Zavrieť

Porady

DzP FO - obmedzena ci neobmedzena danova povinnost?

Ahojte,

FO s dvojitym obcianstvom - Slovenske a iný ČŠ, je zamestnana v oboch tychto statoch, a aj podnika v oboch statoch. Ma dve trvale bydliska - na kazdom obcianskom uvedene jedno . Takze na slovenskom obcianskom ma slovenske trvale bydlisko...

Jeho prijmy:

Slovensko:
1. Spolocnik / konatel s.r.o. - bez odmeny, bez zmluvy.
2. sucastne zamestnany v tejto spolocnosti na pracovny uvazok 8h tyzdenne (odpracovane vzdy v piatok) - z tychto prijmov mu zrazam zrazkovu dan mesacne. Vsetko poistne si plati v zahranici, na zaklade E101-tky
3. Príjmy z prenajmu nehnutelnosti

Iný ČŠ:
1. zamestnanie
2. niečo ako živnostník

Na základe čoho určím jeho danovu rezidenciu? V skutocnosti sa zdrziava viac na uzemi ineho ČŠ, kde ma manželku, na slovensku vsak ma rodicov a tuto "druhu cast" rodiny.

S pravidelnostou je na slovensku kazdy piatok (mame vzdy stretnutie), obcas vsak z casu na cas aj cez tyzden - ked vybavuje obchody pre slovensku s.r.o.

Ja viem ze je len september, ale pre istotu to zacinam riesit uz teraz - kde bude podavat DP? Na zaklade coho urcit jeho danovu rezidenciu? Staci ked mu na konci roka spravim danove priznanie za prijmy zo slovenskeho pracovneho pomeru + prijmy z nehnutelnosti? Alebo treba dodanovat aj zahranicne prijmy? Pripadne bude v zahranici dodanovat slovenske prijmy?

Alebo staci keby spisal cestne vyhlasenie ze sa na slovensku nezdrzuje 183 dni v roku?

Ďakujem za akykolvek nazor.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    no ved - podľa mňa treba záväzne určiť rezidenciu. DP sa podáva v štáte, kde je rezidentom a to z celosvetových príjmov.
    Hm, tie príjmy z nájmu - to zn. že ide o celoročný príjem a teda stálu prevádzkáreň. Takže podáš DP zaňho aj v SR a postúpiš na celkové usporiadanie do ČŠ.
    Alebo ak si určí rezidenciu v SR - to bude pre teba asi problém, musela by si ty riešiť celosvetové príjmy.
    V jednom štáte to treba urobiť a treba to aj záväzne doriešiť.
    Naposledy upravil KEJKA : 23.09.10 at 07:12

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    všetky informácie, ktoré by záväzne určili jeho domicil sú dvojité.
    Takže by sa mal urýchlene rozhodnúť, kde to DP chce podávať - mne vychádza, že stredisko jeho ekonomicjých záujmov je predsa len ČŠ, nie SR. nech sa teda tam prihlási-zaregistruje a ty mu vypočítaš ZD a daň podľa SR zákonov kvôli zápočtu resp. vysporiadaniu celosvetových príjmov.

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    KEJKA Pozri príspevok
    všetky informácie, ktoré by záväzne určili jeho domicil sú dvojité.
    Takže by sa mal urýchlene rozhodnúť, kde to DP chce podávať - mne vychádza, že stredisko jeho ekonomicjých záujmov je predsa len ČŠ, nie SR. nech sa teda tam prihlási-zaregistruje a ty mu vypočítaš ZD a daň podľa SR zákonov kvôli zápočtu resp. vysporiadaniu celosvetových príjmov.

    KEJKA, dakujem moc moc za reakciu. Co ale myslis tym ze nech sa teda tam prihlasi.... On si plati dane v rakusku zvlast a zvlast na slovensku... a len v podstate neviem ci mu spravim DP na slovensku a on bude zapocitavat / vynimat v zahranici, alebo opacne.... A hlavne v tej zahranicnej krajine vraj podavaju DP az ku koncu juna. Takze s tym ja mozem mat problem. Preto osobne by som mu osobne chcela spravit DP na slovensku zo slovenskych prijmov (zamestnanie+prenajom) a dat na zapocet do zahranicia...

    Nepotrebujem k tomu nejake cestne prehlasenie kde si "sam" urci rezidenciu?

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    KEJKA Pozri príspevok
    no ved - podľa mňa treba záväzne určiť rezidenciu. DP sa podáva v štáte, kde je rezidentom a to z celosvetových príjmov.
    V pripade, ze si urci rezidenciu v zahranici, ja mu vydam potvrdenie o vyske prijmu a zrazenej dani, zo zavislej cinnosti.... Ako vsak vydokladuje prijem z prenajmu? Ako to dodani v zahranici? To potom dane z prenajmu nehnutelnosti neostavaju na slovensku?

    Pripadne treba potom nasledne slovensky DU upovedomovat, ze bude podavat DP v zahranici?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    upravila som svoj príspevok..........
    a tie príjmy vydokladuje práve z podaného DP v SR, tam bude mať uvedenú aj daň na prípadný zápočet, at príjmy na prípadné vyňatie.
    Platí zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia.

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Aha, takze aj ked si urci rezidenciu v zahranici (co je mojim cielom), a co v podstate aj je pravdou, lebo sa tam zdrziava viac ako 183 dni, len to nie je "na papieri" a z udajov je to tazko urcitelne.... tak aj vtedy podava DP aj na Slovensku, hej?

    Takze ja mu spravim jednoduche DP FO typ B. a kopiu mu dam do ruky nech si odnesie do zahranicia, super.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Základom je, zázračné číslo 183,vpar. 2/d/1, a potom určujwm, či som osobou podľa par. 2/d, čo zrejme i je lebo ak by bol v SR celý piatok, sobotu i nedelu, neprekročí v SR 183 dní.

    A potom postupujete v zmysle par. 16-zdroj príjmov daňovníka s obmedzenou DP, kt. je úplne podrobne definovaný, a kt. okrem iného definuje i zabezpečenie dane

    DzP FO - obmedzena ci neobmedzena danova povinnost?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.