Zavrieť

Porady

Mandátna zmluva - poistenie

Dobrý deň,

mám podpísať mandátnu zmluvu ohľadne sprostredkovania postenia.
Mám sa prihlásiť na DU, kde získam DIČ. To bude, len jediný môj príjem.

Prosím môže mi poradiť aké náklady môžem dávať do daň. priznania. Akú evidenciu musím viesť, pokiaľ nie som SZČO.
Náklady na PHM neviem či môžem uplatniť, auto však nevlasním ja. Neviem ako je to s cestnou daňou? Mám si odkladať aj bločky, čo som zaplatila, ohľadne svojej práce.
Musím sa aj dobrovolne poistiť na socialnej a zdravotnej poisťovni?
Ďakujem.
Naposledy upravil Madlj : 12.09.10 at 14:41
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    IVEB Pozri príspevok
    SZČO uzavrel Mandátnu zmluvu v zmysle § 652 a násl. Obchodného zákonníka. V zmluve je uvedené , že zástupca vykonáva činnosť spostredkovateľa poistenia na vlastný účet a vlastné náklady. Taktiež je tam uvedené , že medzi nimi nevzniká pracovný pomer.Zástupca dostáva od zastúpeného provízie.
    Rok 2010 -je tento príjem / provízie/ príjmom z podnikania a počítajú sa do príjmu na určenie výšky príjmu pre platenie poistného do SP a taktiež sa tento príjem zarátáva do príjmov pre účely ZP a vysporiada sa to v RZZP ? Predpokladám , že áno . V JÚ evidujem províziu ako pohľadávku a účtujem ako o inom zdaniteľnom príjme ?
    ROK 2011 - predpokladám , že tiež to isté

    Vopred sa z tejto činnosti neplatia žiadne odvody a posudzujem to ako príjem z podnikania a účtujem ako riadnu činnosť SZČO ?
    Na živnostenské oprávnenie sprostredkovanie poistenia vykonávať nemôže .Aby mohol túto prácu vykonávať , je povinný sa zaregistrovať v NBS podľa osobitných predpisov a musí spĺňať požiadavky pre základný stupeň odbornej spôsobilosti .
    Podľa môjho názoru a podľa Vášho popisu Vaša SZČO je .............podriadený sprostredkovateľ poistenia
    Návrh na zápis a registráciu by mal v jeho prípade podať ten, s kým má zmluvu spísanú .

    Sprostredkovanie poistenia a plynúci príjem z tohto sprostredkovania (provízie)spadá pod Zákon o dani z príjmu §6 odst.2 písm.d)

    (2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy

    d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a)

    Tento príjem sa riadne započítava do SP aj ZP.

    Čiže nie je to príjem priamo zo živnosti §6 odsts.1 písm.b) , ale je to príjem § 6 odst.2 písm.d).

    Provízie účtujete v Knihe pohľadávok a v peňažnom denníku -príjem ovplyvňujúci základ dane - iný .

    Doplním : v daňovom priznaní sa jedná o VI.oddiel tabuľka č1, riadok 8 ...........z činností sprostredkovateľov, ktoré nie sú živnosťou /ods. 2 písm. d)
    Naposledy upravil Zita5 : 08.02.11 at 04:31 Dôvod: Doplním : v daňovom priznaní sa jedná o VI.oddiel tabuľka č1, riadok 8 ...........z činností sprostredkovateľov, ktoré nie sú

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Madlj Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    mám podpísať mandátnu zmluvu ohľadne sprostredkovania postenia.
    Mám sa prihlásiť na DU, kde získam DIČ. To bude, len jediný môj príjem.

    Prosím môže mi poradiť aké náklady môžem dávať do daň. priznania. Akú evidenciu musím viesť, pokiaľ nie som SZČO.
    Náklady na PHM neviem či môžem uplatniť, auto však nevlasním ja. Neviem ako je to s cestnou daňou? Mám si odkladať aj bločky, čo som zaplatila, ohľadne svojej práce.
    Musím sa aj dobrovolne poistiť na socialnej a zdravotnej poisťovni?
    Ďakujem.
    Čo budeš?

    podriadený sprostredkovateľ?
    výlučný sprostredkovateľ?
    finančný agent?

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Môžeš si viesť účtovníctvo - v tom prípade uplatňuješ skutočné výdavky.
    Ale nemusíš si viesť účtovníctvo - v tom prípade si môžeš uplatniť 40 percentné paušálne výdavky .. plus odvody.
    Rozhodni sa, čo je pre teba výhodnejšie..

    Madlj je offline (nepripojený) Madlj

    žena Madlj
    Chobot Pozri príspevok
    Čo budeš?

    podriadený sprostredkovateľ?
    výlučný sprostredkovateľ?
    finančný agent?
    Budem podriadený sprostredkovateľ.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Madlj Pozri príspevok
    Budem podriadený sprostredkovateľ.
    Do NBS ťa prihlási (zaeviduje) tvoja poisťovňa, ty si nemusíš vybavovať licenciu. Licenciu potrebujú len agenti a makléri. Ty si ale budeš musieť vybaviť na DÚ DIČ.

    Madlj Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    mám podpísať mandátnu zmluvu ohľadne sprostredkovania postenia.
    Mám sa prihlásiť na DU, kde získam DIČ. To bude, len jediný môj príjem.

    Prosím môže mi poradiť aké náklady môžem dávať do daň. priznania. Akú evidenciu musím viesť, pokiaľ nie som SZČO.
    Náklady na PHM neviem či môžem uplatniť, auto však nevlasním ja.
    Keď nevlastníš auto (ani ho oficiálne nemáš prenajaté alebo požičané), tak si nemôžeš účtovať náklady na PHM. Papierovo nemáš auto tak nemáš prečo spotrebúvať PHM.

    Madlj Pozri príspevok
    Neviem ako je to s cestnou daňou?
    Ak nevlastníš auto, akú cestnú daň chceš platiť?

    Madlj Pozri príspevok
    Mám si odkladať aj bločky, čo som zaplatila, ohľadne svojej práce.
    Musím sa aj dobrovolne poistiť na socialnej a zdravotnej poisťovni?
    Ďakujem.
    Aké bločky máš na mysli?

    Bližšie by ti mala vedieť povedať poisťovňa, pre ktorú pracuješ.

    Madlj je offline (nepripojený) Madlj

    žena Madlj
    Ďakujem za odpovede.

    Chobot
    Aké bločky máš na mysli?

    Myslím bločky napr. kancelárské potreby, mobil a iné. Prípadne aké náklady si môžem dať do nákladov, keď nechcem robiť náklady cez paušál 40%.
    Môžem viesť jednoduché alebo podvojné účtovníctvo, prípadne stačí viesť evidenciu o nákladoch a výnosoch?
    Na poisťovni SP a ZP sa musím prihlásiť ako dobrovolne poistená osoba a platiť si poistenie?

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Madlj Pozri príspevok
    Ďakujem za odpovede.

    Chobot
    Aké bločky máš na mysli?

    Myslím bločky napr. kancelárské potreby, mobil a iné. Prípadne aké náklady si môžem dať do nákladov, keď nechcem robiť náklady cez paušál 40%.
    Môžem viesť jednoduché alebo podvojné účtovníctvo, prípadne stačí viesť evidenciu o nákladoch a výnosoch?
    Na poisťovni SP a ZP sa musím prihlásiť ako dobrovolne poistená osoba a platiť si poistenie?
    podľa mňa sa ti asi oplatí viac uplatňovať paušálne výdavky ... čiž nič si nemusíš odkladať, žiadne bločky, žiadne učto nemusíš robiť - v tom už sú všetky výdavky.... jedine odvody treba evidovať ..
    Pre SP a ZP si SZČO ... takže popozeraj si povinnosti .. nateraz máš povinné ZP ... v SP sa môžeš poistiť dobrovoľne, ale nemusíš

    a ešte doložím .. v zmluve, ktorú si podpísal s poisťovňou, by si mal mať niečo o týchto povinnostiach... treba pozrieť

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Madlj Pozri príspevok
    Ďakujem za odpovede.

    Chobot
    Aké bločky máš na mysli?

    Myslím bločky napr. kancelárské potreby, mobil a iné.

    Prípadne aké náklady si môžem dať do nákladov, keď nechcem robiť náklady cez paušál 40%.
    Také, čo súvisia s podnikaním... Nákup motorovej kosačky asi pred daňovou kontrolou neobhájiš.


    Madlj Pozri príspevok
    Môžem viesť jednoduché alebo podvojné účtovníctvo, prípadne stačí viesť evidenciu o nákladoch a výnosoch?
    Na poisťovni SP a ZP sa musím prihlásiť ako dobrovolne poistená osoba a platiť si poistenie?
    Načo chceš viesť podvojné účtovníctvo?

    Madlj je offline (nepripojený) Madlj

    žena Madlj
    Ďakujem Vám veľmi pekne za odpovede Katy a R a Chobot pomohli mi zorientovať sa v uvedenej oblasti. Pekný deň.

    Lumila je offline (nepripojený) Lumila

    Lumila
    počíta sa práca na mandátnu zmluvu do odpracovaných rokov? núka sa mi práca ako podriadený sprostredkovateľ a neviem, či ísť na živnosť alebo mandátnu zmluvu. Čo je výhodnejšie? Nie som v tom doma

    Lumila je offline (nepripojený) Lumila

    Lumila
    Majkas Pozri príspevok
    Podla mna je to o tom, či budeš platit SP-starobné poistenie - ak sa nemýlim ?
    v tom prípade by sa mi roky počítali?

    IVEB je offline (nepripojený) IVEB

    IVEB
    SZČO uzavrel Mandátnu zmluvu v zmysle § 652 a násl. Obchodného zákonníka. V zmluve je uvedené , že zástupca vykonáva činnosť spostredkovateľa poistenia na vlastný účet a vlastné náklady. Taktiež je tam uvedené , že medzi nimi nevzniká pracovný pomer.Zástupca dostáva od zastúpeného provízie.
    Rok 2010 -je tento príjem / provízie/ príjmom z podnikania a počítajú sa do príjmu na určenie výšky príjmu pre platenie poistného do SP a taktiež sa tento príjem zarátáva do príjmov pre účely ZP a vysporiada sa to v RZZP ? Predpokladám , že áno . V JÚ evidujem províziu ako pohľadávku a účtujem ako o inom zdaniteľnom príjme ?
    ROK 2011 - predpokladám , že tiež to isté

    Vopred sa z tejto činnosti neplatia žiadne odvody a posudzujem to ako príjem z podnikania a účtujem ako riadnu činnosť SZČO ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.