Zavrieť

Porady

Ako je to z odvodmi do soc.poisťovne podľa daň.priznania za rok 2005 až 2008?

Od r.2004 som podnikala – mala som zivnost, ale aj sprostredkovatelsku zmluvu s maklerskou spolocnostou. V r.2005 platilo, ze pri danovom priznani sa delili prijmy zo sprostredkovania a zo zivnosti. Prijmy zo sprostredkovania sa neratali do sumy pre odvody do socialnej poistovne. V SP mi tvrdia, že od roku 2006 už to neplati. Moje informacie su, ze to prestalo platit az od 1.1.2008. Kto ma pravdu? A podla akeho je to zakona?
Marticka999


PS: Sociálna poisťovňa to odomňa teraz spätna pýta!!!
Naposledy upravil Dav : 26.09.10 at 16:29
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

    VieraPopluharova
    marticka999 Pozri príspevok
    Od r.2004 som podnikala – mala som zivnost, ale aj sprostredkovatelsku zmluvu s maklerskou spolocnostou. V r.2005 platilo, ze pri danovom priznani sa delili prijmy zo sprostredkovania a zo zivnosti. Prijmy zo sprostredkovania sa neratali do sumy pre odvody do socialnej poistovne. V SP mi tvrdia, že od roku 2006 už to neplati. Moje informacie su, ze to prestalo platit az od 1.1.2008. Kto ma pravdu? A podla akeho je to zakona?
    Marticka999


    PS: Sociálna poisťovňa to odomňa teraz spätna pýta!!!

    Samostatne zárobkovo činná osobapodľa zákona o sociálnom poistení je fyzická osoba, ktorá má oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu, okrem činnosti fyzickej osoby v pracovnom pomere, na ktorej výkon je povinná mať oprávnenie podľa osobitného predpisu [§ 5 písm. c) zákona o sociálnom poistení].

    Z uvedeného vyplýva, že sprostredkovateľ, ktorý vykonáva sprostredkovateľskú činnosť na základe oprávnenia podľa osobitného predpisu, ktorým v tomto prípade je zákon o starobnom dôchodkovom sporení v znení neskorších predpisov, avšak nie v pracovnom pomere, má na účely sociálneho poistenia postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby, a to odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o udelení povolenia na vykonávanie činnosti sprostredkovateľa.

    Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu (zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov) bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10, a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu, nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10, ak zákon o sociálnom poistení neustanovuje inak.

    Samostatne zárobkovo činnej osobe, ktorá má oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu, povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie zaniká vždy dňom zániku tohto oprávnenia [§ 21 ods. 1 a ods. 4 písm. b) zákona o sociálnom poistení v znení zákona č. 439/2004 Z. z.].

    Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná, ak zákon o sociálnom poistení neustanovuje inak, predložiť príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne do 30. júna kalendárneho roka výpis z daňového priznania vrátane výpisu z opravného daňového priznania za predchádzajúci kalendárny rok.

    Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná prihlásiť sa na nemocenské poistenie a dôchodkové poistenie najneskôr do ôsmich dní od vzniku týchto poistení a odhlásiť sa z týchto poistení do ôsmich dní od ich zániku (§ 228 ods. 1 a 3 zákona o sociálnom poistení).

    Získaním povolenia na vykonávanie činnosti sprostredkovateľa nadobúda fyzická osoba na účely sociálneho poistenia postavenie samostatne zárobkovo činnej osoby za predpokladu, že túto činnosť nevykonáva v príslušnej dôchodkovej správcovskej spoločnosti ako zamestnanec v pracovnom pomere. Vznik povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby sa v tomto prípade posudzuje od 1. júla 2006, a to na základe dosiahnutej výšky príjmov z činnosti sprostredkovateľa za rok 2005.

    Za predpokladu, že príjem z tejto činnosti dosiahol za rok 2005 vyšší ako zákonom ustanovená hranica príjmu, vzniklo samostatne zárobkovo činnej osobe od 1. júla 2006 povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie, a tým aj povinnosť prihlásiť sa na tieto poistenia v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne podľa miesta trvalého pobytu, ako aj povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity.

    Ak fyzická osoba, ktorá je povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba, je aj fyzickou osobou v pracovnom pomere, t. j. má na účely sociálneho poistenia postavenie zamestnanca, ide o súbeh dvoch poistných vzťahov, pričom povinnosť odvádzať poistné na sociálne poistenie sa posudzuje z každého poistného vzťahu osobitne, v spojitosti s ustanovením § 138 ods. 16 zákona o sociálnom poistení v znení zákona č. 439/2004 Z. z.

    Čiže laicky povedane, ano podla zakona o socialnom poistení platného od
    1.januára 2006 si bola povinná sa prihlásiť do socialnej poisťovne a podla prijmu zo sprostredkovatelskej cinnosti podla danoveho priznania za rok 2005 podať vypis z tohoto danoveho priznania socialnej poistovni i zo sprostredkovatelskej cinnosti a na zaklade vysky prijmu i platit prislusne odvody.
    A je to presne podla zakona 439/2004.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Kukni zakon o socialnom poisteni, je na uvodnej stranke. Najdes tam aj starsie znenia.

    Ako je to z odvodmi do soc.poisťovne podľa daň.priznania za rok 2005 až 2008?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.