Zavrieť

Porady

Prenájom lešenia do EÚ

Ahojte, veľmi by som potrebovala poradiť ohľadom fakturácie do členského štátu EÚ zdaniteľnej osobe. Neviem posúdiť miesto dodania či podľa § 15 ods.1 alebo § 16 ods.1. Ide o fakturáciu prenájmu lešenia, montáž a demontáž lešenia, doprava lešenia. Najradšej by som sa priklonila k prenosu miesta dodania podľa sídla príjemcu služby, ale nie som si istá či tieto služby nesúvisia s nehnuteľnosťou. Poradíte?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    mata82 Pozri príspevok
    Ahojte, veľmi by som potrebovala poradiť ohľadom fakturácie do členského štátu EÚ zdaniteľnej osobe. Neviem posúdiť miesto dodania či podľa § 15 ods.1 alebo § 16 ods.1. Ide o fakturáciu prenájmu lešenia, montáž a demontáž lešenia, doprava lešenia. Najradšej by som sa priklonila k prenosu miesta dodania podľa sídla príjemcu služby, ale nie som si istá či tieto služby nesúvisia s nehnuteľnosťou. Poradíte?
    Informácia DRSR-týka sa síce upratovacích prác, ale pri posudzovaní daného prípadu môže byť osožná
    http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...pratovanie.pdf

    mata82 je offline (nepripojený) mata82

    mata82
    Ďakujem za link.
    Myslíš teda, že by som to mohla chápať ako prenájom hnuteľnej veci (lešenia) a to, že je lešenie umiestnené k nehnuteľnosti, nemá vplyv na určenie, že práce vykonané na hnuteľnom majetku (montáž a demontáž lešenia)
    sa nepovažujú za služby vzťahujúce sa na nehnuteľnosť? Môže to byť § 15 ods.1?

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    mata82 Pozri príspevok
    Ďakujem za link.
    Myslíš teda, že by som to mohla chápať ako prenájom hnuteľnej veci (lešenia) a to, že je lešenie umiestnené k nehnuteľnosti, nemá vplyv na určenie, že práce vykonané na hnuteľnom majetku (montáž a demontáž lešenia)
    sa nepovažujú za služby vzťahujúce sa na nehnuteľnosť? Môže to byť § 15 ods.1?
    A nehnuteľnosť, ku ktorej sa to lešenie bude používať sa nachádza v ktorom štáte? V tom istom, kde má sídlo nájomca lešenia?

    mata82 je offline (nepripojený) mata82

    mata82
    Mária.K. Pozri príspevok
    A nehnuteľnosť, ku ktorej sa to lešenie bude používať sa nachádza v ktorom štáte? V tom istom, kde má sídlo nájomca lešenia?
    Áno, nehnuteľnosť je v ČR aj príjemca služby je český odberateľ.

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    mata82 Pozri príspevok
    Áno, nehnuteľnosť je v ČR aj príjemca služby je český odberateľ.
    Uvažujem nad tým, aký rozdiel nastáva pri posudzovaní služby podľa § 15 ods.1 alebo § 16 ods. 1. Podľa toho, čo si uviedla je miesto dodania (bez ohľadu na to, či sa služba posúdi podľa § 15 ods.1, alebo § 16 ods.2) v Českej republike. Ak by Česi mali podobné ustanovenie ohľadne samozdanenia pri službách vzťahujúcich sa na nehnuteľnosť ako Slovenská republika (obdoba § 69 ods.2 zákona o DPH), tak v obidvoch prípadoch by sa fakturovalo bez DPH a daň by platil príjemca služby. S tým rozdielom, že služba podľa § 15 ods. 1 sa naviac ešte uvádza aj do súhrnného výkazu.
    Možno by bolo vhodné pozrieť ešte český zákon o DPH, či skutočne aj pri posúdení, že sa služba vzťahuje na nehnuteľnosť, sa daňová povinnosť podľa českého zákona prenáša na odberateľa služby.

    mata82 je offline (nepripojený) mata82

    mata82
    Mária.K. Pozri príspevok
    Uvažujem nad tým, aký rozdiel nastáva pri posudzovaní služby podľa § 15 ods.1 alebo § 16 ods. 1. Podľa toho, čo si uviedla je miesto dodania (bez ohľadu na to, či sa služba posúdi podľa § 15 ods.1, alebo § 16 ods.2) v Českej republike. Ak by Česi mali podobné ustanovenie ohľadne samozdanenia pri službách vzťahujúcich sa na nehnuteľnosť ako Slovenská republika (obdoba § 69 ods.2 zákona o DPH), tak v obidvoch prípadoch by sa fakturovalo bez DPH a daň by platil príjemca služby. S tým rozdielom, že služba podľa § 15 ods. 1 sa naviac ešte uvádza aj do súhrnného výkazu.
    Možno by bolo vhodné pozrieť ešte český zákon o DPH, či skutočne aj pri posúdení, že sa služba vzťahuje na nehnuteľnosť, sa daňová povinnosť podľa českého zákona prenáša na odberateľa služby.
    Česi majú tiež podobné znenie zákona: "§ 10 Místo plnění při poskytnutí služby vztahující se k nemovitosti.
    Místem plnění při poskytnutí služby vztahující se k nemovitosti, včetně služby znalce, odhadce a realitní kanceláře, služby ubytovací, udělení práv na užívání nemovitosti a služby při přípravě a koordinaci stavebních prací, jako jsou zejména služby architekta a stavebního dozoru, je místo, kde se nemovitost nachází."
    Ja som si asi mylne myslela, že ak by to bolo podľa §16, tak sa musíme registrovať v ČR a fakturovať s českou DPH, ale teraz zisťujem, že len ak by sa takáto služba fakturovala napr. českému občanovi, tak sa tam mám registrovať. Je tak?

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    mata82 Pozri príspevok
    Česi majú tiež podobné znenie zákona: "§ 10 Místo plnění při poskytnutí služby vztahující se k nemovitosti.
    Místem plnění při poskytnutí služby vztahující se k nemovitosti, včetně služby znalce, odhadce a realitní kanceláře, služby ubytovací, udělení práv na užívání nemovitosti a služby při přípravě a koordinaci stavebních prací, jako jsou zejména služby architekta a stavebního dozoru, je místo, kde se nemovitost nachází."
    Ja som si asi mylne myslela, že ak by to bolo podľa §16, tak sa musíme registrovať v ČR a fakturovať s českou DPH, ale teraz zisťujem, že len ak by sa takáto služba fakturovala napr. českému občanovi, tak sa tam mám registrovať. Je tak?
    Záleží na tom, kto je v Českej republike (podľa českého zákona o DPH) osoba povinná platiť daň. Nepozerala som toto ustanovenie českého zákona. Podľa slovenského zákona o DPH sa pri službách vzťahujúcich k nehnuteľnosti (umiestnenej v SR) a dodaných tuzemskej zdaniteľnej osobe, zahraničná osoba nemusí registrovať, lebo sa daň prenáša na príjemcu služby (slovenskú zdaniteľnú osobu).
    Ale predpokladám, že ak by fakturácia išla na českého občana-nezdaniteľnú osobu, tak pri službách dodaných v ČR, vzťahujúcich sa na nehnuteľnosť, by sa bolo potrebné registrovať v ČR.
    U nás povinnosť registrácie zahraničnej osoby rieši § 5 zákona o DPH.
    Naposledy upravil Mária.K. : 10.09.10 at 11:45

    mata82 je offline (nepripojený) mata82

    mata82
    Ďakujem za odpoveď a usmernenie, preštudovala som si český zákon o dph a majú podobné § aj na registráciu, takže sa nemusíme registrovať pri dodaní služby podľa §15 ani podľa §16. Otázne už len ostáva ako to posúdiť kvôli súhrnému výkazu.

    Prenájom lešenia do EÚ

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.