. Veľa závisí od znenia zmlúv - tie by mali riešiť aj prípad, ked sa dodávateľ stane platiteľom počas platnosti zmluvy, a tak nahradiť "dieru" v zákone.

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Ahojte,

    veľmi ste mi poradili s vystavenymi fakturami, teraz este potrebujem poradit s prijatymi fakturami.

    Spolocnost sa stala platcom DPH 23/8/2010.

    1/8/2010 sme obdrzali fakturu za sluzby (fakturovane vzdy mesacne, na mesiac vopred) na obdobie: 01/08/2010 - 31/8/2010... Teda datumy na nej zneju:

    Datum vystavenia: 1/8/2010
    Obdobie za ktore sa FA vystavuje: 01/08/2010 - 31/8/2010
    Datum zdanitelneho plnenia: 31/8/2010

    Danu fakturu som zauctovala 1/8/2010 bez DPH: 518/321.

    Spolocnost sa v priebehu mesiaca rozhodla ze bude dobrovolnym platcom DPH a od 23/8/2010 sa to stalo skutocnostou...

    1. Ma spolocnost narok na odpocitanie DPH z uvedenej faktury? V plnej vyske? Alebo pomerne za obdobie kedy uz boli platcom?
    2. Ak ma narok na nejake odpocitanie DPH, ako danu DPH preuctujem z nakladov? Takto? : 343/518?
    3. Nevadi ze faktura prijata 1/8/2010 bola este vystavena bez nasho IC DPH, kedze sme v tej dobe platcami neboli?

    Dakujem velmi pekne...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.