Zavrieť

Porady

srbsko a DIN -zámena pri zahran.prac.ceste

čaute! Prosím, potrebujem veľmi súrne vyriešiť tento problém:
zamestnanec mi doniesol zo zahraničnej pracovnej cesty - zo SRBSKA lístok zo zmenárne, je tam uvedené že zamenil (ak to dobre rozumiem z toho papiera) 100 eur a dostal 10548,20 DIN (zrejme dinárov). Môže to takto byť? Neviem totiž na žiadnom kurzovnom lístku nájsť dináre ani Srbsko. Prosím pomôžte čo s tým!
Naposledy upravil Dav : 26.09.10 at 16:27
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    sattelitka Pozri príspevok
    Aha, dobre ďakujem chobot!
    No ešte mi prosím ťa vysvetli prečo kurz z prvého dňa mesiaca v ktorom pr.cesta začala? Ona bola dňa 31.7.2010. Myslela som si, že dňom predchádzajúcim dňu nákupu dialn.známky. ..... a to som tu toľľľkooo študovala zahr.prac.cesty!
    Ak bola cesta uskutočnená 31.7.2010, tak v tento deň aj tak platil kurz ECB (alebo NBS) , ktorý bol vyhlásený dňa 1.7.2010 - kurzy pre tieto meny sa vyhlasujú 1x mesačne a platia pre celý mesiac:

    http://www.nbs.sk/sk/statisticke-uda...vcm-20100701/g

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    sattelitka Pozri príspevok
    Chobot, ešte sa spýtam k tomuto prípadu. Otázky v oranžovom.

    ale ak nedostal dopredu zálohu na prac.cestu? Vlastne ich (tie eurá) nebude mať predtým!
    Tak ich dal zo svojho a vo vyúčtovaní ich dostane vyplatené. Inak podľa správnosti by ste mali dávať na každú zahraničnú cestu preddavok, aby zamestnanec nemusel míňať svoje peniaze.

    sattelitka Pozri príspevok
    Ale ak on vyúčtováva na cesťáku len stravne a vreckové - ten doklad o platení dialničného poplatku ja účtujem do výdavkov (účtovníctva) zvlášť - nie v cesťáku. Je to výdavok pre firmu. A on je zamestnanec- aj spoločník a konateľ zároveň.
    A prečo to účtuje zvlášť? Veď to má priamy súvis s pracovnou cestou a ja to nevyhnutný vedľajší náklad na pracovnej ceste. Oveľa jednoduchšie je to zahrnúť do vyúčtovania a vyplatiť pracovníkovi.

    Navyše - ak to dáš do nákladov firmy, ako preukážeš, ako vznikol ten náklad. Zrazu len budeš mať v pokladni nákup diaľničnej známky - ak sa kontrola spýta, na čo firma kupovala srbskú diaľ. známku, čo povieš? AKo to zdôvodníš? Kto si bude pamätať za rok, s akou cestou má tá známka súvis?

    Ak by to bolo na vyúčtovaní prac. cesty, tak je nad slnko jasné, že niekto vykonal prac. cestu do Srbska (veď bude vyúčtovanie z cesty) a v rámci toho kúpil diaľničnú nálepku. Bude to na jednom doklade a nikoho nenapadne pochybovať o oprávnenosti nákupu diaľ. známky.

    Z akého dôvodu to chceš účtovať cez pokladňu? Aj na vyúčtovaní prac. cesty je to výdavok pre firmu, dokonca presne definovaný - cest. náhrady!

    Či budeš kvôli tomu jednému dokladu otvárať účet - zahraničnú pokladňu v dinároch?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    sattelitka Pozri príspevok
    čaute! Prosím, potrebujem veľmi súrne vyriešiť tento problém:
    zamestnanec mi doniesol zo zahraničnej pracovnej cesty - zo SRBSKA lístok zo zmenárne, je tam uvedené že zamenil (ak to dobre rozumiem z toho papiera) 100 eur a dostal 10548,20 DIN (zrejme dinárov). Môže to takto byť? Neviem totiž na žiadnom kurzovnom lístku nájsť dináre ani Srbsko. Prosím pomôžte čo s tým!
    Neviem, na čo to potrebuješ, veď nárok pre krajinu Srbsko je daný v mene EUR. A čo spravil zamestnanec s tými euráčmi, čo dostal, je jeho vec. Je jedno, kde ich zamenil a na akú menu. Teba to nemusí trápiť. Vyúčtovanie bude v mene EUR, ten lístok zo zmenárne si môže nechať, ty ho nepotrebuješ.

    Ak by aj mal nejaký doklad (napr. diaľničný poplatok) v mene RSD (Srbský Dinár), tak ten prepočítavaš na EUR kurzom prvého dňa mesiaca, v ktorom prac. cesta začala. A ten kurz nájdeš na stránke NBS v sekcii kurzové lístky.

    Od 2.9.2010 bol kurz pre srbský dinár 104,919 RSD/EUR.

    sattelitka je offline (nepripojený) sattelitka

    sattelitka
    Chobot Pozri príspevok
    Neviem, na čo to potrebuješ, veď nárok pre krajinu Srbsko je daný v mene EUR. A čo spravil zamestnanec s tými euráčmi, čo dostal, je jeho vec. Je jedno, kde ich zamenil a na akú menu. Teba to nemusí trápiť. Vyúčtovanie bude v mene EUR, ten lístok zo zmenárne si môže nechať, ty ho nepotrebuješ.

    Ak by aj mal nejaký doklad (napr. diaľničný poplatok) v mene RSD (Srbský Dinár), tak ten prepočítavaš na EUR kurzom prvého dňa mesiaca, v ktorom prac. cesta začala. A ten kurz nájdeš na stránke NBS v sekcii kurzové lístky.

    Od 2.9.2010 bol kurz pre srbský dinár 104,919 RSD/EUR.
    Aha, dobre ďakujem chobot!
    No ešte mi prosím ťa vysvetli prečo kurz z prvého dňa mesiaca v ktorom pr.cesta začala? Ona bola dňa 31.7.2010. Myslela som si, že dňom predchádzajúcim dňu nákupu dialn.známky. ..... a to som tu toľľľkooo študovala zahr.prac.cesty!

    sattelitka je offline (nepripojený) sattelitka

    sattelitka
    [QUOTE=Chobot;1511064]Ak bola cesta uskutočnená 31.7.2010, tak v tento deň aj tak platil kurz ECB (alebo NBS) , ktorý bol vyhlásený dňa 1.7.2010 - kurzy pre tieto meny sa vyhlasujú 1x mesačne a platia pre celý mesiac:Je určené pre ktoré meny konkrétne? Tieto vybraté meny sa stále určujú len 1xmesačne?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    [QUOTE=sattelitka;1511218]
    Chobot Pozri príspevok
    Ak bola cesta uskutočnená 31.7.2010, tak v tento deň aj tak platil kurz ECB (alebo NBS) , ktorý bol vyhlásený dňa 1.7.2010 - kurzy pre tieto meny sa vyhlasujú 1x mesačne a platia pre celý mesiac:Je určené pre ktoré meny konkrétne? Tieto vybraté meny sa stále určujú len 1xmesačne?
    Veď tie, ktoré sú v tom zozname (kurzovom lístku).

    sattelitka je offline (nepripojený) sattelitka

    sattelitka
    Chobot Pozri príspevok
    Neviem, na čo to potrebuješ, veď nárok pre krajinu Srbsko je daný v mene EUR. A čo spravil zamestnanec s tými euráčmi, čo dostal, je jeho vec. ale ak nedostal dopredu zálohu na prac.cestu? Vlastne ich (tie eurá) nebude mať predtým! ? Je jedno, kde ich zamenil a na akú menu. Teba to nemusí trápiť. Vyúčtovanie bude v mene EUR, ten lístok zo zmenárne si môže nechať, ty ho nepotrebuješ. Vyúčtovanie bude v mene eur- ano, ale len stravné a vreckové.

    Ak by aj mal nejaký doklad (napr. diaľničný poplatok) v mene RSD (Srbský Dinár), tak ten prepočítavaš na EUR kurzom prvého dňa mesiaca, v ktorom prac. cesta začala. [I]Ale ak on vyúčtováva na cesťáku len stravne a vreckové - ten doklad o platení dialničného poplatku ja účtujem do výdavkov (účtovníctva) zvlášť - nie v cesťáku. Je to výdavok pre firmu. A on je zamestnanec- aj spoločník a konateľ zároveň.[/I] A ten kurz nájdeš na stránke NBS v sekcii kurzové lístky.

    Od 2.9.2010 bol kurz pre srbský dinár 104,919 RSD/EUR.
    Chobot, ešte sa spýtam k tomuto prípadu. Otázky v oranžovom.

    sattelitka je offline (nepripojený) sattelitka

    sattelitka
    veľmi pekne ďakujem za dôkladné vysvetlenie, teraz to už chápem, Chobot, cením si to !

    srbsko a DIN -zámena pri zahran.prac.ceste

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.