Zavrieť

Porady

Som povinný registrovať sa ako platca DPH, pokiaľ:

Ako živnostník plánujem aj predaj tovaru, ktorý si objednám cez e-shop v UK?

V paragrafe 11 (zákona o dani z pridanej hodnoty 222/2004), v bode 2, odsek b, sa uvádza, že "dodávateľom je osoba identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, ktorá dodala tovar za protihodnotu, okrem dodania tovaru s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet a okrem dodania tovaru formou zásielkového predaja."

Takže pokiaľ budem tovar určený na predaj v SR objednávať v UK prostredníctvom e-shopu, pričom zaplatím aj VAT (17,5 %), tak u mňa nevzniká povinnosť registrovať sa ako platca DPH v SR, nie?

Apropo, ak by som sa dobrovoľne registroval ako platca DPH, tak by som mohol požiadať tento UK e-shop účtovanie ceny bez VAT?

Resp. (najvýhodnejšia alternatíva) pokiaľ nie som platca DPH môžem požiadať UK e-shop učtovanie ceny bez VAT aj bez toho, že v SR nie som platcom DPH?
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
Monika Kováčová Pozri príspevok
pozri § 7 Zákona o DPH
§ 7
Na začiatok

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.
Ja sa k Monike pridám a pripájam

Registrácia zdaniteľnej osoby – neplatiteľa dane (§ 7a novely zákona o DPH).
Najdôležitejšou zmenou novely zákona o DPH po 1.1.2010 je zmena pravidiel pri určení miesta dodania služieb, ktorá sa týka nielen platiteľov dane, ale aj zdaniteľných osôb - neplatiteľov dane, v súvislosti s povinnosťou ich registrácie pre DPH bez ohľadu na dosiahnutú výšku obratu pre účely registrácie.
Zdaniteľnou osobou podľa ustanovenia § 3 zákona o DPH je každá právnická alebo fyzická osoba, ktorá vykonáva nezávisle ekonomickú činnosť, t.j. činnosť, z ktorej opakovane dosahuje príjem. Ekonomická činnosť zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov, poskytovateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, výkon slobodných povolaní, duševnú tvorivú činnosť, športovú činnosť (napr. podnikateľ - neplatiteľ dane, nezisková organizácia ak vykonáva činnosť, z ktorej dosahuje príjmy z podnikania.)


Ostatné v dokumente .
Monika Kováčová
pozri § 7 Zákona o DPH
§ 7
Na začiatok

(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.


Jasné a bez výnimiek o zásielkovom predaji.
Monika Kováčová
pozri § 11 ods 4b, 6 a 7
(4) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu nie je predmetom dane, ak

b) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 7, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 7, a súčasne celková hodnota nadobudnutého tovaru nedosiahla 13 941, 45 eura za predchádzajúci kalendárny rok a ani v prebiehajúcom kalendárnom roku túto hodnotu nedosiahne.

(6) Do hodnoty 13 941, 45 eura podľa odseku 4 písm. b) sa započítava celková hodnota nadobudnutého tovaru bez dane splatnej alebo zaplatenej v členskom štáte, z ktorého je tovar odoslaný alebo prepravený; do hodnoty sa nezapočítava hodnota nových dopravných prostriedkov a hodnota tovaru, ktorý je predmetom spotrebnej dane.

(7) Nadobúdateľ podľa odseku 4 písm. b) sa môže rozhodnúť, že bude zdaňovať nadobudnutie tovaru pred dosiahnutím hodnoty 13 941, 45 eura a toto svoje rozhodnutie oznámi písomne daňovému úradu pri podaní žiadosti o registráciu pre daň (§ 7). Zdaňovanie nadobudnutia tovaru je nadobúdateľ povinný uplatňovať najmenej po dobu dvoch kalendárnych rokov.

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
Bakchos Pozri príspevok
Ako živnostník plánujem aj predaj tovaru, ktorý si objednám cez e-shop v UK?


V paragrafe 11 (zákona o dani z pridanej hodnoty 222/2004), v bode 2, odsek b, sa uvádza, že "dodávateľom je osoba identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, ktorá dodala tovar za protihodnotu, okrem dodania tovaru s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet a okrem dodania tovaru formou zásielkového predaja."


Takže pokiaľ budem tovar určený na predaj v SR objednávať v UK prostredníctvom e-shopu, pričom zaplatím aj VAT (17,5 %), tak u mňa nevzniká povinnosť registrovať sa ako platca DPH v SR, nie? Ak prekročíš zákonom stanovenú hranicu obratu, tak vznikne povinnosť registrovať sa za platiteľa DPH.

Apropo, ak by som sa dobrovoľne registroval ako platca DPH, tak by som mohol požiadať tento UK e-shop účtovanie ceny bez VAT? Áno

Resp. (najvýhodnejšia alternatíva) pokiaľ nie som platca DPH môžem požiadať UK e-shop učtovanie ceny bez VAT aj bez toho, že v SR nie som platcom DPH? Nie, totiž DPH odviesť niekto musí.
v citáte

Bakchos je offline (nepripojený) Bakchos

Bakchos
Ešte raz pre istotu a podrobnejšie

(2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je predmetom dane, ak

a) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba konajúca v postavení zdaniteľnej osoby,právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, alebo zahraničná osoba, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, a(a teda zároveň)
b) dodávateľom je osoba identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, ktorá dodala tovar za protihodnotu, okrem dodania tovaru s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet a okrem dodania tovaru formou zásielkového predaja. (ale tovar mi bude dodávaný formou zásielkového predaja cez e-shop, tým pádom neplatí podmienka "a" odseku b a teda by nemalo byť predmetom dane, či sa len chytám slovíčok? alebo sa to týka len dodania ako "poštovného", ktoré sa neráta do tej sumy (13 941, 45 €), po ktorej prekročení je nutné sa registrovať pre účely platby dane?)

Som povinný registrovať sa ako platca DPH, pokiaľ:

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.