Zavrieť

Porady

Starostlivosť o dieťa, keď je matka chorá

Ahojte,

chcela by som sa spýtať nasledovné. Matka je na materskej dovolenke s polročným dieťaťom, avšak ochorela. Má otec právo ostať doma s dieťaťom? Aj v prípade, že matka dieťaťa je materskej?

Podľa akého paragrafu, prípadne ako sa tomu hovorí? Je to OČR, alebo ako sa to rieši?

Nejde mi o výpočty náhrady mzdy, ani nič také...

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    zk24 Pozri príspevok
    Ahojte,

    chcela by som sa spýtať nasledovné. Matka je na materskej dovolenke s polročným dieťaťom, avšak ochorela. Má otec právo ostať doma s dieťaťom? Aj v prípade, že matka dieťaťa je materskej? Áno, má.

    Podľa akého paragrafu, prípadne ako sa tomu hovorí? Je to OČR, alebo ako sa to rieši?[B] §141ZP. Ošetrovné Nejde mi o výpočty náhrady mzdy, ani nič také...

    Ďakujem.
    Odpovede v texte.
    Naposledy upravil Tweety : 13.09.10 at 06:09 Dôvod: ošetrovné

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    zk24 Pozri príspevok
    Ahojte,

    chcela by som sa spýtať nasledovné. Matka je na materskej dovolenke s polročným dieťaťom, avšak ochorela. Má otec právo ostať doma s dieťaťom? Aj v prípade, že matka dieťaťa je materskej?

    Podľa akého paragrafu, prípadne ako sa tomu hovorí? Je to OČR, alebo ako sa to rieši?

    Nejde mi o výpočty náhrady mzdy, ani nič také...

    Ďakujem.
    Manžel si môže uplatniť ošetrovné na manželku, ak to jej zdravotný stav vyžaduje - nie na zdravé dieťa.
    (1) Poistenec má nárok na ošetrovné, ak

    a) ošetruje choré dieťa, chorého manžela, chorú manželku, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky), ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou, alebo
    b) sa stará o dieťa do desiatich rokov veku, ak
    1. dieťaťu bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu, 50)
    2. predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje dieťaťu starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, boli rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) alebo
    3. fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) alebo bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať.
    Naposledy upravil veronikasad : 13.09.10 at 06:05

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    zk24 Pozri príspevok
    Este by som sa predsa potrebovala spytat - ake doklady treba priniest na HR? Dokaz o PN-ke matky? Pripadne, co vsetko okolo toho musi este zamestnanec (otec) spravit? Niekam nieco nahlasit? (socialka a tak?)

    btw. matka a otec dietata nie su manzelia, "iba" partneri zijuci v jednej spolocnej domacnosti.

    Vďaka moc.
    Partnerkin ošetrujúci lekár musí vyplniť tlačivo pre soc. poisťovňu - žiadosť o ošetrovné.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Chobot Pozri príspevok
    Partnerkin ošetrujúci lekár musí vyplniť tlačivo pre soc. poisťovňu - žiadosť o ošetrovné.
    Tlačivo od ošetrujúceho lekára si vyplní a odovzdá svojmu zamestnávatelovi. Ten k nemu priloží potvrdenie o výške príjmu a odošle ho do sociálnej poisťovne. Možno by bolo dobré priložiť aj rodný list dieťaťa, kde je zapísaný ako otec.

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Este by som sa predsa potrebovala spytat - ake doklady treba priniest na HR? Dokaz o PN-ke matky? Pripadne, co vsetko okolo toho musi este zamestnanec (otec) spravit? Niekam nieco nahlasit? (socialka a tak?)

    btw. matka a otec dietata nie su manzelia, "iba" partneri zijuci v jednej spolocnej domacnosti.

    Vďaka moc.

    Starostlivosť o dieťa, keď je matka chorá

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.