Zavrieť

Porady

Došlá zahraničná fa z EÚ s DPH

Milí poradcovia!

Zrejme sa táto téma už preberala, ale predsa Vás chcem poprosiť o radu,
mám zahr. došlú fa z MR, dodávateľ vyčíslil DPH (ide o službu-províziu za predaje v MR). Keďže ide o maďarskú DPH, ja túto fa zaevidujem akoby bola mimo EÚ, t.j. nič o DPH, nikde sa v priznaní neuvedie, nemám povinnosť to zdaniť, keďže to už je zdanené v MR. Keby som chcel vrátiť, musím sa registrovať v MR. Je to takto správne, alebo som sa niekde pomýlil ? Vopred vďaka za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

    Luckasari
    Oldi, a ty si platitel DPH, a objednal si si tuto sluzbu pod svojim IC DPH? lebo ak ano, tak ti to nemali fakturovat s DPH

    Oldi je offline (nepripojený) Oldi

    Oldi
    Áno som platiteľ, tiež sa mi to nejako nezdá, ale podľa ktorého § by to bolo? Ja neviem, či toto pasuje na § 15 ods. 7 a 8. Ide o takúto službu: My vyvezieme do MR tovar, resp. predávame ho obchodným reťazcom, ale toto zabezpečuje firma z MR. Všetko sa deje v našom mene, oni nám potom vyfaktúrujú určité dohodnuté % z predaja ako províziu. Kde je teda miesto dodania ? , oni tvrdia že u nich, preto to fakturujú s DPH.

    alexaneta je offline (nepripojený) alexaneta

    alexaneta
    na §7 a 8 to nevyzerá - to máte zrejme ako sprostredkovanie predaja tovaru skôr § 15 ods.1???alebo § 16 ods.6????
    Naposledy upravil alexaneta : 12.08.04 at 07:54

    Oldi je offline (nepripojený) Oldi

    Oldi
    alexaneta
    na §7 a 8 to nevyzerá - to máte zrejme ako sprostredkovanie predaja tovaru skôr § 15 ods.1???
    Zrejme si myslela, že ods. 7 a 8 to nie je. Takže ods. 1 ? Luckasari, čo myslíš ?

    alexaneta je offline (nepripojený) alexaneta

    alexaneta
    mne to najviac pasuje na § 16 ods.6 .neviem čo majú v zmluve, ale z tohoto zas to vychádza žeby to mali fakturovať bez dane

    Oldi je offline (nepripojený) Oldi

    Oldi
    Mňa z tohto porazí, teraz tu mám ďalšiu fa, tentokrát z PL, prenájom výst.plochy, tiež mi to fakturujú s DPH. Čo s tým ?

    alexaneta je offline (nepripojený) alexaneta

    alexaneta
    oldi to by asi patrilo k tomu §15 ods.1 - kde má dodávateľ služby sídlo, dať to celé do nákladov a potom zistiť či nie je možné v ich štáte žiadať o vrátenie DPH -môj názor

    Beata je offline (nepripojený) Beata

    Beata
    Ja by som MR dala prerobiť faktúru. Aj ja si totiž myslím, že DPH z tejto služby patrí Slovensku, podľa §16 odst. 6. Treba to ale dobre zvážiť, či máte v zmluve - sprostredkovanie tovaru, či to ozaj sedí na to sprostredkovanie tovaru.

    Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

    Luckasari
    Beatka, ja som tiez rozmyslala nad §16 ods. 6 ale tam je pisane, ze sprostredkovatel kona v mene a na ucet inej osoby - a neviem, ci je toto prave Oldiho pripad

    rosemary je offline (nepripojený) rosemary

    rosemary
    Ja si myslím, že Maďari, Poliaci aj Češi majú zo zákona taký istý guláš, ako my, ja som mala taký prípad, že chodíme opravovať autá do Čiech, nakoľko sme na hraniciach a výjde nás to lacnejšie a mali sme problém v čechách vysvetliť, prečo nám to majú účtovať baz DPH, až som im citovala ich zákon, pani sa ospravedlnila a poďakovala sa že som ich na to upozornila.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.