Zavrieť

Porady

Dohody o vykonaní práce - dane

Zdravím, našiel som zopár tém týkajúcich sa o dohodách o vykonaní práce, ako to je s daňami, ale rád by som sa spýtal na môj konkrétny prípad, nech mám v papieroch poriadok a nenarobil si zbytočné problémy pri vypĺňaní daňového priznania.

Som denný študent VŠ a chcem si privyrábať občasnými brigádami rôzneho druhu, ide o jednorázové brigády a niekoľko už mám vyhliadnutých.
Chcem pracovať na základe dohody o vykonaní práce. Uvediem modelový príklad:

Október 2010:
1. brigáda: odmena 60€
2. brigáda: odmena 220€
3. brigáda: odmena 110€

November 2010:
1. brigáda: odmena 140€

Vo všetkých prípadoch ide o "hrubú mzdu", teda čistá odmena mi bude vyplatená už ako zdanená. Čo všetko musím spraviť pre to aby som si mohol uplatniť nárok na vrátenie daní? A koľko za rok môžem zarobiť aby mi zo všetkých brigád mohli vrátiť dane? Čítal som niečo o vyhlásení k zdaňovaniu príjmov a to, že to môžem mať podpísané len u jedného zamestnávateľa. Ale ja mám pri každej brigáde iného, takže teraz neviem či to platí, že to môžem mať podpísané u jendého len súčasne alebo keď mi práca skončí u jedného a neskôr začne u druhého či aj v tomto prípade môžem to vyhlásenie podpísať. A ešte som čítal niečo o Potvrdení o príjme. To by mi mal dať každý zamestnávateľ, ktorý ma vyplatil, že?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    vyhlásenie k zdaneniu príjmov môžeš mať podpísané len u jedného zamestnávateľa, ak máš súbežne viac dohôd u rôznych zamestnávateľov, to znm. že raz mesačne si uplatníš nezdan. časť vo výške 335,47 €, najlepšie je podpísať u toho z-ľa, kde máš najvyššiu odmenu, do tejto výšky nebude zdanená, rozdiel sa zdní.

    Potvrdenie o príjme ti vydá každý zamestnávateľ a to do rúk alebo písomne ti pošle na adresu.

    Daňové priznanie podávaš za rok 2010 do 31.3.2011, urobíš súčet všetkých potvrdení - príjmov zo závislej činnosti podľa §5 ZoDP a uplatníš si celú ročnú nezdaniteľnú časť a to 335,47 x 12 mesiacov čo je 4025,70 € ročne. Tvoje príjmy do tejto výšky nebudú zdanené, prípadne ti bude vrátená daň ak budú zdanené dohody.

    Marccus je offline (nepripojený) Marccus

    Marccus
    Ďakujem, ešte jedna vec, modelová situácia:

    So zamestnávateľom (brigáda č. 2) som podpísal vyhlásenie k zdaneniu príjmov, tzn. ak to správne chápem, by mi mal vyplatiť celú čiastku, tak ako je napísané na dohode, teda 220€ (dane zaplatím len z brigády 1 a 3). Aký má vlastne význam toto vyhlásenie, keď vlastne pri daňovom priznaní si uplatním celú ročnú nezdaniteľnú časť (za predpokladu že nezarobím tých 4025,70€ za rok)? Lebo to chápem tak, že ak nepodpíšem so zamestnávateľom vyhlásenie k zdaneniu príjmov a on mi vyplatí teda -19% (178,20€), mne to vlastne potom aj tak vrátia po podaní daňového priznania.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Marccus Pozri príspevok
    Ďakujem, ešte jedna vec, modelová situácia:

    So zamestnávateľom (brigáda č. 2) som podpísal vyhlásenie k zdaneniu príjmov, tzn. ak to správne chápem, by mi mal vyplatiť celú čiastku, tak ako je napísané na dohode, teda 220€ (dane zaplatím len z brigády 1 a 3). Aký má vlastne význam toto vyhlásenie, keď vlastne pri daňovom priznaní si uplatním celú ročnú nezdaniteľnú časť (za predpokladu že nezarobím tých 4025,70€ za rok)? Lebo to chápem tak, že ak nepodpíšem so zamestnávateľom vyhlásenie k zdaneniu príjmov a on mi vyplatí teda -19% (178,20€), mne to vlastne potom aj tak vrátia po podaní daňového priznania.
    nečakáš na vrátenie daní do mája, ale máš ich hneď na ruke ...

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    to vyhlásenie nepodpisuješ len ty, týka sa aj ľudí, ktorí majú jedného zamestnávateľa celý rok, alebo dvoch. Ty ak by si mal každý mesiac len jednu brigádu aj ked u iného zamestnávateľa, tak by si vlastne dohodnutú odmenu dostával celú bez zrážok - brutto dohoda = netto až do tých cca337€.
    U teba - kedže máš mesačne 2-3-4 dohody sa to komplikuje - to nemá veľký význam, papierovačky má hlavne zamestnávateľ. Ak ti nevadí, že nemáš všetky peniaze hned v ruke, tak nič nepodpisuj a jednoduchšie sa ti vyplní DPFO na konci roka. Len na tú daň budeš čakať do 30.4.2011.

    Marccus je offline (nepripojený) Marccus

    Marccus
    Ďakujem, už mám v tom jasno Či dostanem každý mesiac na ruku hrubú odmenu alebo mi to po zdanení v máji vrátia už pre mňa nehrá rolu, sú to tie isté peniaze a to som si chcel overiť.
    Vďaka.

    Dohody o vykonaní práce - dane

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.