Zavrieť

Porady

Daň z nehnuteľností zaplatená predchádzajúcim vlastníkom

V priebehu tohto roka som nadobudla do vlastníctva nehnuteľnosť súdnym rozhodnutím. Nehnuteľnosť prenajímam a o nej účtujem. Predchádzajúci vlastník podal daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti za tento rok a 1. splátku dane zaplatil. Požaduje, aby som mu uhradila alikvótnu časť zaplatenej dane. Môj názor je taký, že na to nemá nárok, lebo platiteľom zo zákona v tomto roku je on. Ja by som do daňových výdavkov nemohla túto daň premietnuť, kým on daň zaplatil v súlade so zákonom a je to jeho daňový náklad. Máte niekto skúsenosti s takýmto alebo podobným prípadom?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Nasla som k tvojmu pripadu toto:

    Vznik a zánik daňovej povinnosti

    Daňová povinnosť vzniká 1. januára zdaňovacieho obdobia nasledujúceho po zdaňovacom období, v ktorom sa daňovník stal vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti, ktorá je predmetom dane, a zaniká 31. decembra zdaňovacieho obdobia, v ktorom daňovníkovi zanikne vlastníctvo, správa, nájom alebo užívanie nehnuteľnosti. Ak sa daňovník stane vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti 1. januára bežného zdaňovacieho obdobia, vzniká daňová povinnosť týmto dňom.

    http://www.upvs.gov.sk/Portal/sk/Def...tID=39&aid=929

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Veď práve, v zmysle zákona je to jasné, že platiteľom dane je predchádzajúci vlastník. Lenže on tvrdí, že je to nelogické, aby platil za celý rok, lebo od apríla nie je vlastníkom a chce, aby som ja uhradila zostatok. Ja ho chápem, že sa mu to zdá nespravodlivé, ale operujem práve tým, že pre mňa by to nebol daňový výdavok, kým pre neho áno. A preto to ani nechcem zaplatiť.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Na tvojom mieste by som dan za neho neplatila. V pripade, ze by dan neuhradil, mal by nedoplatok na dani a ten bude urad vymahat od neho, nie od teba. Argument o logike nema oporu, zakon hovori jasne.

    Daň z nehnuteľností zaplatená predchádzajúcim vlastníkom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.