Zavrieť

Porady

Darovanie štvrtiny domu.......

Dobry den, ja by som potrebovala poradit, a poinformovat sa ako to je, ak moj otec byva v dome ktoreho nieje celkovym majitelom a chce mi darovat svoju ciastku tj. 1/4 domu, ktoru zdedil po svojom otcovi...

ja by som chcela vedieť, čo k tomu potrebujem, ake papiere, či sa plati potom z toho dan z darov
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    bonboncek Pozri príspevok
    Dobry den, ja by som potrebovala poradit, a poinformovat sa ako to je, ak moj otec byva v dome ktoreho nieje celkovym majitelom a chce mi darovat svoju ciastku tj. 1/4 domu, ktoru zdedil po svojom otcovi...

    ja by som chcela vedieť, čo k tomu potrebujem, ake papiere, či sa plati potom z toho dan z darov
    Ďaň z darovania je prežitok... toto už neexistuje...
    platila by si daň z vlastníctva nehnuteľnosti do výšky svojho podieľu...
    potrebuješ platný list vlastníctva, navštíviť notára spísať s otcom darovaciu zmluvu a návrh na vklad do katastra nehnuteľností... zbehnúť na kataster a tam zalplatiť 66 € poplatok za vklad a je to.. prípadne ďalších 66 € poplatok ak by chcel otec právo doživotného užívania svojej 1/4...
    Ďalšou vecou je, zvážiť si, či by nebolo rozumné odkúpiť zvyšných 75 % nehnuteľnosti z dôvodu, že čím viac vlastníkov je, tým viac trpí nehnuteľnosť, nakoľko málokedy sa dohodnú na opravách platení daní a pod...

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    bonboncek Pozri príspevok
    Ice dive velmi pekne dakujem za info....
    Ako mas pravdu s tym odkúpenimm tych zvyšnych časti domu, lebo uz teraz su problemy s tymi spoluvlastnikmi... ale pre mna by bolo najlepsie, aby ma potom vyplatili....

    a mam este jednu otazocku, ak by som potom chcela aby ma vyplatili cimskôr,to sa da nejak ako vymahat??? ak by nechceli.. a nieco vymyslali...????lebo my v tom dome sme byvali asi 15 rokov,opravili ho a starali sa o vsetko.. teraz sme kupili novy dom, tak by ma zaujimalo aj ci budem mat narok na vyssiu ciastku ak sme tu vrazili nejake peniaze...
    doktor.., otec vlastni iba 25% toho domu.
    no ak chceš vyplácať, tak vecné bremeno otcovi na užívanie tých jeho 25 % nezriaďuj nakoľko to je ďalšia komplikácia...

    čo sa týka vyplácania, v prvom rade, by bolo potrebné sa stretnúť s ostatnými vlastníkmi a ponúknuť im na predaj svoj 25 % podiel... (otázkou je, koľko tých vlastníkov vôbec je, čím viac tým zložitejšia dohoda) a dohodnúť sa na cene tvojho podielu... predpokladám, že vlastníci nebudú súhlasiť... t.j. bude potrebné obrátiť sa na súd so žiadosťou o vysporiadanie vlastníctva k nehnuteľnosti... následne súd určí jedného spravidla väčšinového vlastníka (t.j. môžeš to byť aj ty, ak ostatný vlastníci majú menej ako 25 % z domu) aby ostatných vyplatil z ich podielov a stane sa výlučným vlastníkom nehnuteľnosti..., alebo môže nariadiť aj predaj celej nehnuteľnosti s tým, že každý dostane svoj podiel z predaja, podľa výšky svojho podielu... v oboch prípadoch súd určí lehotu dokedy je potrebné takto urobiť... t.j. v prípade vyplatenia vyplatiť do xy dňa od právoplatnosti... a v prípade predaja do xy dňa od dátumu predaja...
    Čo sa týka investícií tieto si treba uplatniť, spolu so žiadosťou o vysporiadanie... tieto by vám mali byť vrátené, avšak do výšky, ktorú viete preukázať...

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    otázkou je, kto koľko vlastní, či má otec väčší podiel ako tých 25 %.
    Doživotné právo bývania sa dá zriadiť len so súhlasom všetkých vlastníkov .

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    súhlas ostatných spoluvlastníkov netreba - VB sa zriaďuje v tomto prípade len na vlastnícky podiel, nie na celú nehnuteľnosť

    bonboncek je offline (nepripojený) bonboncek

    bonboncek
    Ice dive velmi pekne dakujem za info....
    Ako mas pravdu s tym odkúpenimm tych zvyšnych časti domu, lebo uz teraz su problemy s tymi spoluvlastnikmi... ale pre mna by bolo najlepsie, aby ma potom vyplatili....

    a mam este jednu otazocku, ak by som potom chcela aby ma vyplatili cimskôr,to sa da nejak ako vymahat??? ak by nechceli.. a nieco vymyslali...????lebo my v tom dome sme byvali asi 15 rokov,opravili ho a starali sa o vsetko.. teraz sme kupili novy dom, tak by ma zaujimalo aj ci budem mat narok na vyssiu ciastku ak sme tu vrazili nejake peniaze...
    doktor.., otec vlastni iba 25% toho domu.

    Darovanie štvrtiny domu.......

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.