Zavrieť

Porady

Nákup hradený platobnou kartou

Prosím o radu, ako zaúčtovať nákup kancelárskeho materiálu, ktorý bol zaplatený platobnou kartou. Zaúčtujem:
1. nákup v maloobchode - interný účtovný doklad 501/261
2. zúčtujem bežný transfer vo vecn.a čas.súvislosti s nákladmi 357/693
3. úhrada za nákup - výpis z výdavkového rozp.účtu 261/222
Skúste poradiť, či je to takto dobre a ako to mám ošetriť. Aké doklady okrem bločku z registračnej poklade doložiť, keďže tu nie je faktúra. Vďaka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    polka je offline (nepripojený) polka

    polka
    mcinga Pozri príspevok
    Prosím o radu, ako zaúčtovať nákup kancelárskeho materiálu, ktorý bol zaplatený platobnou kartou. Zaúčtujem:
    1. nákup v maloobchode - interný účtovný doklad 501/261
    2. zúčtujem bežný transfer vo vecn.a čas.súvislosti s nákladmi 357/693
    3. úhrada za nákup - výpis z výdavkového rozp.účtu 261/222
    Skúste poradiť, či je to takto dobre a ako to mám ošetriť. Aké doklady okrem bločku z registračnej poklade doložiť, keďže tu nie je faktúra. Vďaka.
    Ja by som to zaúčtovala takto (spôsob účtovania B):
    1. ID + bloček z RP: 501/261
    343/261
    2. Výpis z BÚ: 261/221

    mcinga je offline (nepripojený) mcinga

    mcinga
    Susann, skús napísať, či je to dobre. Čítam tvoje príspevky a viem, že si dobrá. Dík.

    susann2 je offline (nepripojený) susann2

    susann2
    mcinga Pozri príspevok
    Prosím o radu, ako zaúčtovať nákup kancelárskeho materiálu, ktorý bol zaplatený platobnou kartou. Zaúčtujem:
    1. nákup v maloobchode - interný účtovný doklad 501/261
    2. zúčtujem bežný transfer vo vecn.a čas.súvislosti s nákladmi 357/693
    3. úhrada za nákup - výpis z výdavkového rozp.účtu 261/222
    Skúste poradiť, či je to takto dobre a ako to mám ošetriť. Aké doklady okrem bločku z registračnej poklade doložiť, keďže tu nie je faktúra. Vďaka.
    Súhlasím s účtovaním a okrem bločka niet čo doložiť, bolo by dobré to mať zapracované v smerniciach, že je možné robiť takéto nákupy a v smernici o predbežnej kontrole zase, kto to overuje.

    moska je offline (nepripojený) moska

    moska
    Prečo účtujete cez 261?
    Ja to pri bankovom výpise rovno zúčtujem 501/222 a priložím bloček z RP + finančnú kontrolu. Cez ID sa mi to zdá nejaké komplikované - nerozumiem načo to robiť komplikovane.

    stefania71 je offline (nepripojený) stefania71

    stefania71
    Nedávno som bola na jednom školení, kde nám školiteľka - audítorka vysvetlovala, že pri bankovom výpise by sme nemali priamo účtovať náklady a výnosy /okrem bankových poplatkov a úrokov/.
    Doporučovala nám účtovať nákup kartou cez interný doklad.
    Dokonca by neúčtovala ani 261, ale ako pohľadávku voči zamestnancovi a potom vyúčtovať cez ID, ale ako z praxe viem, každý to účtuje iným spôsobom.

    blazonko je offline (nepripojený) blazonko

    blazonko
    Tak o tom, že by sa pri bankovom výpise nemali priamo účtovať náklady a výnosy, to je podľa mňa blbosť a v praxi sa to aj tak robí. Čo sa týka nákupu kartou, tiež by som to neťahala cez interný doklad. Výnimkou by bolo, ak už mám v ruke výpis a zamestnanec mi ešte nepredložil bloček. To je iné. Vtedy by som musela využiť i ID. Ale v tom prípade by som dala účtovanie
    - výpis : 335/222
    - ID po predložení bločka: 501/335

    susann2 je offline (nepripojený) susann2

    susann2
    V účtovných súvsťažnostiach pre RO, PO a obce od Ing. Urbanovej je takýto postup účtovania:
    Platenie platobnou kartou
    a) nákup v maloobchode (účtovanie na základe interného dokladu)
    1xx, 5xx/261

    b) úhrada z bankového účtu za nákupy platené platobnou kartou
    261/221(222)

    blazonko je offline (nepripojený) blazonko

    blazonko
    Máš pravdu susann. No ja by som takto zaúčtovala iba v prípade časového rozdielu medzi dokladom a výpisom. Mne trebárs chodia denné výpisy, takže ja by som bločik priložila k výpisu. Ale ak sú časové rozdiely, potom treba postupovať tak, ako si napísala ty alebo ja (závisí od toho, ktorý doklad je skôr).

    MartinaP22 je offline (nepripojený) MartinaP22

    MartinaP22
    Ja účtujem v príspevkovke a tiež mám platby cez platobnú kartu. Ja som to vyriešila tak, že bločky, ktoré mi prinesú aj s potvrdenkou o úhrade zaúčtujem do interného dokladu - za mesiac jeden a v ňom postupne číslované a účtujem ich na príslušný nákladový účet, prípadne iný oproti 379. Účtujem v programe Korwin. K tomu si otvorím v interných dokladoch iný - výdavkový doklad a tam ich zaúčtujem 379 oproti 2yy - s klasifikáciou. Mám mesačné výpisy z účtu. Na bankovom výpise si vyznačím príslušné platby, ktoré boli realizované kartou, nasčítam, v banke dám jednou sumou a pri účtovaní, spárujem s príslušným interným dokladom.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.