Zavrieť

Porady

Darovanie odpisaneho auta synovi - plati sa dan?

Dobry den,
prosim o radu.
Som SZCO a auto, ktore som pouzival na podnikanie a je v uctovnictve odpisane (kupene 01/2007) chcem darovat (alebo predat za symbolicku cenu) synovi, ktory je FO a nepodnika.
Otazky:
1. Musim ja alebo syn platit dan v prípade darovania?
2. Je lepsie darovat alebo predat za symbolicku cenu?

Vopred dakujem za kazdu radu.
L
Usporiadat
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Najlepšie je predať za cenu obvyklú, nájdi si inzerát na podobné auto ako predávaš / rok výroby, značka, kubatúra/ jasné že čo najnižšiu, na nete nájdeš, vytlač si to a prilož ku KP zmluve.
5 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
lechar Pozri príspevok
Dobry den,
prosim o radu.
Som SZCO a auto, ktore som pouzival na podnikanie a je v uctovnictve odpisane (kupene 01/2007)
L
auto kúpené v 1/2007 môže byť odpísané až v tomto roku k 31.12.2010
Alebo bolo obstarané na lízing.
2 0
lechar lechar

lechar je offline (nepripojený) lechar

Dobry den,

ano bolo kupene na lizing.
Chcem sa samozrejme vyhnut plateniu dane ak sa da
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
daň z darovania neexistuje. Budeš platiť daň z príjmu, ak prijmeš radu na predaj za cenu obvyklú - to je najlepšie riešenie, ak sa naozaj chceš auta zbaviť.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ide o fyzickú osobu - SZČO. Nie je možné po splatení lízingu auto preradiť do osobného majetku a prepísať ho rodinnému príslušníkovi ? Aký zákon tým živnostník poruší ? Nemal z neho žiadny príjem, z čoho má platiť daň ?

Iné by bolo, ak by tento prevod uskutočnil za účelom vyhnúť sa plateniu dane z príjmu pri predaji obchodného majetku - predaj by v krátkom čase uskutočnil syn ...
0 0
martinez martinez

martinez je offline (nepripojený) martinez

ja osobne by som to nepredaval za symbolicku cenu, lebo by to daniari mohli dodanit, nakolko sa predaj realizuje medzi zavislymi osobami.

bud by som to preradil do osobneho vlastnictva a potom prepisal na syna, alebo rovno daroval synovi z obchodneho majetku SZCO... auto je odpisane, z vyradenia nevznikaju ziadne naklady, cize ok.

a ist tou cestou, ze ked nieco darujem, tak to musim porovnavat so situaciou, ze keby som to nedaroval a bol by som to byval predal za taku a taku cenu, co by malo za nasledok odvedenie takejto a takejto dane.. je podla mojho nazoru zcestne...

jediny problem, ktory moze nastat je s DPH pri darovani.. ale predpokladam, ze ten SZCO nie je platitelom DPH.
0 0
onical onical

onical je offline (nepripojený) onical

Nie som účtovník,ale hneď ma napadlo,že takto by potom mohlo tisíce SZČo darovať odpísané autá synom,dcéram,bratom...A títo rodinní príslušníci by ihneď nadobudnuté "dary" predávali ďalej....
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Darovanie odpisaneho auta synovi - plati sa dan?
...ak sa od tohoto odpichnem , tak potom aký problém ???

Šmarím kľúče a doklady mladému ...a staraj sa ...nič sa nedeje ...

Synátor bude jazdiť , kupovať palivo , ND ....proste réžia ...
Ak by sa aj nejaká búračka stala , hádam je to aj o tej nejakej dôvere ...

Alebo sa to takto nedá ???
Pýtam sa , neviem totiž ...dalo by sa aj takto ???
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Živnostník vyradí auto z obchodného majetku - a syn môže jazdiť koľko chce - tak ako píše Juraj ...
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Ale to by bolo treba na DI 2 prepisy - najprv na FO, potom na syna (predpokladám, že v TP má meno firmy, IČO a možno ešte aj pečiatku)
0 0
lechar lechar

lechar je offline (nepripojený) lechar

Syn chce na aute jazdit, kym bude auto pojazdne. Ak je mozne ho darovat priamo z firmy synovi to by bolo asi najjednoduchsie.

Dakujem za rady
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nemôžeš jednoducho všetko nechať tak ako je, iba odhlásiť AUTO na DU - že je vyradené z podnikania? a synovi dať kľúče a TP bez oficialít? Takto nejako som pochopila predchádzajúce rady.
0 0
lechar lechar

lechar je offline (nepripojený) lechar

Dobry den,

asi by to bolo najjednoduchsie, ale chcem aby syn za to auto a to co s nim robi mal aj zodpovednost.
Ja ho uz nechcem evidovat vo firme a on ho v podstate chce mat napisane na seba -a pre mna je tiez lepsie, ked nebudem kvoli problemom s autom chodit po uradoch ja, ale uz on...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
jasné, ale keď tak zodpovedne k tomu pristupuješ, tak mu ho naozaj predaj za rozumnú cenu a zaplatíš daň z príjmu, syn si kúpené auto bude tiež viac vážiť ako darované.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
lechar Pozri príspevok
Dobry den,

asi by to bolo najjednoduchsie, ale chcem aby syn za to auto a to co s nim robi mal aj zodpovednost.
Ja ho uz nechcem evidovat vo firme a on ho v podstate chce mat napisane na seba -a pre mna je tiez lepsie, ked nebudem kvoli problemom s autom chodit po uradoch ja, ale uz on...
Ja už fakt nechápem ...tak potom čo riešiš ????

Dane nechceš platiť ...auto aj Tvoje aj nie ...aj synovi aj nie ..

Jednoduchá pomoc ...najbližšie oddelenie Evidencie motorových vozidiel a máš to ...
Správne poplatky
Prihlásenie nového vozidla | Prihlásenie dovezeného vozidla zo zahraničia | Prihlásenie vozidla z iného okresu | Prisťahovanie z iného okresu | Zmena vlastníctva vozidla | Zmena držiteľa (prepis) v okrese | Odhlásenie vozidla do iného okresu | Odhlásenie vozidla do zahraničia | Výmena neplatného osvedčenia o evidencii | Zmena farby vozidla | Vyradenie vozidla z evidencie | Výmena tabuliek s evidenčným číslom | Správne poplatky
http://www.minv.sk/?spravne-poplatky-1

...alebo aj týmto poplatkom sa chceš vyhnúť ......tak mi to nejak vychádza ....
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Rozalka Včera, 09:26 PM
Ale to by bolo treba na DI 2 prepisy - najprv na FO, potom na syna (predpokladám, že v TP má meno firmy, IČO a možno ešte aj pečiatku)
Nemyslím si, že treba prepisovať auto z FO podnikateľa(s IČO) na FO nepodnikateľa(bez IČO)
Zákon o dani z príjmu definuje, čo je obchodný majetok v §2

m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt, a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, 1) eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11 alebo 14; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného prenájmu,
Teda stačí ak to auto vyradí z obchodného majetku a oznámi to na DÚ, odhlási z dane z motorových vozidiel. Potom po piatich rokoch je príjem oslobodený od dane z príjmu podľa §9 ods.1d).
Ak by to chcel predať skôr ako po piatich rokoch, tak to musí zahrnúť do príjmov a zdaniť.

Ak by to chcel darovať, tak by sa to mohlo považovať za špekuláciu ako to neskôr predať a vyhnúť sa plateniu dane.
S týmto posledným by som sa obrátil na drsr, nech vydá stanovisko. Samozrejme podložené paragrafmi.
Naposledy upravil marjankaj : 12.09.10 at 11:34
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ja osobne som za to , že zistiť cenu v autobazároch , koľko toho času stojí presne také isté vozidlo a rovnako staré a za približnú cenu MV vozidlo predať synovi .Vozidlo predať , to ešte neznamená , že syn Vám musí dať na ruku hneď dohodnutú kúpnu sumu , môže aj po splátkach resp.čiastkovo .Všetko záleží od Vašej dohody čo sa týka platby .
Rodič - podnikateľ auto vyradí z obchodného majetku a príjem z predaja MV zdaní .Samozrejme všetko spraviť po ukončení a odkúpení predmetu finančného prenájmu .

Ja som riešila v minulosti tiež taký prípad , rozmýšľala som nad tým , tiež som uvažovala , ako to spraviť, najsolidnejšie a súčasne bezrizikové riešenie mi vyšlo riešenie mnou uvedené .Netreba špekulovať so žiadnou symbolickou cenou , lebo je dosť možné , že si s tým človek narobí viac problémov ako treba .Možno niekto nebude so mnou súhlasiť , ale ja sa radšej špekuláciám a možným daňovým dôsledkom vyhýbam.

Nakoniec peniaze zostanú aj tak v rodine .
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Zita5 Pozri príspevok
Ja osobne som za to , že zistiť cenu v autobazároch , koľko toho času stojí presne také isté vozidlo a rovnako staré a za približnú cenu MV vozidlo predať synovi .Vozidlo predať , to ešte neznamená , že syn Vám musí dať na ruku hneď dohodnutú kúpnu sumu , môže aj po splátkach resp.čiastkovo .Všetko záleží od Vašej dohody čo sa týka platby .
Rodič - podnikateľ auto vyradí z obchodného majetku a príjem z predaja MV zdaní .Samozrejme všetko spraviť po ukončení a odkúpení predmetu finančného prenájmu .

Ja som riešila v minulosti tiež taký prípad , rozmýšľala som nad tým , tiež som uvažovala , ako to spraviť, najsolidnejšie a súčasne bezrizikové riešenie mi vyšlo riešenie mnou uvedené .Netreba špekulovať so žiadnou symbolickou cenou , lebo je dosť možné , že si s tým človek narobí viac problémov ako treba .Možno niekto nebude so mnou súhlasiť , ale ja sa radšej špekuláciám a možným daňovým dôsledkom vyhýbam.

Nakoniec peniaze zostanú aj tak v rodine .
Zitka najjednoduchšie by bolo auto vyradiť z majetku a po piatich rokoch ho prepísať na syna. Nič netreba zdaňovať. Netreba žiadne peniaze a auto zostane v rodine. A nič si nemusím zisťovať
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
marjankaj Pozri príspevok
Zitka najjednoduchšie by bolo auto vyradiť z majetku a po piatich rokoch ho prepísať na syna. Nič netreba zdaňovať. Netreba žiadne peniaze a auto zostane v rodine. A nič si nemusím zisťovať
Netreba zabúdať na to , že 5 rokov je dlhá doba .......ja v tom nevidím žiaden problém, len treba uvažovať .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ešte doplním, samozrejme, že treba si pozrieť hospodárske výsledky, ako to s rokom 2010 v skutočnosti resp. predbežne bude .........Len predpokladám, že sa nejedná o nejaké viac miliónové auto .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať